banner1322
x

Vodafone'un robotik süreç otomasyonu sayesinde çalışanları- 4 bin saat kazandı

Vodafone, daha çevik, daha hızlı, daha sade ve dijital geleceğe hazır bir firma olma gayesiyle  Robotik Süreç Otomasyonu devreye soktu.

Vodafone'un robotik süreç otomasyonu sayesinde çalışanları- 4 bin saat kazandı
Endüstrideara

İSTANBUL(AA) - Vodafone, daha çevik, daha hızlı, daha sade ve dijital geleceğe hazır bir firma olma gayesiyle  Robotik Süreç Otomasyonu devreye soktu.

Konuyla ilgili olarak Vodafone tarafından yapılan açıklamaya göre, dijital asistan Octo çatısı altında 20'den fazla yazılım bot’u ile çalışan Vodafone, Octo’ya devredilen süreçlerle 4 bini aşkın saat kazandı. Vodafone, çalışanlarının bu saatleri daha fazla katma değer yaratabilecekleri işlerde kullanmasını teşvik ediyor.

Açıklamada görüşlerine başvurulan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Thibaud Rerolle, Robotik Süreç Otomasyonu ile şirkette yeni bir dönemin başladığına dikkat çekerek, “Robotik Süreç Otomasyonu ile arka taraftaki iş süreçlerimizi yazılım botlarıyla dijitalleştiriyoruz. Amacımız, çalışanlarımızın işini kolaylaştırmak, zamanlarını daha verimli kullanabilmelerini sağlamak. Şirketimizdeki yüzlerce iş sürecini inceledik. Bu süreçlerden onlarcasının birbirini tekrar eden hareketlerden oluştuğunu, robotik otomasyona uygun olabileceğini gördük. Bunun üzerine, kendini tekrarlayan, rutin, monoton, girdisi ve çıktısı belli olan standart işlerimizi Octo ile otomatik çalışır hale getirdik. Bir örnek vermek gerekirse, bugün bir müşteriyi faturasızdan faturalıya geçirmek için farklı ekranlarda işlem yapılması gerekiyor. Bu işi Octo’ya bir defa öğretip otomatize ettiğimizde, Octo bu işi çalışanımız adına kusursuzca yapıyor. İş süreçlerimizin uçtan uca bütünleşik bir yapıyla dokümante edilmesini ve standart hale getirilmesini hedeflediğimiz Octo, çalışan memnuniyetinin artırılmasında da önemli rol oynuyor. Vodafone Türkiye olarak, operasyonlarımızın ve iş gücümüzün dijital kimliğini yaratma hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz.”  şeklinde konuştu.

Vodafone’un dijital asistanı Octo, halihazırda firma bünyesinde teknoloji, müşteri hizmetleri, insan kaynakları, bireysel ve kurumsal iş birimlerinde kullanılıyor. Vodafone çalışanları, Octo sayesinde, yaratıcılık gerektirmeyen işlerle vakit kaybetmiyor ve bu işlerde Octo’dan yardım alıyor. Octo, insan davranışlarını taklit ederek, günlük rutin işleri çalışanların yerine kusursuz bir şekilde yapabiliyor.

Vodafone, gelecek dönemde Octo’ya algısal ve bilişsel yetkinlikler kazandırmayı amaçlıyor. Böylece robotları bilişsel yetenek gerektiren, standardın dışında daha karmaşık işlerde ve dolayısıyla daha fazla alanda kullanmayı hedefleyen Vodafone, robot sayısını da 50’nin üzerine çıkarmayı düşünüyor. Vodafone’un nihai hedefi ise makine öğrenmesi ile analiz ve karar verme yeteneğine sahip bir Octo yaratmak.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 17:02
YORUM EKLE

Omron 1

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını