banner1322
x

ITHİNKA, COBOT FABRİKASI KURMAK İÇİN DÜĞMEYE BASTI

ULUTEK Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren Ithinka İnovasyon, robot fabrikası kurmak için düğmeye bastı.

ITHİNKA, COBOT FABRİKASI KURMAK İÇİN DÜĞMEYE BASTI
Robot Zirvesi

Kolaboratif robotların yazılımını geliştiren ULUTEK Teknopark firmalarından Ithinka İnovasyon, Koreli bir firma ile iş birliği çalışmaları yapıyor ve firmayla birlikte Türkiye’de cobot üretimi yapmayı hedefliyor.

"İNSAN GİBİ KARAR VEREBİLİYORLAR"

Geliştirdikleri uygulamalarla özellikle endüstriyel firmalara ileri seviye teknoloji ile verimliliği artırıcı ve maliyeti düşürücü çözümler ürettiklerini belirten Ithinka İnovasyon Genel Müdürü Ertuğrul Bektaş, şöyle konuştu:

"Hans Robot ve Dobot markalarının Türkiye bayisi olarak insanla iş birliği halinde çalışan kolaboratif robotların yazılımını geliştiriyoruz. 5. yılımızda hedefimiz, Türkiye’de cobot üretmek. Koreli bir firmayla iş birliği çalışmaları yapıyoruz. Onlarla beraber bir tesis kurmayı düşünüyoruz. Üç boyutlu vizyon kameralarını da ilave ettiğimizde bu robotlar, insan gibi karar da verebiliyor. Bu robotların kullanım alanı daha çok otomotiv sanayi ve savunma sanayi ile başlıyor ama şu an gıda ve tekstil gibi birçok sektörde kullanılabilir. Örneğin İstanbul’da tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir müşterimiz var. Orada çalışanlar kat kat tişörtleri alıp baskılayıp bir yerlere yığmaya çalışıyorlar. Şimdi oraya bu robotlardan konumlandıracağız. Böylece çalışanlar, çok daha değerli işler yapabilecekler. İnsanların daha değerli işler yapmasının en iyi yolu, bu tür yatırımlardır."

"UÇTAN UCA ÇÖZÜM SUNUYORUZ"

Firmalarını sadece yazılım firması olarak tanımlayamayacaklarını da kaydeden Ertuğrul Bektaş, "Biz bir teknoloji çözüm firmasıyız. Teknolojinin gerektirdiği hem yazılım gereksinimlerini, hem de donanımları yapabiliyoruz. Elektronik kart da geliştirebiliyoruz, gömülü sistem de yazabiliyoruz, kolaboratif robot da devreye alabiliyoruz. Genelde firmalar, tek bir alanda uzmanlaşırlar ve diğer konularda müşterinin isteklerini yerine getiremezler. Bizim için bu iş, böyle değil. Bunun sebebi de geçmişte masanın diğer tarafında olmamız." dedi.

Müşterilerinin beklentileri doğrultusunda uçtan uca çözüm sunduklarını ifade eden Bektaş, kendilerini yenilikçi bir teknoloji firması olarak tanımladıklarını dile getirdi.

"AR-GE ÇALIŞMALARIMIZI RAHATLIKLA YAPABİLDİĞİMİZ BİR ORTAM"

Bektaş, "ULUTEK Teknopark’ta Ar-Ge çalışmalarımızı rahatlıkla yapabildiğimiz bir ortamda bulunmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Sağladıkları imkanlardan dolayı teşekkür ederiz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 11:23
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını