Et paketleme daha hızlı hale geldi

Perakendeci Atria İskandinavya 2014 yılının başında, Danimarka ve İsveç'de ki ürünlerini ki; et ürünü, yemek çözümü ve şarküteri ürünleri pazarlayan bir şirket olup, kendi markasını taşıyan ve satışlarını ikiye katlayacak çözüm arıyordu. Atria'nın makine üreticilerinden olan Case Link, Omron ile işbirliği yaptı.

Et paketleme daha hızlı hale geldi
Endüstrideara

Bu işbirliği ile kompakt ve tek, özel yapım makine teklifi sunuldu. Omron, makine ile mevcut  bir baş üstü sandık işleme konveyöründen gelen sandıkları istif haline getirecek ve sonra da yük yönü paketleme hattı üzerinden gelen etler ile dolduracaktı.

ÇÖZÜM

Omron ile Case Link'in oluşturduğu "hepsi bir arada çözümleri" adı ile ihaleyi kazanarak, daha nitelikli, çok fazla ticari, etiket ve kalite denetimi olan. Aynı zamanda robotlarla çalışarak, kontrol ve algılama teknolojileri alanlarındaki uzmanlık yetkisini OEM üzerine aktardı. Bu sayede tüm O-Server/Vision- Controller-Robot-Safety faaliyetlerini tek bir ağ içindeentegre ettiği için oldukça kompakt bir çözüm sunmayı başardı.

Omron Case Lınk  teklifi, her birinde aşağıdaki unsurların yer aldığı dört adet Delta robot hücresini içermekteydi:

O-Servo/Vision-Controller-Robot-Safety-I için bir adet kabin ve bir adet ağ

"Başlatma/Durdurma" ve "Ürün Seçimi" için ibasitleştirilmiş HMI

 Entegre SRS sandık taşıma kontrolü

·Robot koordinatları ve kalite denetimi sağlayabilmek için bir adet görüntü sistemi

 Bir adet yerden tasarruf sağlayan entegre çözüm

Omron Saha Uygulama Mühendisi Ulf Svensson, verdikleri teklifin inceliğini şu şekilde tanımlıyor : " Bizim teklifimiz SR sandık işleme işini tek bir makineye entegre sağlamakta. Bu sayede makinenin kontrol sistemi tarafından yönetilen bir asansör kullanarak sandıkları tavandan makineye indirebiliyoruz. Böylece ekstra kablo, kabin ve makine, ihtiyacı doğmuyor."

BLOKAJLARIN HIZLI ALGILANMASIYLA OPTİMİZE ÜRETKENLİK

Bir  arıza ve olası alarm durumunda GUI, makinenin bir şemasını görüntülüyor ve dikkat gerektiren alanı vurguluyor. Böylelikle operatörün blokajların yerini bulup ortadan kaldırmasını, böylelikle makineyi kısa sürede tekrar çalışır hale getirmesini sağlıyor. Bunun dışında da Omron'un bütün Omron ürünlerine dair hata kodlarının açıklamalarını içeren arıza gidericisi de makineye eklenmiş durumda. GUI, üretkenliği daha da optimize etmek için son derece basit hale getirilmiştir. Bu sayede operatörün tek yapması gereken, ekrandaki listeden bir ürün seçip gerektiği şekilde "başlat" ya da "durdur" düğmesine basmaktır.

FH GÖRÜNTÜ

FH Görüntü sistemi  ile ürün koordinatlarını, Delta robotun yönelimini hesaplamaktadır. Fakat bu sistem son derece çok yönlü olduğu için bunların dışında, aşağıdaki kalite kontrollerini de sağlar:

• Ürün her paketin içindedir.

• Ürün doğru katlanmış şekilde paketin içinde yer alır.

• Ürün doğru etiketlenmiştir.

• Ürün üzerinde yer alan etikette barkod yer almaktadır.

• Her bir ürünün konumu ve yönelimi

Sonra, Delta robot ürünü alır, doğru bir şekilde  döndürür ve yine doğru bir şekilde  SRS sandığına yerleştirir.

Toplam çözüm, her biri aşağıdakilerle donatılmış  olarak o dört robot hücresini içermektedir:

• Sysmac otomasyon platformu

• NJ kontrolörü

• Delta robot (4 standart G5 servo)

• NS8

• NX-Safety

• NX-I/O

• Robot fonksiyonuna vakıf bir adet entegre yazılım

• Fieldbus olarak EtherCAT

• Bir asansör ve iki konveyör için G5

• Başka bir kamera daha eklenebilen FH 1 kamera

• Kapı anahtarları

• Fotoelektrik sensörler

• Güç kaynakları

FAYDALAR

1. Paketleme hızı, %400 daha hızlı

2. İnsan gücü maliyeti daha az

3. Lojik donanımına entegre edilmiş ve son derece kompakt robot fonksiyonu

4. Ürün kalitesi iyileştirilmiş

5. Hızlı uygulama/ 7 ay içinde kurulum

"Robotla lojik kontrolünün entegrasyonu ile oldukça kompakt bir sistemimiz mevcut. Bu sayede ayrı bir robot kabinine ihtiyaç yok," diyor Atria'nın sözcüsü ve ekliyor: "Bu kompaktlık yüksek yeniden inşa etme maliyetlerini ortadan kaldırarak yatırımı iki yıl içinde amorti edebilmemizi sağlayacak."

Tüm programlama, hazır fonksiyon blokları üzerinden gerçekleştiriliyor

%100 Omron'a ait hizmet ve ürünlerin kullanılması sistem entegratörü Case-Link açısından da fayda sağladı. "Robot fonksiyonuna vakıf sadece tek bir entegre yazılım ile halihazırda büyük bir avantaj elde etmiştik.  Fakat buna ek olarak, hazır fonksiyon blokları, işleri daha da kolaylaştırdı ve tüm kurulumu bir robot programlayıcı kullanmadan gerçekleştirdik." diye ifade ediyor Case-Link sözcüsü.

GELECEKTEKİ GELİŞMELER

Atria'nın, Malmö fabrikasında şu sıralar yeni bir hat sonu paketleme hücresi konusundaki planları tartışıyor. Aynı zamanda İskandinavya bölgesindeki,  altı üretim tesisinde daha benzer robot tesisatları kurmayı planlamakta.


.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 08:56
YORUM EKLE

Eriş Makina

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını