banner1322
x

"ROBOTLARIN GELECEĞİNDE ÖNCÜ ROL ÜSTLENMEK İSTİYORUZ"

Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez, robotların geleceğinde öncü rol üstlenerek insanlık için olumlu bir değişime imza atmak istediklerini söyledi.

"ROBOTLARIN GELECEĞİNDE ÖNCÜ ROL ÜSTLENMEK İSTİYORUZ"
Endüstrideara

Üretim maliyetlerinde düşüş ve verimlilikte artış hedefiyle rekabetçi ürün yelpazelerini devamlı geliştirdiklerini söyleyen Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez, robotların geleceğinde öncü rol üstlenerek insanlık için olumlu bir değişime imza atmak istediklerini söyledi.

GELECEĞİN DÜNYASINI GÜÇLERİ ŞEKİLLENDİRECEK

Endüstri 4.0 devrimi, yapay zeka ve nesnelerin internetinin hızlı bir gelişim göstermesinin robotik sistemlere büyük bir ivme kazandırdığını ifade eden Sönmez, sözlerine şöyle devam etti:

"Üretimden operasyonel süreçlere kadar hemen her alanda robot kullanımı öyle bir hıza ulaştı ki, robotik gelecek dünya ve Türkiye’deki tüm endüstrilerde yepyeni bir devrin kapılarını aralıyor. Robotların iş gücünde edindiği hâkimiyet ve otomasyon, şirketlerin ve ülkelerin rekabet gücünü artırması ve sürdürülebilir kılması için temel bir argümana dönüşüyor. Bugün, otonom olarak veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen, elektronik ve mekanik birimlerden oluşan güçlü algılama yeteneğine sahip robotların gücü geleceğin dünyasını şekillendiriyor. Mevcut koşullara entegre edilen robotik ve otonom sistemler hem tüm proseslerdeki hata oranını minimize ederek verimliliği artırıyor hem de olası aksamaların önüne geçerek maliyet ve zaman avantajı sağlıyor. Aynı zamanda ürün ve hizmetleri sunma süreçlerindeki esnekliği artırırken tekrarlanabilirlikleri sayesinde ürün/hizmet kalitesinde standartları koruyabiliyor. Tüm bu parametreler, robotik sistemlerin bugün ve gelecekte çok hızlı bir şekilde ilerlemesinde belirleyici oluyor."

"DÜNYA GENELİNDE KURULUMLAR 381 MİLYON ADEDE ULAŞTI"

Mobil bilgi işlem gücü, sensör fiyatlarının düşmesi, açık kaynaklı yazılımlar, hızlı prototip geliştirme becerisi ve farklı teknolojilerin bir araya gelmesi ile birlikte robot evriminde farklı bir aşamaya geçileceğinin altını çizen Sönmez, “Bilgisayarların işlem gücünün her geçen yıl artması, bulut ve IoT teknolojilerinin olgunlaşması, üç boyutlu baskının robot teknolojilerini pratik hale getirmesi, tabiatı gereği esnek bir sistem olan açık kaynaklı yazılımların kullanımının artmasıyla birlikte çok kritik bir sürece giriliyor. Artık robotların geleceğinde hibrit yaklaşımların yanı sıra sadece robotların yönetiminde gerçekleşen iş kollarının doğması kaçınılmaz." diye konuştu.

IFR'nin 2020 Dünya Robotik Raporu verilerini örnek gösteren Sönmez, dünya genelindeki fabrikalarda 2,7 milyon robot kurulumu ile yeni bir rekora imza atıldığını, endüstriyel robotların yıllık kurulumlarının 2009-2019 yılları arasında üç kattan fazla artarak 381 milyon adede ulaştığını söyledi.

Söz konusu ivmenin gelecekte de aynı hızla süreceğini açıkça ortada olduğunu kaydeden Sönmez, "İnsan ile siber fiziksel sistemlerin etkin iş birliği sonucunda farklı meslek profilleri ve buna bağlı olarak farklı disiplinlerin bir arada olduğu mekanizmaların devreye girmesi çok yakın. Bu noktada özellikle de 5G teknolojisi akıllı üretim sistemlerinde belirleyici olacak." sözleriyle robotların gelecekteki etkinliğine dikkat çekti.

"HER SEKTÖRDE ÇÖZÜM ORTAĞI OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Schunk olarak hayata dokunan ve güçlü bir ekosisteme hizmet eden robotik sistemlerle faaliyet gösterdiklerini dile getiren Sönmez, "Ürettiğimiz otonom ve robotik sistemlerle her sektöre çözüm ortaklığı yapmaya devam edeceğiz." diyerek sözlerini noktaladı.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2021, 11:44
YORUM EKLE

Eriş Makina

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını