Paralel delta robot kiti

Fabrikalar son dönemde üretim aşamasında maksimum zaman verimliliği ve yüksek hassasiyet sağlamayı amaçlıyor. SEW Eurodriver paralel delta robot kitiyle hem üreticilerin bu hedefine ulaşmasına yardımcı oluyor hem de enerji tasarrufu sağlıyor.

Paralel delta robot kiti
Endüstri 40 Zirvesi

Günümüzde, maksimum zaman verimliliği, esneklik ve yüksek hassasiyet üretim için en önemli kriterlerdir. Günümüze kadar robot eknolojisi, seri kinematik sistemi üzerine gelişim göstermekteydi. Fakat mevcut üretim tesislerinin ihtiyaç duyduğu yüksek hızlar, mevcut mekanik sistemler ile karşılanamaz hale gelmişti. Eksenlerin birbirlerinin üzerine konumlandığı sistemlerde büyük mekanizmalar ve daha ağır eklemler kullanılmak durumunda kalınıyordu. Devasa kütlelerin harekete geçmesi ve hareketliyken durması için gereken momentler ancak daha büyük motorlar tarafından sağlanabiliyordu. Sistemin kütlesi arttıkça atalet momenti büyüyor ve dolayısıyla hız ve ivmelerde ciddi düşüş yaşanıyordu. Buna benzer problemler tasarım kriterleri olarak radikal denilebilecek bir tasarım ile çözüldü. Paralel Robot yapısında, eklemlerin birbirlerinin üzerinde olmadığı, hepsinin aynı gövde üzerine konumlandırıldığı Delta Robot ortaya çıktı. Bu tasarım sayesinde hiçbir kol bir diğerini kaldırmak zorunda kalmayarak, boşuna bir yüke maruz kalmış olmuyor. Bütün motorların robotun kendisini kaldırmak yerine asıl yapması gereken iş olan, yükü kaldırmak için maksimum verimli duruma geliyor. Eklemlere düşen yükün azaltılması sayesinde ataletler de küçülerek motorların daha verimli ve dinamik çalışması sağlanırken maliyetleri de ciddi anlamda düşürüyor.

DAHA HIZLI PAKETLEME, TOPLAMA, DİZME İŞLEMİ

Eklemlerin aynı gövde üzerine konumlandırılması, hassasiyet açısından da yararlı sonuçlar doğurmaktadır. Seri kinematik sistemlerde her eksenin ardışık bağlantısı, sorunların büyüyerek bütün sistemi etkilemesine sebebiyet veriyordu. Bu sebepten ötürü sistemlerde meydana gelen küçük hatalar giderek büyüyordu. Fakat Delta robot gibi paralel robotlar da asla sorunlar birbirlerinin üzerine eklenmezler. Ayrıca eklemler birbirleri üzerine eklenmediği için daha hassas konumlandırma ayarı yapmak mümkün olmaktadır. Özellikle paketleme, dizme, toplama, ayırma, sıralama gibi alanlarda insan faktörünü ortadan kaldırarak daha hızlı ve kaliteli üretim yapmayı mümkün hale getirmesi sebebiyle delta robotlar birçok sanayide tercih edilmektedir.


DÜŞÜK ENERJİ TÜKETİMİ

Delta robotlar kinematik yapıları sayesinde çok hızlı hareket edebilirler ve bu hareketler düşük enerji tüketimi ile meydana getirilir. Robotun yaptığı iş için kuvvet üç kola eşit dağılır. Tekrarlı işlemleri hatasız ve çok seri bir şekilde meydana getiren Delta Robotlar gün geçtikçe daha çok tercih edilmektedir. Delta robotlar sayesinde insan gücünün daha özel işlerde kullanmak mümkün olmaktadır. Delta robot özellikle toplama, ayrıştırma, paketleme işlemlerinin sıkça ve büyük ölçüde yapıldığı yerlerde tercih edilir. Bunlar gıda sanayi, medikal sanayi, elektronik sanayi ve ilaç sanayi olarak sıralanabilir. Gıda sanayide ambalajı yapılmış ürünlerin kutulara istenilen şekilde ve istenilen adette konulmasında sıkça kullanılmaktadır. Keza ilaç sanayisinde de benzer işlemleri yapmaktadır. Elektronik sanayi de ise kart dizgisi yapmaktadır. Ayrıca delta robotlar kameralı ve kamerasız çalışmaya uygundur.

Bir üretim bandında bazen bir robot yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda birden fazla robot tek bir kontrolcü tarafından yönetilebilir ve birbirlerine iş paslayabilirler. Programlanması oldukça esnek yapıdadır. Tek bir kontrolcü tarafından kontrol edilebilir olması ise hem maliyeti hem de kapladığı hacmi küçülterek kullanıcıyı rahatlatmaktadır.

Bu şartları göz önünde bulundurarak SEW-EURODRIVE ile birlikte, tek bir kaynaktan mükemmel otomasyon çözümleri üretmek için güvenilir bir ortağınız var. Tüm bunlar, mekatronik alt sistem olarak tasarlanan paralel kinematik robotlar içeren yeni platformumuz sayesinde mümkün.

KENDİ ROBOTUNUZU OLUŞTURUN

Modüler mekatronik kinematik sistem kiti ile kendi paralel delta robotunuzu oluşturun. Yeni MAXOLUTION® paralel kol kinematik kitini üretim süreçlerinize kolayca entegre edebilir veya tek başına bir çözüm olarak kullanabilirsiniz. Sistem paketlerinin modüler yapısı ve bağımsız tasarımı, sadece birkaç basit adımda mükemmel bir şekilde koordineli kinematik elde etmenizi sağlar. Ayrıca, yeni parametrelendirilebilir yazılım modülü MOVIKIT® Robotik, daha hızlı ve daha kolay bir devreye alma ​​sağlar. Yeni MAXOLUTION® paralel delta kinematik kitleri, müşteri tarafından gereken otomasyon seviyesine bağlı olarak diğer bileşenlerle birleştirilebilir veya ayrı olarak kullanılabilir. Tüm çözüm paketlerimizde olduğu gibi, SEW-EURODRIVE olarak en yeni sürücü teknolojisi bileşenlerini kullanıyoruz. İhtiyacınıza göre tek tek ya da üçünü birden alabilirsiniz. Çok çeşitli MAXOLUTION® paralel kol kinematik kitleri, OEM'ler ve kullanıcılar için birçok avantaj sunar. Çözümünüzü yapılandırmak ve diğer bileşenleri entegre etmek için maksimum esneklik sağlayın.

Faydaları
 
  • Kolay: Çok basit programlama Parametrelenebilir MOVIKIT® Robotik yazılım modülü ve 3D simülasyon sayesinde. Pick-and-place kontrol modülleri PackML uyumludur.
  • Yeşil: Kaynak tasarrufu için verimli çözümler 3 mükemmel koordinasyonlu bileşen paketi sayesinde-otomasyon seviyesine bağlı olarak, kombinasyon halinde veya ayrı ayrı.
  • Akıllı: Mükemmel entegrasyon standart çevre birimleri, kamera sistemleri ve tutucular için önceden programlanmış arayüzler sayesinde.
  • Güvenli: her durumda temel versiyonda özel kapalı paslanmaz çelik gövde ile hijyenik tasarım mümkündür 
  • Çözüm: SEW ‑ EURODRIVE, uygulamanıza en iyi çözümü bulmak için tüm makinanızı inceler. Başlıca odağımız gıda ve içecek üretimi, ambalajlama teknolojisi ve intralojistik taşıma sistemleri uygulamaları üzerinedir.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 13:39
YORUM EKLE

Teknorob

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını