banner1322
x

Robotlarla sıra dışı bir montaj hattı

Philips’in çığır açan montaj konseptinde yer alan 200 adet robot, kalite, karlılık ve esneklik gereksinimlerini karşılıyor.

Robotlarla sıra dışı bir montaj hattı
Enerji Zirvesi

Philips tarafından üretilen ileri teknolojiye sahip tıraş makinaları, dünya çapında yoğun talep görüyor ve kaliteli ürünler olarak görülüyor.

Tıraş makinalarının üretiminde önemli bir mali baskı görülüyor. Cihazlara yönelik ticari teklifler de oldukça büyük. Kalite ve tasarım gibi öğelerle birlikte satın alma kararı da fiyattan etkileniyor. Philips'in tıraş makinası üretimi, bu koşullar altında rekabetçi kalmak için iki üretim tesisinde gerçekleşiyor: Çin'de ve Hollanda Drachten'de. Bugün, Çin'de bulunan tesis yılda iki tıraş başlıklı 20 milyar tıraş makinası ve Drachten’deki 1500 çalışanın bulunduğu tesis ise yılda yaklaşık üç tıraş başlıklı 8 milyar cihaz üretiyor. Philips araştırma ve geliştirme merkezi de Hollanda'da yer alıyor.

Kaliteli tıraş makinaları aynı şekilde yüksek kalitede montaj gerektirirken, standart tıraş makinası modellerinin çoğunda manuel işçilik uygulanıyor. Drachten tesisi, kaliteli montaja olan talep nedeniyle üretimini otomatikleştirdi. Güvenilir montaj süreçleri ve entegre kalite kontrol, tüketici ürünlerinin yüksek kaliteye sahip olmasını sağlıyor.

"Philips için doğru çözümü bulma konusundaki asıl zorluk, kaliteli tıraş makinalarında model çeşitliliğinin çok sayıda olmasıydı. Şu anda yaklaşık 60 farklı ürün hattı, 600'e yakın tek ürüne denk geliyor. Dolayısıyla ürün yelpazesi neredeyse her gün değişiyor." diyor Bremer Werk für Montagesysteme GmbH Robot Teknolojisi Başkanı Matthias Schaller.

Philips, yapı mühendislerinin öngördüğünden çok daha fazlasını talep eden bir montaj çözümü gereksinimi ortaya koydu. Philips temelde, ekipmanlarının gelecekte sorunsuz performans göstermesi gerektiği konusunda ısrarcıydı. Philips Kıdemli Endüstri Kaynak Uzmanı Sietze Bremer, "Geleceğe odaklı bir montaj konsepti uygulamak istiyorduk. Toplam yatırım bakımından ise ekipmanın, tıraş makinasının gelecekte nasıl görüneceğini bile bilmeden on yıl içinde hala uygun maliyetli tıraş makinası üretebileceği konusunda emin olmak istiyorduk." diyor.

ÇÖZÜM: TEK KAYNAKTAN ESNEK KOMPONENTLER

Çözümü Omron Adept'te buldular ve Otomasyon Strateji Uzmanı Schaller söyle açıkladı: "İlk analizlerden sonra, tek kaynaktan son derece esnek otomasyon komponentlerini temel alarak çalışan bir sistem konsepti ortaya çıktı. Çok sayıda montaj istasyonu olması nedeniyle farklı üreticilerin komponentlerini birleştirmek kontrol edilemez bir karmaşıklığa yol açabilirdi. Bu nedenle tek bir kaynaktan gelecek 6 eksenli robotlar, SCARA robotlar, görsel denetim sistemleri, parça besleyicileri ve kontrollerine ihtiyaç duyuyorduk. Bu bağlantı için sahip olduğu yüksek randımanlı komponentlerin tüm gereksinimleri karşıladığı ve geçmişte benzer projelerde etkinliği kanıtlanmış olan Adept'e güvendik."

200'Ü AŞKIN ROBOT VE 70 ANYFEEDER SİSTEMİ

Yeni hatların entegrasyonu tamamlandığında, 200'ü aşkın robot ve 70 Adept Anyfeeder sistemi, tıraş makinaları için sürtünmesiz bir montaj sistemi sunacak. Bu da, üçüncü önemli faktör olan Omron Adept ürünlerini kullanmayı tercih etme anlamına geliyor. Sektörde deneyim sahibi olan Kıdemli Yönetici Sietze Bremer, "Ekipmanı genişletirken tamamen Omron Adept'e güvendik. Viper 6 eksenli s650 ve s850 robotların yanı sıra Cobra SCARA s350, s600 ve s800 robotlar, ağırlıklı olarak görsel yönlendirme ve denetim paketi ile AdeptSight'a sahip ve mevcut hatlarda halihazırda denenmiş ve test edilmiş olarak geliyor. Robotlar; hassasiyetleri, hızları ve kullanılabilirlikleriyle son derece etkileyici özelliklere sahip ve görevleri, gerekli yüksek doğruluk seviyelerinde gerçekleştiriyorlar." diyor ve şöyle açıklıyor: "Hücrelerin önemli bir rolü, AnyFeeder ile ilişkili. AnyFeeder'ın onaylı esnekliği olmadan sistem konsepti uygulanabilir olmazdı. AnyFeeder sistemlerinin esnekliği, montaj otomasyonu sürecinin birkaç alanını etkiledi; bu alanlar da yüksek düzeyde kişiselleştirmenin önemli olduğu etkili montaj alanlarıydı. Bremer Werk für Montagesysteme, Philips tesislerindeki Adept AnyFeeder SX 240 esnek besleme sistemine güvendi. AnyFeeder sistemi; Cobra ve Viper robotların yanı sıra AdeptSight görsel yönlendirmeyle bir araya geldiğinde küçük parça besleme uygulamalarında esnekliği baştan tanımlıyor.

"Esnek besleme sistemleri, akıllı montaj otomasyonunda, özellikle de Philips ekipmanlarının sürdürülebilirliğiyle ilişkili olarak önemli komponentleri oluşturuyor." diyor Schaller. "Son derece esnek AnyFeeder, tıraş makinalarının tek parçalarının gelecekte nasıl görüneceğinden bağımsız olarak bunları toplu ürünler olarak besler. Robotlar, parçaları "gördükten" sonra alır ve cihazları monte etmeye başlar. Önümüzdeki on yılda bu basit ve temel prensip aynı kalacak."

UYGUN MALİYET VE ETKİLİ MONTAJ

Mevcut hatlardaki robotların çoğunda hali hazırda görsel yönlendirme bulunuyor ve tüm yeni makinaları görsel denetim sistemi sağlanacak. Bu da aynı şekilde esnekliğe olan odağı güçlendiriyor: "Entegre görsel yönlendirmeye sahip bir robot, çeşitli görevler için rahatlıkla kullanılabilir ve dahası, kalite kontrol alanı gibi ek iş içerikleri üstlenebilir." diyor Bremer. Çığır açan otomasyon çözümleri, kaliteli tıraş makinalarının uygun maliyetli ve etkili biçimde monte edilmesini sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 14:07
YORUM EKLE

Omron 1

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını