banner1339
x

Sadece ticari bir ilişki olarak görmüyoruz

Otomotiv yan sanayinde hizmet veren Birinci Otomotiv’in beş adet robotlu uygulamasını gerçekleştiren Form Makina ve Form Servis Hizmetleri, müşterilerine anahtar teslim projeler gerçekleştiriyor.

Sadece ticari bir ilişki olarak görmüyoruz
Enerji Zirvesi

1992 yılında beri Mazak CNC takım tezgahlarının satışı ve servisi konularında müşterilerine hizmet sunan Form Makina ve Form Servis Hizmetleri, robot uygulamalarında 2014 yılından beri tamamen kendi bünyesinde projeler gerçekleştiriyor.

İHTİYACA UYGUN PROJELER 

Birinci Otomotiv ile olan iş birlikleri hakkında konuşan Form Servis Hizmetleri’nden Proje Mühendisi Ufuk Sarıbacak, “Form Makina ve Form Servis Hizmetleri olarak uzun yıllardır Birinci Otomotiv’e Mazak tezgahlarının satışı ve servisi konusunda hizmet veriyoruz. Karşılıklı memnuniyetimiz bizi günümüz teknolojisi olan robotlu uygulamalar alanında da beraber çalışmaya yöneltti. Bu bağlamda Birinci Otomotiv de Form Robot Otomasyon Bölümü’nün kilometre taşları arasında yerini aldı. Kendilerine toplamda beş adet robot projesi gerçekleştirdik. Ben son iki projede bizzat görev aldım. Benim için güzel bir deneyim oldu.” şeklinde konuştu. 

KUKA markası ile sistem partneri olarak çalıştıklarını ifade eden Sarıbacak, tüm robot markaları ile proje gerçekleştirecek yetkinliğe sahip bir kadrolarının olduğunu söyleyerek, “Biz proje bazlı çalıştığımız için bir terzi gibi müşterimizin ihtiyacına uygun projeler gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz projelerin her biri robotlu üretimin ortaya çıkaracağı ürüne özgü oluyor. Örneğin Birinci Otomotiv’de gerçekleştirdiğimiz son çalışmada, iki adet torna tezgahını besleyen bir adet Fanuc robot ve robota parça besleyen kendi tasarımımız bir paletleme sisteminin oluşturduğu saatte 200 adet ürün işleyen başarılı bir proje gerçekleştirdik.” 

“AİLE GİBİ OLDUK”

Anahtar teslim projeler gerçekleştirdiklerini ve a’dan z’ye projenin her aşamasında yer aldıklarını vurgulayan Sarıbacak, “Seri üretim sorunsuz ve sürekli çalışmasını sağlayana kadar gözlemlerimiz devam ediyor ve nihayetinde müşterimize sistemi bir bütün olarak teslim ediyoruz.” dedi.

Sarıbacak, robotlu otomasyon projelerinde sorunlarla karşılaşma riskinin her zaman olduğunu ancak kaliteli marka ve ürünlerle çalışmanın sorunları en aza indireceğini söyledi. Ayrıca robotun kurulacağı alanın önemine değinen Sarıbacak, “Alanı verimli kullanmak önem taşıyor. Bazı dar alanlar bizi çalışırken zorlayabiliyor. Bazen de üretimi çok fazla aksaklığa uğratmadan projeyi gerçekleştirmemiz gereken durumlar oluyor. Tezgahların eski ve yeni olması da tabi ki bir etken. Fakat bu zorluktan ziyade, sadece biraz vakit alıyor. Örneğin yeni tezgahlarla haberleşme işlemimiz daha kısa sürerken, eski tezgahlar ek müdahaleler gerektirdiği için biraz zaman alabiliyor.” 

Gerçekleştirdikleri projelerin her zaman arkasında ve hizmet sundukları firmaların yanında olduklarının altını çizen Sarıbacak sözlerini şöyle tamamladı, “Biz işe sadece ticari bir ilişki olarak bakmıyoruz. Örneğin Birinci Otomotiv ile aile gibi olduk. Satış sonrası destek haricinde de ziyaretlerine gidiyoruz.”    

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 17:35
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını