banner1322
x

Türkiye’nin robotlu otomasyonda büyük potansiyeli var

CLPA (CC-Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel, Türkiye’nin robotlu otomasyon sektöründe büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Türkiye’nin robotlu otomasyonda büyük potansiyeli var
Endüstrideara

Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 1. İzmir KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi ile 5. Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı etkinliklerinde konuşmacı olarak yer alan Tolga Bizel, yüksek üretim kabiliyeti olan Türkiye’nin robotlu otomasyon sektöründe büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. 

Bizel, “Bu üretim kabiliyetinin sürdürülebilir olması için rekabet edebilir olmak, rekabet edebilmek için de üretim kalitesini artırırken maliyetleri düşürmek gerekiyor. İnsanla birlikte çalışan robotlu sistemler tüm bu gereklilikleri bir arada sunabilecek ideal çözümlerden biri. Robotları kullandığımız işler genelde insanların bir zaman sonra yapmaktan sıkılabildikleri tekrarlayıcı veya insan eliyle sağlanamayacak hassasiyetlere ihtiyaç olan işler olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlerde robotların rol alması, ilgili departmanlarda çalışanların üretim hattında farklı bir bölüme transfer edilerek yeni bir görev alabilmelerini sağlıyor. İşletmeler yetişmiş insan gücünü kaybetmek istemedikleri için birçok fabrikada bu tür uygulamaların yapıldığını görüyoruz. Ayrıca robotların sağladığı kapasite artışı ve hız sayesinde büyüyen işletmelerde farklı fırsatların da ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 13:50
YORUM EKLE

Omron 3

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını