banner1322
x

SIEMENS TIA PLATFORMU IÇIN STÄUBLI TAK VE ÇALIŞTIR

uniVAL pi ile Stäubli, Siemens TIA Portal'da Tak ve Çalıştır özelliğini kullanarak gelecekte robot programlamanın PLC aracılığıyla uygulanmasını sağlayacak bir yazılım çözümünü piyasaya sürüyor.

SIEMENS TIA PLATFORMU IÇIN STÄUBLI TAK VE ÇALIŞTIR
Endüstrideara

Şu andan itibaren, tüm Stäubli kinematiği, uniVAL pi seçeneğiyle sipariş edilebiliyor. Bu konfigürasyonda, PLC ile iletişim arayüzü zaten tamamen geliştirilmiştir. Tüm yaygın üreticilerin programlanabilir lojik (mantık) kontrolörleri için geliştirilmiş, bilinen uniVAL plc çözümüne benzer şekilde, müşterilerin robotu uniVAL pi versiyonuyla bile Siemens dünyasına bağlaması yeterli olup hemen başlayabilirler. PLC ve robot programlama geçmişte iki farklı dünyayken, bu görevler artık Siemens TIA Portalı aracılığıyla PLC programcısı tarafından merkezi olarak gerçekleştiriliyor.

Tak ve çalıştır çözümü, özellikle robotların karmaşık olmayan entegrasyonu ve daha hızlı devreye alma gibi belirleyici avantajlar sağlar. VAL 3'te arayüz sorunu veya programlama bulunmuyor, sadece robot işlevlerinin PLC'de basit programlanması söz konusu - tüm bunlar zamandan ve emekten tasarruf sağlıyor.

Daha da önemlisi, Stäubli kontrolörü dahili yörünge yol planlamasını yönetmeye devam ediyor. Bu, Stäubli robotlarının mükemmel yörünge yol davranışının tamamen bozulmadan kaldığı anlamına geliyor. Ayrıca, verileri merkezi olarak PLC'de saklandığından, kullanıcıların artık bir yedekleme stratejisine ihtiyacı yoktur.

PLC programlamanın bir başka artısı da yeni Stäubli CS9 kontrolörünün kapsamlı güvenlik fonksiyonlarının etkin kalmasıdır. Bu güvenlik işlevleri, normal CPU'nun yörünge planlamasını izleyen ve ardından ayarlanan parametreler aşıldığında müdahale eden ek bir CPU üzerinde çalışır. Örneğin, robot güvenli bölge olarak tanımlanan bir çalışma alanına girdiğinde, üst düzey güvenlik CPU'su devreye girer ve onu durdurur.

Yeni uniVAL pi yazılımıyla Stäubli, tüm endüstriyel ortamlarda basitleştirilmiş robot uygulamalarına yönelik artan talepleri karşılayan ilerici bir çözüm yarattı.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2022, 17:37
YORUM EKLE

Novexx

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını