CRX-10iA'YI AVRUPA PAZARINA SUNUYOR

Yeni nesil hafif robotu CRX-10iA’yı Avrupa pazarına sunacak Fanuc, ilk üretim birimlerini Avrupa çapındaki showroom'larına kuracak ve müşteri teslimatını da gerçekleştirecek.

CRX-10iA'YI AVRUPA PAZARINA SUNUYOR
Endüstrideara

Fanuc, Aralık 2019'da Tokyo'daki IREX fuarında ilk prototiplerini sunduğu yeni nesil hafif robotu CRX-10iA, tüm Avrupa'daki yerel Fanuc showroom’larında yerini alıyor. 

Yüksek düzeyde güvenilirlik, kolay programlama ve çok yönlü uygulama nitelikleriyle CRX-10iA, ISO 10218-1 güvenlik standardıyla öne çıkıyor. 

İnsanlarla en hafif temasta hareket etmeyi otomatik olarak durduran robot; kullanım kolaylığı, hafifliği, kusursuz ve zarif tasarımı, sıkışmaya karşı koruma sağlayan yapısıyla da üretim işçileri için ideal bir ortak olarak kabul görüyor. 

“SÜRÜKLE-BIRAK” İŞLEVİYLE PROGRAMLANABİLİYOR

CRX-10iA'nın kullanım kolaylığı kurulumla başlıyor. Sadece 40 kilogram ağırlığındaki robot ve 20 kilogramlık kontrolör, kullanım noktalarına elle taşınabiliyor veya kurulabiliyor. 

CRX-10iA yeni, sezgisel dokunmatik panele, grafik sembollere sahip belirgin bir biçimde düzenlenmiş bir kullanıcı ara yüzüne sahip olup "sürükle ve bırak" işleviyle programlanabiliyor. 

Bu işlev, robotları yeni kullanmaya başlayanların bile basit adımlarla çalışma programları oluşturmalarını sağlıyor. Ayrıca, robota istenen hareket sırasını öğretmek için operatör, robotu uygun noktalara manuel olarak yönlendirebiliyor. 

Öte yandan profesyoneller tek düğmeyle ara yüzü değiştirebiliyor ve geleneksel bir öğretme kumandasının görüntülenmesini sağlayabiliyor veya alternatif olarak CRX-10iA'ya bir iPendant bağlayabiliyor. 

Öğretme kumandası modu ve iPendant ile karmaşık programlamalar dahi mümkün hale geliyor. 

OPTİMİZE EDİLMİŞ GÜVENİRLİLİK STANDARTLARI

CRX-10iA güvenilirlik açısından en yüksek kalite standartlarında üretiliyor. Robot, örneğin, nemli yerlerde makinalara yükleme yapılmasına ve boşaltmasına izin veren zorlu IP67 endüstri standardını karşılıyor. Bu sayede cilalama uygulamaları ile oluşan çok ince toz parçacıkları dahi sorun haline gelmekten çıkıyor. Kontrolör ve tablet ise IP54 endüstri standardıyla tasarlandığından endüstriyel üretimde kullanım için ideal.

MODA BAĞLI HIZI AYARLANABİLİYOR

CRX-10iA, oldukça esnek bir yapıda olup maksimum bin milimetre hızda iş birliği modunda ve saniyede 2 bin milimetreye kadar hızlarda bağımsız modda çalışabiliyor. 

Söz konusu mod değişikliği, gece veya hafta sonları örneğin, robotun insan işçiler olmadan tek başına görevleri yerine getirebileceği durumlarda fayda sağlıyor.  

Robot üzerinde bulunan trafik lambası sistemi aktif modu gösteriyor ve bir kişi şayet menzil içine girerse, hızı izin verilen hıza düşürmek için ek güvenlik sensörleri kullanılabiliyor.

 

UZUN HİZMET ÖMRÜ: BAKIM GEREKTİRMEDEN 8 YIL

CRX-10iA ile Fanuc, bakım gerekmeden sekiz yıl hizmet süresi vaat ediyor. Bu süre dahilinde robot doğru kullanıldığında motorların, redüktörlerin, sensörlerin, kabloların ve greslerin değiştirilmesi gerekmiyor. 

Müşteriler için bu hem çok düşük toplam sahip olma maliyeti (TCO) hem de üretimde minimum kesinti süresi anlamına geliyor. 

Hatalı programlama gibi nedenlerle robota yine de bakım yapılması gerekiyorsa, robotun çıkarılması kolay kapağı sayesinde parçalar hızlı ve kolay bir şekilde değiştirilebiliyor.   

En önemli ilkelerinden ikisi "ömür boyu bakım" ve "önce servis" olan marka, üretimi durdurulan ürünler için bile yeterli yedek parça depoluyor ve müşteriler kullanmaya devam ettiği sürece tüm ürünleri için hizmet veriyor. 

2 FARKLI TASARIM VERSİYONU MEVCUT

CRX-10iA'nın 1249 milimetre menzilli standart bir model ve 1418 milimetre menzilli uzun kollu bir model olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. 

Uzun kollu robot, kolunu doğrudan kendi tabanına hareket ettirebilecek şekilde tasarlanmışken, bu kol uzunluğu robotun parçayı önündeki bir tezgahtan alıp düz bir hareketle doğrudan arkasındaki tezgaha koymasını sağlıyor. 

Paletleme görevlerine ek olarak CRX-10iA, vidalama, kaynak yapma, parçaları raflardan veya konveyörlerden toplama ve bunları kutulara yerleştirme veya ham parçaları CNC makinasına yükleme ve bittiğinde buradan boşaltma gibi çok çeşitli görevleri otomatikleştiriyor. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 12:51
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını