banner1339
x

ROBOTLARLA YAPILAN İLK 3D BASKILI EV GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Hollanda'da yaşayan çift, Avrupa'nın robotlarla yapılan ilk 3D baskılı evini kiralayarak bir ilke imza attı.

ROBOTLARLA YAPILAN İLK 3D BASKILI EV GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Endüstri 40 Zirvesi

Hollanda’da yaşayan emekli bir çift, dünyada ilk kez robotlarla yapılan üç boyutlu yazıcı ile tasarlanarak üretilen bir evde yaşamaya başladı.

Çift, iki yatak odalı Eindhoven kentindeki 94 metrekarelik bungalov tarzındaki evlerinin ön kapısını açmalarını sağlayan bir uygulama olan dijital anahtarlarını teslim aldı.

İNŞAAT VE YENİLİK PROJESİNDEKİ 5 EVDEN İLKİ

Çiftin oturmaya başladığı ev, Eindhoven Belediyesi ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi ile yüklenici firma Van Wijnen, emlak şirketi Vesteda, inşaat şirketi Saint-Gobain Weber Beamix ve mühendislik firması Witteveen+Bos’un iş birliğiyle, “Milat Projesi (Project Milestone)” kapsamında hayata geçirildi.

İnşaat ve yenilik projesi olarak adlandırılan proje çerçevesinde kiralanan ev, aynı zamanda projedeki beş evden ilki olma özelliğini taşıyor.

Tamamlanan ilk ev, 2019 yılında kiralanacaktı ancak mimari tasarımının sarkan dış duvarları kapsayan zorlukları gecikmelere neden oldu.

ENERJİ VE ÇEVRE DOSTU TASARIMLARIN ÖNÜNÜ AÇACAK

Projenin yaratıcı ekibi söz konusu yöntemin inşaat sektöründe “devrim” niteliği taşıyacağını, bu tarzdaki ev tasarımlarına önayak olması bekleniyor.

Üç boyutlu baskı metodu, çimento miktarını azaltarak maliyetleri ve çevreye verilen zararı azaltmanın yanı sıra enerji dostu olması dolayısıyla da öne çıkıyor.

NASIL İNŞA EDİLDİ?

3D yazıcı, bir bilgisayarda tasarlandığı gibi, bir baskı yatağı üzerine bir desende harcı yerleştirmek için bir yolda yedi farklı yönde hareket edebilen mekanik kollu bir robottan oluşuyor.

Silodaki kuru harç, mikserde su ile karıştırılıyor ve bir hortum aracılığıyla robot kolunun ucuna monte edilmiş bir nozüle pompalanıyor.

Baskı işlemi sadece 120 saat sürmesine rağmen, tüm projenin tamamlanması yaklaşık bir yıl sürdü. Geri kalanının "deneme yanılma" ile inşaat sürecini mükemmelleştirme süreci olduğu belirtildi.

Yeni ev, kamyonla şantiyeye taşınmadan önce şehirdeki bir fabrikada katman katman basılan ve Van Wijnen firması tarafından çalışılacak bir temel üzerine yerleştirilen 24 beton elemandan meydana geliyor.

Evin imal edilmesinin ardından kamyonetle taşındığı, inşa edileceği yerde çatı ve pencerelerinin takıldığı ve son rötuşlarının yapıldığı bildirildi. 

“İNOVASYON EN ÖNEMLİ ETKEN”

Hollandalı emekli çift, “Bu evin çizimini gördük ve tıpkı bir peri masalı bahçesi gibiydi. Bir sığınak hissi veriyor ve güvenli hissettiriyor” dedi. 

Eindhoven Belediyesinin konut ve mekansal gelişiminden sorumlu belediye meclisi üyesi Yasin Torunoğlu ise, “İnovasyon, inşaatta önemli bir dayanak. Uygun fiyatlı evlere ek olarak, pazarda giderek daha fazla yenilikçi konut konseptlerine talep artıyor. 3D baskılı ev ile artık geleceğin tonunu belirliyoruz. Evin şekline karar vererek uygun fiyatlı evlerin hızla hayata geçirilmesi sağlanabilir.” ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2021, 16:44
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını