banner1322
x

TÜRKİYE'DE MAĞAZAYA ROBOT GİRDİ

Migros, Türkiye'de perakende sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. Otonom mobil robot, firmanın bir mağazasında stok takibi yapıyor, tanıtıma destek veriyor.

TÜRKİYE'DE MAĞAZAYA ROBOT GİRDİ
Endüstrideara

Migros, Türkiye'de perakende sektöründe bir ilke imza atarak Cunda isimli otonom robotu hayata geçirdi.

Halihazırda pilot uygulama olarak firmanın İstanbul Ataşehir'deki mağazasında kullanılan robot, reyonların arasında dolaşarak rafları kontrol ediyor ve stok takibi yapıyor.

Ayrıca mağazadaki ürünlerin kampanya duyuruları ve reklamlarını da yaparak tanıtım konusunda da katkıda bulunuyor.

"YOK SATMA SORUNUNUN ÖNLENMESİNİ SAĞLIYOR"

Türkiye'nin Ar-Ge merkezi statüsündeki ilk perakendecisi olduklarına dikkat çeken Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort, TÜBİTAK desteğiyle hayata geçirdikleri robotu test ettiklerini dile getirdi.

Tort, "Akşamları mağazanın yoğun olmadı zamanlarda etrafta gezinerek raf reyon düzenini, ürün bulunurluğunu ve etiketleri takip ediyor. Ayrıca gün içerisinde de müşterilere fırsat ürünlerini tanıyor" dedi.

Tort, 2019 yılında Ar-Ge ekipleriyle birlikte geliştirdikleri mağazacılık ve satış kanallarıyla entegre, otonom olarak çalışan robot sayesinde ürün yok satma probleminin azaltılması sağladıklarını kaydetti.

LARGO ROBOTİCS İLE İŞ BİRLİĞİ YAPTI

Proje, Migros Ar-Ge ekibi ve Largo Robotics ekiplerinin iş birliğiyle hayata geçirildi.

Markanın Ar-Ge ekibi mağaza içi görev atama ve görsel oluşturma gibi konularda çalışırken, Largo Robotics de robot donanımı ve yazılımı konularında görev yaptı.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 18:40
YORUM EKLE

Entek

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını