banner1339
x

İHRACATA DEVAM EDİYOR, 25. ROBOT İÇİN ANLAŞMAYA VARDI

HKTM Proje Müdürü Atakan Ünal, 25. robot siparişi için Rusya'dan bir firmayla anlaşmaya vardıklarını ve üretimlerine başladıklarını söyledi.

İHRACATA DEVAM EDİYOR, 25. ROBOT İÇİN ANLAŞMAYA VARDI
Endüstri 40 Zirvesi

HKTM Proje Müdürü Atakan Ünal, Rusya merkezli Fimako firmasıyla 25. robot siparişi için anlaşmaya vardıklarını ve üç eksenli plastik enjeksiyon robotları ihracatı için üretime başladıklarını belirtti.

Uzun yıllardan beri  birçok sektöre proje bazlı kartezyen sistemler ürettiklerini ve bu deneyimlerini, standart ürün üretme ve ürünlerini ihracat pazarlarına sunma hedefiyle birleştirerek plastik enjeksiyon makinalarında yaygın olarak kullanılan üç eksenli enjeksiyon makinası robotları ürettiklerini kaydeden Ünal, Rusya'ya gerçekleştirdikleri ihracata ilişkin şöyle konuştu:

"ROBOT SAYIMIZIN ARTACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ"

"Geçtiğimiz iki senede yurt dışındaki ilk ve en önemli kazancımız Rusya’da bulunan mutfak eşyası sektöründe faaliyet gösteren Fimako firması oldu. Fimako’da ilk etapta 10 adet robotumuz devreye alındı ve halihazırda tamamı çalışıyor. Bununla birlikte 2020 Eylül ayı itibarıyla, müşterimiz ile 25. robot siparişimiz için de el sıkıştık ve üretimlere başladık. Müşterimizin daha da büyümesiyle birlikte, bize duydukları güveni koruyarak, bu firmadaki robot sayımızın da zaman içinde daha da artacağını düşünüyoruz."

Ünal, gerçekleştirdikleri ihracatın yurt dışı pazarlara açılma konusunda kendileri açısından önemli bir başlangıç olduğunu ifade ederek, gelecek dönemde gerek distribütör gerekse müşteri sayılarının katlanarak artması için çalışmalarına hızla devam ettiklerini dile getirdi.

"YERLİ ÜRETİCİ OLARAK REKABETİ ARTIRIYORUZ"

Halihazırda Türkiye'nin plastik işleme sektöründe dünyanın en büyük üreticilerinden birisi konumunda bulunduğuna dikkat çeken Ünal, "HKTM olarak robot ürettiğimiz plastik enjeksiyon alanı da plastik işleme sektörlerinin içerisinde oldukça geniş bir yer kaplıyor. Bu durumda da bizim için ülkemiz tek başına bile önemli bir pazar. Yurt dışından ithal edilen robot sayılarına baktığımızda, şirket olarak burada ürettiğimiz Avrupa standartlarındaki robotlarımız ile, yerli bir üretici olarak rekabeti arttırdığımızı düşünüyor ve bundan mutluluk duyuyoruz." dedi.

"DİSTRİBÜTÖRLER ARACILIĞIYLA ÜRETİCİLERLE GÖRÜŞÜYORUZ"

En büyük hedefleri olan ihracat pazarlarında, plastik sektörünün yaygın olduğu ülkelerde distribütör adaylarıyla görüşmelerinin sürdüğü bilgisini veren Ünal, "Birçok ülkede distribütör adaylarımız kanalıyla robot tekliflerimiz, söz konusu ülkelerdeki üreticilere ulaştırılmaya başlandı. Bu ülkeler arasında Polonya, Meksika, İngiltere, Güney Afrika ve Rusya gibi ülkeler bulunuyor." şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 11:50
YORUM EKLE

Entek

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını