banner1322
x

HANGİ ŞEHİR ROBOT ÜRETİMİNİN ÜSSÜ OLDU?

Çin'in Şangay şehri, dünyanın endüstriyel robot üretiminde yeni üssü oldu. Ülkede üretilen robotların üçte birinin bu şehirde imal edildiği belirtildi.

HANGİ ŞEHİR ROBOT ÜRETİMİNİN ÜSSÜ OLDU?
Endüstri 40 Zirvesi

Çin Uluslararası Radyosu'nun verdiği bilgiler ışığında, dünyadaki her üç robottan birinin Çin’de üretiminin gerçekleştirilmesi dolayısıyla, Şangay şehrinin dünyanın robot üretim üssüne dönüştüğü belirtildi.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİLER

Pandeminin etkisinde geçen 2020 yılında, otomotiv sektöründeki düşüş ve Covid-19'un da etkisiyle şehirdeki endüstriyel robot üretiminde bir azalma gözlemlendiği ifade edilirken, bazı firmaların ise krizi fırsata çevirdiği bildirildi.

Bu doğrultuda harekete geçen şirketler, bilhassa sağlık ve medikal ürünler sektörüne yöneldi. 

HİZMET ROBOTLARINA TALEP ARTTI

Söz konusu dönemde endüstriyel robot alanında gerileme yaşanırken, hizmet/servis robotlarına talepte artış meydana geldi. 

Tıp, ticaret ve eğitim gibi alanlarda kullanılacak birçok yeni robot geliştirildi.

Pandeminin başladığı Vuhan kentinde yalnızca bir haftada inşa edilen ülkenin ilk akıllı kabin hastanesinde tıbbi robotlar, dezenfeksiyon, ulaşım, devriye ve sıcaklık ölçüm robotları 24 saat boyunca çevrim içi çalışarak bu anlamda önemli bir pazarın oluşmasını da sağladı.

"ALTIN DÖNEME GİRİLECEK"

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Şangay Robot Endüstrisi Derneği Başkanı Dai Liu, önümüzdeki on yılda Çin’de yapay zeka teknolojisinin ilerlemesiyle beraber, hizmet robotlarının gelişmesinde de altın döneme girileceğine dikkat çekti.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 13:53
YORUM EKLE

Eriş Makina

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını