ROBOT PAZARININ YÜZDE 40'I COBOTLARDAN OLUŞACAK

Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, IFR'nin, robot pazarının yaklaşık yüzde 40’ı kolaboratif robot oluşacak öngörüsünü değerlendirdi.

ROBOT PAZARININ YÜZDE 40'I COBOTLARDAN OLUŞACAK
Endüstrideara

Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR) tarafından yayımlanan 2020 Dünya Robotik Raporu, cobot’ların artışta olduğunu gösterirken, rapora göre 2025'e kadar cobot pazarının, toplam endüstriyel robot pazarının yaklaşık yüzde 40’ına ulaşması bekleniyor. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Bu hızlı büyüme performansının arkasında iş birlikçi robotların uygulama alanlarının genişlemesi ve cobot’ların işletmelere sağladığı avantajların her geçen gün daha fazla anlaşılması yer alıyor." diye konuştu.

YILLIK BÜYÜMENİN YÜZDE 70 OLMASI BEKLENİYOR

Geleneksel endüstriyel robotlar üretim süreçlerinde uzun yıllardır etkinliğini sürdürse de Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesiyle beraber, sektörlerin geçmiş yıllara kıyasla daha esnek çözümlere ihtiyaç duyduğu görülüyor.

Bu nedenle konvansiyonel endüstriyel robotlar yerlerini daha küçülen robotlara bırakıyor. IFR verilerine göre, kolobratif robotlar, 2015'te toplam robot pazarının yaklaşık 5 bin cobot ile yüzde 2’sini oluşturuyordu.

Söz konusu rakam 2018’de yaklaşık 30 bin 700 cobot ile yüzde 4’e çıktı. 2018 ila 2022 tarihleri arasında yıllık büyümenin ortalama yüzde 70 olacağı öngörülüyor ve 2025 yılına kadar cobot pazarının, toplam endüstriyel robot pazarının yaklaşık yüzde 40’ına ulaşması bekleniyor. 

"GELENEKSEL ROBOTLARDAN AYRIŞIYORLAR"

Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, yüksek iş verimliliği ve kalite hassasiyetine sahip cobot’ların, esnek konumlandırma imkanı, çalışanlarla yan yana çalışabilen güvenli kullanımı, hızlı kurulumu, uygun maliyet avantajları sayesinde geleneksel robotlardan ayrıldığına vurgu yaptı.

Gök, “Geleneksel endüstriyel robotlara kıyasla daha kısa yatırım dönüşü sağlayan cobot’lar çok yönlülüğü ve esnekliği sebebiyle giderek daha çok tercih ediliyor. Örneğin, üretim sürecinde yeni bir ihtiyaç ortaya çıkarsa çok kolay bir programlama ile cobot başka bir görevi üstlenebiliyor. Yani cobot teknolojisi sahip olduğu avantajlarla otomasyonun herkes için erişilebilir, ulaşılabilir olmasına imkan tanıyor. Esneklik, mobilite, kolay kullanım ve ihtiyaç halinde insanla beraber çalışabilmesi özellikleriyle cobot, günümüz üretiminin temel ihtiyaçlarını karşılıyor.” dedi.

"HAYATIN ÖNEMLİ BİR PARÇASI HALİNE GELECEKLER"

Gelecekte kolaboratif robotların insanlara sağladığı faydaların, onu hayatın önemli bir parçası haline getireceğini de kaydeden Gök, sözlerini şöyle tamamladı: 

“Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesiyle beraber yeni ve esnek üretim konseptlerine son derece kolay entegre olan cobot teknolojisi konvansiyonel robot teknolojisinin önünde yer alarak daha da hızlı bir şekilde gelişmeye devam edecek. Bu anlamda cobot’lar pek çok mesleğin bir parçası haline gelerek, eğitimden hizmet sektörüne kadar onlarca farklı alanda insanlarla yan yana görev almaya başlayacak. Bu hayatın kaçınılmaz bir gerçeğine ve ihtiyacına dönüştü.” 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 16:32
YORUM EKLE

Omron 3

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını