“İstihdam artacak ama yön değiştirecek”

ST Endüstri Radyo’ya konuk olan Hürriyet.com.tr Teknoloji Yazarı Serap Torun, robotlarla birlikte istihdamın artacağını ama yön değiştireceğini belirtti.

“İstihdam artacak ama yön değiştirecek”
Endüstrideara

ST Endüstri Medya bünyesindeki ST Endüstri Radyo’da Çetin Ünsalan’ın hazırlayıp sunduğu İşte Gündem programının canlı yayınına konuk olarak katılan Hürriyet.com.tr Teknoloji Yazarı Serap Torun, robotik teknolojilerin, iş dünyasını ve insan yaşamını nasıl etkileyeceğine dair değerlendirmelerde bulundu. 

“REKABET, ROBOTLAŞMAYI ARTIRDI”

Torun, “Robotik teknolojiler son yıllarda çok fazla gündeme gelen ancak aslı 90’lara dayanan bir teknoloji. Yavaş yavaş bir geçiş halindeyiz ancak biz bunu yeni hissetmeye başladık. Yükselen Uzak Doğu ekonomisine karşı harekete geçen Batı, dışarıda üretim yaptırmadan maliyetleri azaltarak kendi bünyesinde otomasyon ve robotik teknolojilerle çözme arayışına girdi. Robotik teknolojiler, maliyetleri azalttı ve böylece Uzak Doğu’ya rakip olabilme şansları doğdu.” dedi.

Üretimi robotlaştırma çalışmalarının Almanya’da başladığını ifade eden Torun, şu an Almanya’nın ABD ve Çin’le rekabet içerisinde olduğunu söyledi.

“HIZLANMAMIZ GEREKİYOR”

Endüstri 4.0 ile ilgili görüşlerini paylaşan Torun, Türkiye’nin bu alanda kötü olmadığını ancak hızlanması gerektiğini belirtti.

Torun, sözlerine şu şekilde devam etti: “Endüstri 4.0 nedir dediğimizde, bütün üretimin artık yavaş yavaş dijitalleşmesi, robotlaşması, basit işlerin robotlara devredilmesi, bunun yanında katma değer üreten ürünlerin daha ucuz maliyetlerle elde edilmesi diye tanımlayabiliriz. Tekrarlanabilen işleri robotlara bırakırken detaylı, komplike işler insanlarda olacak. Robotları kodlayanlar, onları yönetenler, gerektiğinde tamir edenler yine insanlar olmaya devam edecek. Dolayısıyla burada bir iş gücü artması da var. İstihdam artarken, yön değiştirecek.”

“İNSANA HER ZAMAN İHTİYAÇ OLACAK”

Zanaatın bitmeyeceğini ve gelecekte endüstride üretim süreçlerinde insana ihtiyaç olacağını belirten Torun, sözlerini şöyle tamamladı: “Zanaat kesinlikle ölmeyecek. Örneğin ahşap oymacısısınız. Kalasları kesip masaya koyma işlemini robotlarla yapabilirsiniz ancak geri kalan emek, sanat gerektiren kısmı yine elinizle yaparsınız. Ama tahtaları kesmek, eşyaları taşımak, banta koymak gibi işlemler robotlarla yapıldığında maliyetlerinizde düşüşe sebep olabilir. Dolayısıyla belli yerlerde nerede teknolojiyi kullanmanız, nerede dijitalleşmeniz gerektiğini çok iyi hesaplarsanız bu maliyetlerinizi düşürür, verimliliğinizi artırır. Ancak bütün bunları yaparken de insana ihtiyaç var. Yani gelecekte de insana ihtiyaç olacak.”  

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 17:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fahri eren
Fahri eren - 3 yıl Önce

Böyle haberlerin artması dileğiyle....

Aha Geva-bot

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını