banner1322
x

İnan:  Kitle Üretiminden Yaratıcı Tasarıma

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Dekanı, Emeritus Prof. Dr. Kemal İnan, Teknoloji Gündemi’nde, her yönüyle teknolojiyi masaya yatırdı.

İnan:  Kitle Üretiminden Yaratıcı Tasarıma
Robot Zirvesi

Teknolojik İşlevsizlik - Kitle Üretiminden Yaratıcı Tasarıma kitabının yazarı İnan, Endüstri 4.0’ın Almanların, dünyaya söylediği en büyük yalanlardan olduğunu ifade ediyor. “Teknolojide zaten var olan gelişmeleri, Endüstri 4.0; Toplum 5.0 diye pazarladılar. Bazılarımız da papağan gibi tekrarladı” dedi.

HANGİ MESLEKLER YOK OLUYOR?

Emeritus Prof. Kemal İnan, yapay zekanın bahçevanın yerini alacağı, yeni iş sahaları açılacağı tespitlerini de eleştiriyor. İnan, “Asgari ücretle bir dizi karmaşık işi yapan bahçevanın yerini almak için neden yapay zeka ve robotlar üretilsin ki, zaten onu son derece ucuza üreten birileri var.

TEKNOLOJİYLE YENİ İŞ SAHALARI MI AÇILACAK?

Teknoloji gelirken, yeni iş sahaları açılacağı da en büyük yalan. Aksine, beyaz yakalılardan başlayarak, toplumsal işsizlik gelecek. Önce tıp doktorları, mühendisler, hukuk adamları ve gazetecilerden başlayarak, yapay zeka rol çalacak. Yerine meslek mi geliyor, dediniz. O meslekleri de yapay zeka zaten sizden daha iyi yapıyor, olacak.

YAPAY ZEKANIN ARTISI NE?

Yapa zekanın gelişinde, insanoğlunun tek bir tesellisi olabilir. O’da hizmetler sektörünün daha iyi icra edilmesi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 17:40
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını