Dünyanın her yerinde müşterilerinin hizmetinde

ABB Robotik Türkiye, kapsamlı servis ve bakım çalışmaları gerçekleştiriyor.

Dünyanın her yerinde müşterilerinin hizmetinde
EndüstriForum

ABB Türkiye Robot Servis Bölümü, müşterilerinin ürünlerin tüm kullanım ömrü boyunca sahip olma maliyetini azaltmalarında, üretim zamanlarını artırma ve olası problemlerini hızlı çözebilme konusunda destek veriyor.

ABB Robotik Türkiye Servis Bölümü Servis Satış Destek Uzmanı Yasemin Gül, “İstanbul, Bursa ve İzmir lokasyonlarında bulunan ofislerimiz ile tüm Türkiye’ye hizmetler sunan Türkiye Robotik Servisimiz müşterilere en kaliteli ve güvenilir hizmeti dünya standartlarında sunuyor. ABB Robotik, yenilikçiliğini “Nesnelerin İnterneti” konusunun daha adı bile konmadan çok önce, gelişmiş dijital hizmetler alanında Uzaktan Erişim Servis teklifini piyasaya sunarak ispat etmiştir.” diyor.

Robotik Servis Bölümü’ndeki görevinizden ve kendinizden bahseder misiniz?

Robotik Servis bölümünde yaklaşık 5 yıldır görev almaktayım. Öncesinde de otomotiv, maden ve otomasyon sektörlerinde yine ABB gibi sektöründe lider, kurumsal firmalarda hizmet verdim. Deneyimin, verilen servis hizmetlerinin kalitesinde çok etkili olduğunu ve bunun ne kadar önemli olduğunu, ABB Robotik Servis ekibine dahil olduğumda daha net bir şekilde gördüm.  

ABB Robot Servis Bölümü Türkiye organizasyonundan bahseder misiniz?

Türkiye Robot Servis Bölümü organizasyonu her geçen gün büyümekte olan, aktif ve dinamik ekip üyelerinden oluşur. Güçlü ekibimizle, İstanbul ve Bursa lokasyonlarında bulunan ofislerimiz ile tüm Türkiye’ye hizmet sunar. Sunduğumuz hizmetlerin temelinde yatan ana düşüncemiz; müşterilerimize en kaliteli ve güvenilir hizmeti, dünya standartlarında sunarak robotlarımızdan memnun kalmalarını sağlamak ve bir sonraki robot yatırımlarında tekrar ilk tercih olmaktır. 

Verilen hizmetler nelerdir?

ABB Robotik Servis Bölümü müşterilerine, ürünlerin tüm kullanım ömrü boyunca sahip olma maliyetini azaltmalarında, üretim zamanlarını artırma ve olası problemlerini hızlı çözebilme konusunda yardımcı olur. Robotlara uzaktan erişimin sağladığı tüm faydalar ile gelişmiş analitik bilgiler ve raporlara erişebilmeyi de bu kapsamda müşterilerinin hizmetine sunar. 
ABB Robotik, yenilikçiliğini “Nesnelerin İnterneti” konusunun daha adı bile konmadan çok önce, gelişmiş dijital hizmetler alanında Uzaktan Erişim Servis teklifini piyasaya sunarak ispat etmiştir. Günümüzde ABB robotlarının tümü uzaktan bağlantıya hazır olarak müşterilerine teslim edilmektedir.  Bugün 40 ülkede 750’den fazla müşterisinin tesisinde, 6 binden fazla ABB robotu uzaktan erişime hazırdır. Bu, 53 ülkede 1.600’den fazla servis uzmanı ve acil müdahale için özel çağrı merkezleri aracılığıyla 7/24 global destek sağlayan, sektördeki en geniş servis ve hizmet ağıdır. Bu kapsamlı teklifin içerisinde ayrıca, ABB’nin 300 binden fazla robot satarak elde ettiği tecrübeye dayanan yedek parça ve lojistik, saha servis uzmanlığı, eğitim, sistemler ve uygulamalar konusundaki uzman servis hizmetlerini içerir.    

YEDEK PARÇA TEMİNİ
20 binin üzerinde mevcut yedek parça
•    Bakım kitleri
•    Parça onarımı (değişim / tamir)
•    Ulaşılabilirlik 
•    Online servis
•    Yedek Parça Envanter yönetimi 

Robot Bakım Servis Anlaşmaları
ABB’nin sunduğu Robot Bakım servis anlaşması, meydana geldiğinde plansız üretim duruşlarının minimuma indirilmesini, gerektiğinde ve anlaşma kapsamına alınması halinde ABB AbilityTM Uzaktan Bağlantılı Servislerinden destek alarak ihtiyacınıza en uygun ve hızlı yanıt verilmesini sağlar. 

Servis anlaşması konfigürasyon aracımızın mevcut seçenekleri dahilinde uzmanlarımız, ihtiyaçlara uygun servis çözümünü seçilmesine yardımcı olmak için hazırdır. Esnek servis anlaşmalarımıza ek olarak, kapsamlı deneyim ve müşteri ihtiyaçlarını anlamayı temel alan dört standart Robot Bakım servis anlaşması paketi sunuyoruz.
1- Başlangıç aşaması
Kurulum ve üretim başlangıç aşamasında ABB, hızlı bir başlangıç ile doğru işlemleri yapar ve mümkün olan en uzun ekipman ömrünü garanti eder. Bu, RobotStudio® ile simülasyon ve çevrimdışı programlamanın yanı sıra, devreye alma hizmetleri, eğitim, yedek parça paketleri ve teknik destek sayesinde sağlanır.
Faydaları:
•    Daha hızlı üretime başlama
•    Daha az risk
•    Güvenli ve uzun ekipman kullanım ömrü
2- Üretim aşaması
Üretim safhasında ABB, üretim devamlılığı, daha fazla üretim zamanı, kullanılabilirlik ve maliyet kontrolü sağlar. Bu, ABB Ability Bağlantılı Servisler, Önleyici Bakım ve Onarım hizmetleri ile yaptığımız servis anlaşmalarıyla güvence altına alınmıştır.
Faydaları:
•    Üretim devamlılığı
•    Daha fazla üretim zamanı
•    Daha fazla kullanılabilirlik
•    Maliyet kontrolü
3- Üretim Geliştirme aşaması
Üretim Geliştirme aşamasında ABB, kısaltılmış çevrim süresi, gelişmiş verimlilik, artan üretim çıktısı ve düşük maliyetler sağlar. Bu, ekipman yükseltmeleri, yeniden üretim ve ABB Ability Bağlantılı Servisler ile sağlanır.
Faydaları:
•    Kısaltılmış çevrim süresi
•    Gelişmiş verimlilik
•    Artan üretim çıktısı
•    Düşük maliyet
4- Ürün kullanım ömrü uzatma aşaması
Son olarak, ürün kullanım ömrü uzatma aşamasında ABB, güvenli üretim, maksimum ekipman yatırım geri dönüşü, en yeni teknoloji performansı ve güvenlik sağlar. Bu, manipülatör, kontrol ünitesi ve komple robotun hızlı ve güvenli bir şekilde değiştirilmesi ile elde edilir.
Faydaları:
•    Güvenli üretim
•    Maksimum ekipman yatırım geri dönüşü
•    En yeni teknoloji
•    Güvenlik

Mevcut robot hücresinde yapılabilecek güncelleme çalışmaları nelerdir?

Müşterilerimize, hali hazırda çalışılan sistemleri için robotların mekanik aksamları, elektrik aksamları ve çevre ekipmanlarıyla ilgili geliştirme çalışmaları hizmeti veriyoruz. Yaptığımız iyileştirme çalışmalarını 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar verimlilik çalışmaları, sistem yükseltmeleri ve ürün yükseltmeleridir.

Kontrol kabini güncellemesi
Müşterilerimiz genellikle mevcut robot hücrelerinde daha çok verimliliğe ihtiyaç duyuyor. ABB olarak burada müşterilerimize son derece ekonomik bir öneri de bulunuyoruz. Yalnızca robot kontrol kabinini yenileyerek robot hücresini günümüz teknolojisine kavuşturuyoruz.
Biraz detay vermek gerekirse; robot kabinleri yıllar içinde S1, S2, S3, S4, S4C, S4C+ ve IRC5 şeklinde isimlendirilmiştir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte yeni tip kontrol üniteleri müşterilerimizin kullanımına sunulur. Daha önce bahsi geçen ömür döngüsünde robot tipine göre değişim göstermekle birlikte bu kabinler arasında ileri doğru bir dönüşüm yapılabilir. Örnek olarak S4C+ kabinli bir robot sistemi sahibiyseniz, dilerseniz robot hücreniz aynı programlar ve çalışma prosedürüyle birlikte, tekrar devreye alınarak IRC5’li son teknoloji bir robot hücresine dönüşebilir.
IRC5 dönüşümü yeni bir robot yatırımı yapmaya nazaran bir hayli ekonomik ve kurulum zamanı karşılaştırıldığında ciddi bir zaman tasarrufu sağlar.
Robot hücrenizin bahsi geçen dönüşüme uygun olup olmadığını kontrol etmek için, robotun seri numarasını robotics.service@tr.abb.com adresine bir mail göndermeniz yeterlidir.

IRC5 –Kontrolör Güncellemesi
Robot hücrenize son kontrolör teknolojisini getirin.
IRC5, eski robot sisteminiz ve operasyonunuza önemli bir yenileme sağlayabilmek için çok akıllı bir yoldur. Sadece eski kontrolörünüzü bir IRC5 ile değiştirerek, bütün bir robot hücresi için yeni fırsatlar oluşturmak mümkündür.


Hücre Yenilenmesi
Kontrol kabini güncellemesini mekanik olarak sağlıklı durumda ve uzun yıllar mekanik sıkıntı çıkarmayacak robot sistemleri için önermekteyiz. Bu noktada robotun mekanik durumunu, müşterilerimizin robotuna yapacağımız rutin bir bakım sırasında detaylı olarak raporlayabilmekteyiz.

Peki robot mekanik olarak yorulmuş ve robot hücresi artık isteklerinizi karşılayamaz hale gelmiş ise, ABB’nin önerisi nedir? 

ABB Robot Servis Bölümü olarak kabin değişiminin yanında, hücrenizdeki mekanik kolun birebir kopyasını müşterilerimize sağlayabiliyoruz. Bu şekilde herhangi bir program revizyonu yapmadan yenilenmiş bir mekanik kol ile hücreniz daha dayanıklı hale getirilebilir. Hücre yenilenmesi kapsamında en önemli noktalardan birisi de, markadan bağımsız olarak müşteri sahasında çalışmakta olan herhangi bir robot istasyonu, yeni sistem bir ABB robot ile değiştirme desteğini verebiliyor olmamızdır. Herhangi bir sebeple memnun olmadığınız bir robot hücreniz var ise, birçok seçenekle birlikte müşterilerimize destek verebilmekteyiz. 

Müşterilerinizi robot hücrelerini yenilemeleri konusunda nasıl yönlendiriyorsunuz?

Türkiye’de yaklaşık 25 yıldır bilfiil çalışan robotlarımız bulunmaktadır. ABB Elektrik olarak gelişen teknoloji ile birlikte robotlarımızda birçok geliştirme yapıyoruz. Bu geliştirmeye bağlı olarak eski diyebileceğimiz ürünlerimizde bazı yükseltmeler yaparak müşterilerimizin taleplerini, güncel ihtiyaçlarını karşılamaktayız.
Müşterilerimize sunduğumuz bu hizmetlerde robotların yaşı ile ömür döngüsündeki yeri arasında kuvvetli bir ilişkisi vardır. Robotlarımızı, üretim yılları ve imalatının sonlandırıldığı tarihler göz önüne alınarak dört ana safhada değerlendiriyoruz.
Saha keşiflerinde müşterimize, robotlarının bu döngüde hangi safhada olduğunu belirleyip bildiriyoruz. Sonrasında yaptığımız analizlerle beraber hücre için, verimliliği nasıl artırabileceğimizi seçenekler halinde müşterilerimize sunuyoruz. Bu seçenekler elektronik ve mekanik yükseltmeleri veya robotun proses ekipmanlarında yapılan geliştirmelerini kapsar.

Müşterinize sunabileceğiniz yeniliklerden örnek verebilir misiniz? 

ABB, yenilikçi çözümleriyle de fark yaratmaktadır. Buna en güzel örnek olarak, ürün gamımızda yeni bir ürün olan ABB FPRC FlexPendantlar için geliştirilmiş otomatik kablo sarma sistemidir. Yaylı çekiş sistemi hızlı, kolay, güvenli ve temiz çalışma alanı sağlar. ABB'nin yaylı Flex PendantTM geri çekilebilir kablo sistemi güvenli bir çalışma alanı sağlamak için tasarlanmıştır. Üretim sahasında zeminde bulunan kabloların hasar görmesine engel olmasının yanı sıra kabloları sararak temiz kalmasını sağlar. Sinyal parazit ve gürültü miktarını en aza indirir ve kaybını azaltır (test edilmiştir).
  


 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 19:07
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Roboride

Dergiler