banner1322
x

"ÜRETİM HIZI 20 KAT ARTIYOR"

Mitsubishi Electric Robot Ürün Yönetimi Takım Müdürü Necmi Ömerdedeoğlu, otomatik kalibrasyon sistemi ile üretim hızının 20 kat artabildiğini söyledi.

"ÜRETİM HIZI 20 KAT ARTIYOR"
Enerji Zirvesi

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Robot Ürün Yönetimi Takım Müdürü Necmi Ömerdedeoğlu, akıllı mühendislik çözümleri ve robot kullanımının önem taşıdığını, firma olarak ürettikleri otomatik kalibrasyon sistemi ile üretim hızının 20 kata kadar arttığını ifade etti.

"DAHA ESNEK VE DAHA AKILLI ARAÇLARA İHTİYAÇ DUYULUYOR" 

Mitsubishi Electric'in TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) iş birliğiyle gerçekleştirdiği webinar kapsamında firmanın Robot Ürün Yönetimi Takım Müdürü Ömerdedeoğlu, öğrenciler ve sektör profesyonellerine buluştu.

Webinar kapsamında “İleri Robot ve İş Birlikçi Robot (Cobot) Teknolojileri” başlıklı bir sunum yapan Ömerdedeoğlu, üretim felsefesinin tamamen değiştiğini ve artık daha esnek, akıllı araçlara ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

Ömerdedeoğlu, "Gündelik hayata baktığımız zaman tüketim alışkanlıklarının tamamen değiştiğini ve ihtiyaçların da buna bağlı olarak çeşitlendiğini görebiliyoruz. Kullandığımız telefondan giydiğimiz kıyafete kadar kişiselleştirilmiş ürünler artık daha fazla ilgi görüyor ve son kullanıcının karar verme yetkisi giderek artıyor. Trendlere bağlı olarak üretici firmaların da hızla değişen üretim şekline adapte olması gerekiyor. Bu noktada, akıllı mühendislik çözümleri ve robot kullanımı ciddi anlamda önem taşıyor. Firma olarak ürettiğimiz otomatik kalibrasyon sistemi sayesinde üretim hızı neredeyse 20 kat artabiliyor" ifadelerini kullandı.

"COBOTLARLA GİDERLER AZALIYOR, KARLILIK ARTIYOR"

Üretimin takibi konusunda her seviyeye uygun çözümler ürettiklerini dile getiren Ömerdedeoğlu, üretimin takibi için robot kullanımının süreçleri büyük ölçüde kolaylaştırdığının altını çizdi.

Robotların kolaboratif olabilmesi için güvenli bir şekilde insanlarla çalışabilmesi gerektiğini yanı sıra kurulum ve programlanmasının kolayca yapılabilmesinin önemine değinen Ömerdedeoğlu, "Biz firma olarak, endüstriyel robotların yer aldığı tüm faaliyet alanlarında kullanılabilen yapa zekâ destekli kolaboratif robotlarımızla iş ortaklarımızı destekliyoruz. Yapay zekâ ile geliştirdiğimiz sistemlerimiz, fabrikalarda üretim verimliliğini artırıyor, böylece operasyonel giderlerin azalmasına ve kârlılığın artmasına da katkı sağlıyoruz." şeklinde konuştu.


 
Kolaboratif robotlarının çalışılacak alanı çok kolay ve hızlı bir şekilde öğrendiklerini aktaran Ömerdedeoğlu, söz konusu robotların mühendis ya da teknisyen gibi son kullanıcı tarafından kolayca devreye alınabildiğini de sözlerine ekledi.
 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 11:33
YORUM EKLE

Teknorob

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını