SAHA ROBOTİK 380 BİN DOLAR YATIRIM ALDI

Saha Robotik, APY Ventures’ın liderliğinde ve start-up GSYF öncülüğünde yönetilen yatırım turu sonucunda 380 bin dolar tohum yatırımı aldı.

SAHA ROBOTİK 380 BİN DOLAR YATIRIM ALDI
Endüstrideara

Ekim 2020’de Murat Ayrancı, Emre Çekiç ve Orhan G. Hafif tarafından kurulan Saha Robotik, APY Ventures liderliğinde 380 bin dolar tohum yatırımı aldı. Happy Center CEO’su Yavuz Altun’un da katıldığı yatırım turunda alınan fon, firma tarafından üretilen ürünlerin geliştirilmesi için kullanılacak.

DÖRT FARKLI ÜRÜN İLE HİZMET VERİYOR

Kapalı alanlarda asansörleri insanlar ile birlikte kullanarak servis ve teslimat robotları hizmeti sunan Saha Robotik, farklı operasyonlarda 4 farklı ürünüyle servis hizmeti veriyor. Kapalı alanlarda otonom taşıma sağlayan ürünleri Speedy Kurye, özellikle hastanelerde, otellerde, kompleks yapılarda dışarıdan gelen kargoların dağıtımını otonomize etme olanağı sağlıyor.

Restaurantlarda mutfak ve masalar arasında garsonlarla birlikte çalışarak verimlilik ve kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik kullanılan servis robotu ürünü olan Speedy Servis, garsonların yürüme işlerini azaltmanın yanında Restaurant içinde inovatif bir çözüm olma özelliği taşıyor.  

YÜZDE 100 OTONOM, 4 DAKİKADA TESLİMAT SAĞLIYOR

Tüm kapalı alanlarda otonom doğal navigasyon özelliği ile gezinebilen Speedy Base ataşmansız olarak sunuluyor. Bu modeli kullanan büyük ölçeli firmalar kendi geliştirdiği ataşmanı ekleyebiliyor.

Speedy Market, hizmet verdiği lokasyonlardaki kullanıcılara Speedy.market uygulaması üzerinden verdikleri siparişleri, yüzde 100 otonom şekilde dairelerine kadar ulaştırıyor. Bu vesileyle kullanıcılar benzersiz bir deneyim yaşamanın yanında teslimat ücreti ve minimum sepet tutarı kriterleri olmadan bu hizmetten faydalanıyor. Sistem ortalama 4 dakikada teslimat sağlıyor. 

65 KATLI SKYLAND İSTANBUL'DA GÖREV YAPIYOR

Firma, Türkiye’nin en yüksek yapısı olan 65 katlı Skyland İstanbul başta olmak üzere kapalı alanlarda müşterilerinin ihtiyacını karşılıyor.

Global asansör şirketleriyle entegrasyonu olan firmanın ürünleri, kapalı alanlar içerisinde teslimat noktasında ürünler geliştiriyor.

"BÜYÜK BİR ETKİ YARATACAĞINA İNANIYORUZ"

Şirketin yatırım turu ile ilgili açıklamalarda bulunan Albaraka Portföy Genel Müdürü Muhammed Emin Özer, “APY Ventures olarak hizmet sektörüne odaklanan girişimleri yakından takip ediyoruz. Otonom teknolojiler ve mobilite yıllardır etkisini büyüyerek sürdüren bir girişim alanı ve ülkemizde de yükselişini sürdürüyor. Mevcut ürünleri ve potansiyeli düşündüğümüz zaman bu tohum yatırımın büyük bir etki yaratacağına inanıyoruz. APY Ventures olarak bu tohum yatırım turuna liderlik etmekten memnuniyet duyuyoruz." biçiminde konuştu.

"SAHA ROBOTİK'İN ÇÖZÜMLERİ GELECEK VADEDİYOR"

Yatırım turuna katılan Happy Center CEO’su Yavuz Altun ise, “Otonomi ve Mobilite” dünyada bütün sektörlerin DNA'sına girmiş durumda. Dijitalleşmenin getirdiği değişim; var olan geleneksel sektörleri yıkmakla beraber, birçok yeni iş imkanları doğuruyor ve yeni oyuncuları piyasaya çıkarıyor. Bunlardan en yaygın olan ve gelecek vadedenler arasında otonom araçlar, otonom mobil robotlar ve mikromobilite geliyor, bu alanda da Saha Robotik’in çözümlerinin gelecek vadettiğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Saha Robotik Kurucu Ortağı Emre Çekiç'in konuk olarak katıldığı, ST Endüstri Radyo'da yayınlanan Robot Yatırımları programının 16 Nisan 2021 tarihli bölümünü tıklayarak dinleyebilirsiniz:

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 15:04
YORUM EKLE

Omron 3

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını