banner1013
x

Türkiye’de 2050 robot kurulumu gerçekleşti

Türkiye’nin son dönemde robot teknolojisine olan ilgisi devam ederken bu alana yatırım yapıyor. Öyle ki açıklanan IFR Raporu, Türkiye’de 2050 robot kurulumu yapıldığını ortaya koyuyor.

Türkiye’de 2050 robot kurulumu gerçekleşti
EndüstrideAra - Haber Detay

Robot yatırımı alanında olumlu bir yükselişi bulunan Türkiye, 2017 yılında 2050 robot kurulumu gerçekleştirdi. Yüzde 11’lik bir artış yakalayan Türkiye, dünya sıralamasında 20’inci basamakta yerini aldı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, Uluslararası Robot Federasyonu (IFR)’nin 2018 sonuçlarını incelediğini söyledi ve kurulum oranlarını şu şekilde sıraladı: “Taşıma uygulamaları yüzde 54’lük oranla ilk sırada yer aldı. Kaynak robotlarının kurulumu ise yüzde 28 seviyelerinde görüldü. Sektörleri değerlendirdiğimizde ise otomotiv sektörü yüzde 39’la birinci sıradaki yerini korudu. Arkasından ise metal, plastik ve kimya sektörü geldi” dedi. 

ROBOTLAR OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN GÖZDESİ

Robotların otomotiv sektöründeki kullanımına değinen Gök, Türkiye’deki rakamları oransal olarak şöyle açıklıyor. İmalat sektörün 10 bin işçiye 27 robot düştüğünü söylerken, otomotiv sektöründe ise 10 bin işçiye 194 robot düştüğünü ifade ediyor. Gök, global düzeyde ise 10 bin işçiye 85 robot karşılık geldiğine dikkat çekiyor. Robot kullanımı konusunda otomotiv sektörünün her zaman yükselişte olduğunu da sözlerine ekliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 09:01
YORUM EKLE

Robentex

Aha

Dergiler