ROBOTLARIN PERFORMANSI ÖĞRENEREK ARTIYOR

İTÜ'nün düzenlediği Robot Olimpiyatları etkinliğinde konuşan Mitsubishi Electric'ten Tolga Bizel, robotlarının öğrenerek performanslarının arttığını söyledi.

ROBOTLARIN PERFORMANSI ÖĞRENEREK ARTIYOR
EndüstrideAra - Haber Detay

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından İTÜRO LITE adıyla düzenlenen “Robot Olimpiyatları” etkinliğinde konuşan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Bölümü Departman Müdürü Tolga Bizel, "Robotlarımız, geleneksel sistemlere göre güç sensörüyle daha hızlı ve sisteme zarar vermeden çalışıyor; öğrenerek performansını giderek artırıyor” dedi.

Robotik alanında çalışmalar yürüten öğrencileri, akademisyenleri ve endüstri temsilcilerini buluşturan ve pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilen etkinlik kapsamındaki “Dijital Fabrikalar Zamanı ve Robotlar” sunumunu paylaşan Bizel, dijital dönüşümde yeni bir evre yaşandığını, günümüzde robot kullanımının hızla yaygınlaştığını ve fabrikalarda yapılan işlerin değiştiğini ifade etti.

"YAPAY ZEKANIN ROBOTLARA UYGULANMASI ŞART"

Geleceğin, insan hayatındaki yeri giderek artan yapay zeka teknolojileriyle şekilleneceğini dile getiren Bizel, zamanın ötesinde üretim yapmak için parametreleri ayarlamadan ses ve yüz tanımaya, yardımlı bakımdan sorunları aramaya kadar pekçok becerisi bulunan yapa zeka teknolojilerinin robotlara da uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Bizel, firma olarak yapay zeka ile geliştirdikleri yeni nesil kolaboratif robotlarla şirketlerin robotik sistemlerini hızlı, sezgisel ve daha düşük maliyetlerde kurmalarına, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara esnek bir şekilde yanıt vermelerine olanak tanıdıklarını söyledi.

Bu sayede beklenmedik arızaların önüne geçilmesinin ve arızaya yol açacak parçalarla ilgili kullanıcıların önceden ikaz edilmesinin mümkün hale geldiğine dikkat çeken Bizel, robotlarının, geleneksel sistemlere kıyasla güç sensörüyle daha hızlı ve sisteme zarar vermeden çalıştığını; öğrenerek performanslarını her geçen gün daha da artırdığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 07:53
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Aha

Dergiler