banner1322
x

Robot maliyetleri %65 oranında düşecek

Endüstriyel robot satışlarının hızla artmasının en önemli nedenlerinden birisi makine öğrenimi ve yeni algılama kabiliyetlerinin yalnızca performansı artırması değil, aynı zamanda kurulum ve entegrasyonla ilgili diğer maliyetleri de düşürmesi olarak değerlendirilmektedir.

Robot maliyetleri %65 oranında düşecek
Endüstrideara

ARK Invest firmasının araştırmasına göre endüstriyel robot maliyetleri yaklaşık olarak %65 oranında düşecek. Endüstriyel robot maliyetlerinin 2025 yılına kadar tahmin edilenden çok daha düşük seviyelerine ineceği tahmin ediliyor. Bilişim teknolojileri ve makine öğrenimi gibi konulardaki gelişmeler bir arada değerlendirildiğinde maliyetlerdeki bu düşüş yeni endüstrilerde kullanılacak daha proaktif robotlara olan talepte yeni bir dönüm noktasına neden olacağı öngörülüyor.

Şekil 1. Endüstriyel Robotlarda Maliyet Düşüşü

Şekil 1.’deki veriler incelendiği zaman 2025 yılında ARK firmasına göre endüstriyel robot birim maliyeti 10 bin 800 $, Boston Consulting Group (BCG) firmasına göre ise 24 bin 309 $ olacaktır.  Robotik alanda, öğrenme yeteneği olarak bilinen bu maliyet düşüşü kabaca %50 olmuştur.

Şekil 2. Endüstriyel Robotlarda Yıllık Satış Tahmini

ARK’nın endüstriyel robot satışları için öngörüsü, bu on yıl boyunca talebin fiyat esnekliğine dayanıyor olsa da belki de yapay zekadan beslenecek robotların kabiliyetindeki artışlar, satışları Şekil 2.’deki grafikte sunulan tahminlerin ötesinde artırabilirdi. 2025 yılında endüstriyel robot satış tahmininde; BCG firması düşük ve yüksek yaklaşımla değerlendirme yapmış ve düşük yaklaşımda yıllık bileşik büyüme oranını %7, yüksek yaklaşımda ise yıllık bileşik büyüme oranını %11 olarak tahmin etmiştir. ARK firmasının model orta nokta yaklaşımında performanslarındaki gelişmeler dikkate alınmaksızın, yalnızca endüstriyel robotların fiyatına dayandırılarak yıllık bileşik büyüme oranını %19 olarak öngörmüştür. Endüstriyel robot satışlarının hızla artmasının en önemli nedenlerinden birisi makine öğrenimi ve yeni algılama kabiliyetlerinin yalnızca performansı artırması değil, aynı zamanda kurulum ve entegrasyonla ilgili diğer maliyetleri de düşürmesi olarak değerlendirilmektedir.

Hazırlayan: Dr. Turan Şişman

YORUM EKLE

Entek

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını