banner1339
x

Festo, robotun ucundaki vakum sistemini değiştirdi

Festo Ürün Pazarlama Müdürü Sinan Cem Güney, robotun ucundaki vakum sistemini değiştirerek 43.800 metreküplük bir hava kazancı sağladıklarını belirtti.

Festo, robotun ucundaki vakum sistemini değiştirdi
Endüstri 40 Zirvesi

Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde “Otomotiv / Beyaz Eşya Ana ve Yan Sanayi Sektörlerinde Robotlu Çözümler” başlığı altında gerçekleşen birinci panelde konuşan Festo Ürün Pazarlama Müdürü Sinan Cem Güney, otomotiv ve beyaz eşya sektörleri için özel çözümler sunduklarını dile getiren Festo Ürün Pazarlama Müdürü Sinan Cem Güney, robot konusunda kartezyenden taşıma sistemlerine kadar geliştirdikleri pek çok sistem olduğunu dile getirdi. 

Robotlara toplam proses olarak bakmak gerektiğini belirten Güney, “Bir müşterimiz ürün taşıma sisteminde piyasada hızıyla tanınan bir robot kullanıyordu. Robot’un hızı çok iyiydi ama taşıma fonksiyonunun yerine getirilmesi için kullanılan vakum manipülatörünün tasarımı iyi değildi. Sistemde standart vakum jeneratörü bulunuyordu ve malzemeyi tutması için 56 adet 3,5 körüklü vantuz kullanılıyordu. Vakum sisteminin tasarımını komple değiştirerek, enerji korumasına sahip emniyetli vakum jeneratörleri kullandık. Bu sayede hava tüketimini, proses başına 85 litre/dakikadan 12 litre/dakikaya kadar düşürerek robot başına yıllık 43.800 metreküplük bir hava kazancı elde ettik. Bununla birlikte vakum değerini yüzde 72’den yüzde 85’e yükselterek toplam vakum vantuz sayısını 48’e düşürdük. Bu sayede daha az kaçak noktası ve stok maliyeti yaratarak verimlilik sağlamış olduk.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 14:35
YORUM EKLE

Novexx

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını