Güney Kore ordusuna robot askerler geliyor

Güney Kore’nin hayvan görünümlü askeri robotları Biobotlar, yakında askeri operasyonlarda ve arama-kurtarma çalışmalarında yer alacak.

Güney Kore ordusuna robot askerler geliyor
Enerji Zirvesi

Güney Kore ordusuna destek olacak robotlar geliyor. Kuşlardan, yılanlardan ve böceklerden ilham alınarak tasarlanan askeri robotlar yakında Güney Kore’nin askerlerini destekleyecek.

2024’E KADAR SAHAYA İNECEK

Askeri operasyonların yanı sıra arama-kurtarma çalışmalarında da aktif görevler üstlenecek Biobot ismi verilen robotların 2024 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.  

Askerlik için silah sistemlerinin tedarikini denetleyen Savunma Toplama Programı İdaresi (DAPA), ülkenin silahlı kuvvetlerine yardım etmek için biyomimetrik teçhizat geliştirme planlarını açıkladı.

Bu kapsamda duyurulan asker robotların, düşman hareketleriyle ilgili bilgi edinme ve yasak bölgelere girme görevlerinin de olacağı bildirildi.

600 BİN ASKER VAR

Bu yönteme başvurulmasının nedenleri olarak, teknolojiden yararlanmanın yanı sıra ülkedeki doğum oranlarının azalması ve zorunlu askerlik karşıtı kişilerin sayılarının artması gösteriliyor.

Ülkenin ordusunda yaklaşık 600 bin asker bulunduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 15:52
YORUM EKLE

Omron 1

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını