TÜPRAŞ EMNİYET İÇİN ROBOTLARI DEVREYE ALDI

Tüpraş, petrol depolama tanklarının periyodik kontrol çalışmalarında ve metrelerce yükseklikteki ölçümlemelerde robotları kullanmaya başladı.

TÜPRAŞ EMNİYET İÇİN ROBOTLARI DEVREYE ALDI
Endüstri 40 Zirvesi

Dijital dönüşüm yolculuğu çerçevesinde, enerji sektöründe yenilikçi ve öncü uygulamalara imza atan Tüpraş; içi petrol dolu, derin depolama tanklarında ve metrelerce yükseklikte bulunan ekipmanların periyodik kontrollerinde emniyet odağında robotları çalıştırıyor.

YÜKSEKTE ÇALIŞMA RİSKİNİ BERTARAF EDİYOR

Metrelerce yukarılara ulaşan ekipmanların periyodik kontrolleri kapsamında, kaldırma ekipmanları veya yapı iskeleleri aracılığıyla insan gücüyle yapılan teknik kontroller görsel ve özel sensörler ile donatılmış robotlarca üstlenilerek; riskleri ortadan kaldıran emniyetli bir ortam sağlanıyor.

Böylece normalde erişimi zor olan yüksekteki boru hatları ve ekipmanların kalınlıklarının da kolaylıkla ölçümü gerçekleştirilebiliyor.

PERİYODİK KONTROLLERDE DRONE İLE UZAKTAN MUAYENE YAPILIYOR

“Drone ile Uzaktan Görsel Muayene” yönteminde, robotik teknolojiler içerisinde özel donanımlı ve kullanım alanına özgü kontrol yazılımına sahip kapalı alan için tasarlanan bir drone kullanılıyor.

Yükseklik boyutları 5 ila 40 metre arasında değişkenlik gösteren basınçlı ekipmanlar ile 15-18 metre derinlikteki petrol depolama tanklarında insan yerine çalışan robotlar, kapalı alanlarda insan iş gücünü en aza indirerek sürecin risk ve zorluklarını ortadan kaldırıyor.

Drone ile yapılan uzaktan görsel muayene çalışmasında, kapalı alandaki ekipmanın her noktasından alınan yüksek çözünürlüklü görseller ve sensör verileri değerlendirilerek, 3 boyutlu modelleme ile detaylı incelemeler gerçekleştirilebiliyor.

ROBOTİK KONTROL İLE GÖRÜNMEYEN ENGELLER TESPİT EDİLİYOR

Dijitalleşme kapsamında uygulamaya alınan bir başka teknoloji olan “Online Tank Robotik Kontrol Yöntemi”nde ise, özel donanımlı ve ATEX sınıfına uygun paletli bir robot, içinde petrol ürünleri bulunan depolama tankları servis dışı edilmeden kontrol edilmesine imkân sağlıyor. 

Robot üzerinde bulunan 3 boyutlu sonar, sensör ve kameraları sayesinde tank içinde karşılaşılabilecek engeller kolayca tespit ederek aşabiliyor. Özel yazılımı sayesinde haritası çıkarılan depolama tanklarının en kritik bileşeni olan tank tabanlarının periyodik kontrolleri hem görsel hem de dünyada en etkili yöntem olarak kabul edilen MFL ve UT teknolojileri ile gerçekleştiriliyor. 

Depolama tanklarında devre dışı edilmesinden tekrar devreye alınmasına kadar geleneksel yöntemle ortalama 7 ay sürecek tank periyodik kontrol süreçleri, online tank robotik kontrol yöntemiyle yaklaşık 1 ayda tamamlanabiliyor. Robotik Kontrol sonuçlarına göre tank devre dışı edilmeden yapılacak bakım ve onarım çalışmaları önceden planlanabiliyor.

"İNSAN İŞ GÜCÜNÜ DİJİTAL UYGULAMALARLA DESTEKLEMEYİ AMAÇLIYORUZ"

İzmit Rafinerisi Müdürü Metin Tüfekçioğlu, ilk olarak İzmit Rafinerisi’nde devreye alınan robotik saha uygulamalarına ilişkin bilgiler paylaştı.

En önemli değerlerinin emniyet olduğunu, tüm iş süreçlerinde "Önce İnsan" diyerek ve "Geleceğim Emniyetim" mottosuyla hareket ettiklerini kaydeden Tüfekçioğlu, "Sağlık, Emniyet, Çevre (SEÇ) ve Proses Emniyeti Standartlarımıza tüm çalışanlarımız ve çözüm ortaklarımızın koşulsuz uymalarını bekliyoruz. Teknolojiden en üst düzeyde yararlanarak, çalışanlarımızın riskli ortamlara girmelerine gerek kalmayacak emniyetli iş ortamını sağlamak temel ilkelerimiz arasında yer alıyor. Robotik teknolojilerin rafineri sahalarımızda yaygınlaşması ile öncelikli amacımız, insan iş gücünü emniyet odaklı dijital uygulamalarla desteklemek. Böylece tekrarlayan ve riskli işler için robot teknolojilerinden faydalanırken, insan kaynağımızın ise bilgi ve tecrübe çeşitliliğini, yetkinliklerini geliştirerek kritik karar verme süreçlerinde yer almasını amaçlıyoruz." dedi.

Tüfekçioğlu, kaynak ve zaman tasarrufuyla verimlilik ve performansında artış da hedeflediklerini dile getirdi.

"YÜZDE 20'YE VARAN ORANDA ZAMAN TASARRUFU SAĞLAYACAĞIZ"

Tüfekçioğlu, petrol tanklarında ve kaldırma ekipmanı veya yapı iskelesi kullanımı gereken yüksekte çalışma noktalarında robotlu iş gücü kullanımına dair şöyle konuştu:

“Önce çalışanlarımızın sağlığını düşünerek geliştirdiğimiz uygulamalarla, riskli noktalarda fiziksel insan gücü kullanımının önüne geçecek çalışmaları hayata geçirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Böylece, tanklarda gerçekleşen görsel muayenelerde koşulların zorlaşması sebebiyle insan gözünden kaçabilecek belirtileri de engellemiş olacağız. Ayrıca, objektif ve tekrarlanabilir muayeneler yapmak da mümkün olacak. Amaca özel tasarlanan robotların elde ettiği veriler kritik noktalarda net kararlar almamızı kolaylaşacak. Kontroller, öngörülenden daha kısa sürede, daha detaylı ve emniyetli bir şekilde bakımlarımızı yapabilmemizi sağlayacak. İlerleyen yıllarda yapılacak periyodik kontroller için de geriye dönük referans olabilecek, karşılaştırılabilir verileri incelememiz de mümkün olabilecek. Bu sayede ünite ve tank planlı duruş sürelerinde en az  yüzde 10 ila 20 zaman tasarrufu yapmış olacağız.”

Firmalarının öncü teknolojilerinin uluslararası platformlarda da sektöre örnek olduğuna dikkat çeken Tüfekçioğlu, “Uygulamalarımızın bir kısmı kendi alanında ülkemiz rafinaj sektöründe ilk olma niteliği taşıyor. Örnek uygulamalarımızı uluslararası platformlarda da paylaşıyoruz. Rafineriler gibi zorlu çalışma koşullarının olduğu üretim tesislerinde, muayene ve bakım için robotik teknolojinin geliştirilmesini ve uygulanmasını teşvik eden bir kuruluş olan SPRINT Robotics’in üyesiyiz. Böylece Ar-Ge ve pazar inovasyonuna yönelik ortak sanayi projelerini başlatma, robotik teknolojilerle ilgili yenilikleri takip etme, stratejik yol haritası oluşturma, ilgili şirketlerin olduğu platformun birikiminden faydalanma, online bilgi ağına erişim gibi fırsatlara da ulaşabiliyoruz.” şeklinde konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 16:04
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını