banner1322
x

Robot kullanımı maliyeti ne kadar düşürüyor?

Mermer üretimi alanında 1997 yılından beri üretim gerçekleştiren Onur Marble Co, üretim hattında kullandığı robotlarla ve otomasyon sistemiyle hedefledikleri verimliliğe ulaşmış bir marka.

Robot kullanımı maliyeti ne kadar düşürüyor?
Endüstri 40 Zirvesi

“Robot yatırımı ilk başta maliyetli gibi görünse de uzun vadede yatırımcıya önemli avantajlar sağlıyor. Öncelikle iş gücü konusunda çok daha hızlı hareket etmemizi sağlarken üretim verimliliği açısından da kapasitemizin artmasına yardımcı oluyor. Mermerin ağır bir malzeme olması sebebiyle biz endüstriyel robotları yükleme, boşaltma ve çevirme bölümlerinde kullanmayı tercih ediyoruz. Bu sayede de olası iş kazalarının önüne geçiyoruz.” Bu sözler Onur Mermer Fabrika Müdürü Mehmet Karadeniz’e ait. Üretim hattında kullanılan robotların avantajlarını konuştuğumuz Karadeniz, aynı zamanda fabrikanın sahip olduğu kapasiteyi ve ürünlerin özelliklerini anlattı.

Markanız Türkiye’ye ne gibi ilkler kazandırdı? Ürünlerinizin öne çıkan özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Onur Mermer olarak Türkiye’de Limestone üretimi konusunda en önemli üreticilerden biriyiz. Üç farklı Limestone ocağımız, Ozzi gri bej marble ve ayrıca dünyada eşine zor raslanan icon brown isimli bej marble olmak üzere 5 faal 2 adette aralıklı talebe göre çalıştırdığımız 7 adet ocağımız bulunuyor. 

Cremo Classic, Cremo Cloudy ve Juralime olmak üzere üç çeşit Limestone çıkarılmaktadır. Krem rengi zemin rengine sahip her iki taşımızın da kendine özgü farklılıkları bulunmaktadır. Cremo Classic taşımızın dokusunda susamlı yapıları bulunurken diğer taraftan Cremo Cloudy taşımızın dokusunda yumuşak gölgeli geçişler bulunmaktadır. Juralima ise piyasada nadir bulunan beyaz fosilli eşine az raslana bir ocağımızdır.

Ozzi giri ve icon brawn ocaklarımızın çalışmasına müteakip fabrikada da bej hatları yatırımı yaparak sektörün en düzenli hatlarını kurmuş ve üretim ve kalite konusunda en üst seviyeye ulaşmıştır. Onur Mermer 2008 yılından bu yana ISO 9001 belgesi sahibi olmakla beraber kalite prosedürleri ve müşteri memnuniyeti konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Hizmet verdiğiniz sektörü analiz edebilir misiniz? 

Mermer sektörü ülkemizde uzun yıllardan beri devam etmesine rağmen teknolojik olarak tam yerini bulmuş değildir. Ekonomik olarak oldukça zorlayıcı bir sektör olması sebebiyle de teknoloji yatırımı yerine fiyat rekabeti ile öne çıkılmak isteniyor. Biz 1997 yılından beri sektörde faaliyet gösteren bir firma olarak kaliteli üretimimizle yolumuza devam ediyoruz ve kaliteli ürünleri uygun fiyatla tüketiciye sunuyoruz.
Fabrikanızdaki robot uygulamaları hakkında bilgi verir misiniz? Üretimin hangi hattında robot kullanıyorsunuz?
Robot yatırımı ilk başta maliyetli gibi görünse de uzun vadede yatırımcıya önemli avantajlar sağlıyor. Öncelikle iş gücü konusunda çok daha hızlı hareket etmemizi sağlarken üretim verimliliği açısından da kapasitemizin artmasına yardımcı oluyor. Mermerin ağır bir malzeme olması sebebiyle biz endüstriyel robotları yükleme, boşaltma ve çevirme bölümlerinde kullanmayı tercih ediyoruz. Bu sayede de olası iş kazalarının önüne geçiyoruz.

Ne zaman robotlu üretime geçtiniz?

Onur Mermer olarak endüstriyel robotla üretim yapmaya ilk olarak 2008 yılında başladık. Küçük makinalarda kullandığımız robotlar ile süreci nasıl yönetebileceğimizi gördük. 2017 yılında ise büyük plaka sistemlerinde kullanmak üzere robot yatırımı gerçekleştirdik. Bu iki tarih arasında da çevirme robotları ve sehpadan yükleme sistemleri üretime dahil edildi. Son olarak ise tek kollu robotlar ilave edildi.

Robot yatırımı ihtiyacı nasıl doğdu?

Üretim hattında endüstriyel robot kullanmak, hedeflenen verimliliğe ulaşmak için en ideal yatırımdır. Bizde bu süreci doğru kullanmak ve istenilen üretim kapasitesine ulaşmak için böyle bir yatırıma ihtiyaç duyduk. Üretim hattımıza robotları dahil ederek hem hedeflediğimiz kaliteye ulaştık hem iş güvenliğini maksimum düzeye ulaştırdık hem istenilen verimliliği elde ettik. Sahip olduğumuz bu avantajlar sayesinde de üretim faaliyetlerimize emin olarak devam ediyoruz.

İşçi maliyetleri düşürme anlamında bir düşüş yaşandı mı, o süreç nasıldı?

Robot yatırımı yapılırken asıl hedef işçi maliyetlerini düşürmek değildi. Tabii belli bir düşüş yaşandı ama biz ekibimizde görev yapan kişileri onlardan daha fazla verim alabileceğimiz alanlara yönlendirdik. Robotlara devrettiğimiz işler sayesinde de asıl hedefimize ulaştık ve devamlılığı esas alan üretimimizle çalışmalarımıza devam ettik.

İleriki dönemlerde hangi alanlarda robot yatırımı yapmayı düşünüyorsunuz?

Üretim hattındaki verimliliği artırmak için yeni yatırımlara devam etmeyi planlıyoruz. Robot yatırımı yaparken fabrika koşullarını ve kullanma şartlarını göz önünde bulunduruyoruz. Dolayısıyla bize en çok katkı sağlayacak alanlara yoğunlaşıyoruz. Yeni dönemde de üretim hattımızda belli değişikliklerin yaşanmasını bekliyoruz.

Endüstri 4.0 ile birlikte üreticiler tesislerinde modernizasyona gidiyor. Buna istinaden “Yalın Üretim” alanında bir çalışmanız var mı? Size böyle talepler geliyor mu? Sizce üretici bu konuda bilinçli mi?
Yalın üretim, faaliyet gösterdiğimiz sektör için zor bir kavramdır. Biz doğal taş sektöründe olduğumuz için istenen üretim için ne olursa ekstra birçok ürün yanında üretilmek zorunda kalınmaktadır. Bu da ana kalemde maliyetlerin artmasına neden olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 18:34
YORUM EKLE

Omron 1

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını