COBOT'LARLA İŞ KAZALARI MİNİMUMDA

Cobot'lar, robotların sıklıkla kullanıldığı otomotiv ve yan sanayinde yaşanan iş kazalarını önemli ölçüde azaltıyor. Fanuc Türkiye Genel Müdür Teoman Alper Yiğit, cobot'ların İSG'ye önemli katkıları olduğunu belirtti.

COBOT'LARLA İŞ KAZALARI MİNİMUMDA
Robot Zirvesi

CEM KARATAY -   Robotların yoğun olarak kullanıldığı otomotiv ana ve yan sanayinde meydana gelen iş kazalarını önemli ölçüde azaltan cobot'lar, özellikle montaj hatlarında endüstriyel robotların kullanılamadığı senaryolarda konumlandırılarak, ergonomik nedenlerle insanlarda oluşan meslek hastalıklarının ve iş kazaların önüne geçiyor. 

"TEMAS ANINDA HIZLI TEPKİ VEREREK KAZALARI ÖNLÜYORLAR"

Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, cobotlarının iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde ISO 10218-1:2011 ve ISO 13849-1:2008 standartlarını karşıladığını, cobot'ların günümüz teknolojisinde güvenlik çitini ortadan kaldırarak insanlarla birlikte güvenli bir şekilde çalışmaları sayesinde büyük bir ihtiyaca hizmet ettiklerini söyledi.

Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Güvenlik nedeniyle robotlarla insanların aynı ortamda çalışması her zaman ve şartta uygun olmadığından belirli süreçlerde insanlara yardımcı olması adına geliştirilen cobot'lar, insanlar ile aynı ortamda, güvenli bir şekilde çalışabiliyor. Cobot'ların hızları, belirlenen ISO standartları doğrultusunda herhangi bir çarpışma anında zarar önleyici şekilde optimize edilebiliyor. Cobot'ların eksen ve gövdelerinde bulunan “force sensörler” ile sürekli olarak hassas biçimde kuvvet algılama yapıyorlar,  böylece herhangi bir temas anında daha hızlı tepki vererek insanlara zarar vermiyorlar.” 

COBOT PAZARINDA ALANI GENİŞLETİYOR

Fanuc, cobot alanındaki ilk robotunun taşıma kapasitesini 35 kg olarak belirleyerek piyasada rakibi olmayan bir seriyle pazara giriş yaptı.

Rakiplerinin cevap veremediği bir alanla başlayıp sonrasında 4 kg, 7 kg ve 15 kg’lık cobotlarla cobot piyasasında alan genişletmeye devam eden firma, globalde sektör odaklı aksiyonlar alarak yayılma politikasını geliştirdi.

Firmanın son olarak piyasaya sürdüğü CRX serisi özel tasarım robotlar ise, otomasyon devinin cobot sektöründe ne kadar iddaalı olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu.

Kolaboratif robot alanında yeni bir çığır açan CRX serisinde, 10kg taşıma kapasitesi ve bin 249 mm erişim imkanına sahip CRX-10iA ile 10 kg taşıma kapasitesi ve bin 418 mm erişim imkanına sahip CRX-10iA/L modelleri piyasada yoğun ilgi görüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 19:03
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Secomea-pc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını