COBOT'LAR KAYNAK KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Üretimin birçok farklı biriminde yer alabilen cobot’lar, kaynak sürecini de üstlenerek; verimlilik artışı, çalışan güvenliği ve sarf malzeme tasarrufuna yardımcı oluyor.

COBOT'LAR KAYNAK KALİTESİNİ ARTIRIYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Universal Robots’un geliştirdiği cobot’lar; birçok sektörde lazer, ultrason, plazma, punta kaynak uygulamalarında görev alarak, ürünlerin kalitesini artırıyor.

Endüstriyel yapıştırıcılar, tutkal ve lehimleme gibi farklı ürünlerle de birleştirme yapmaya uygun olan cobot’lar, sektörlerde tasarım sınırlarını da ortadan kaldırıyor. Hammadde tasarrufu, çalışan güvenliği, verimlilik artışı cobot’ların kaynak sürecinde işletmelere sağladığı diğer avantajlar oluyor.  

ESNEK ÜRETİM İMKANI VERİYOR

Kolay kurulabilen ve kolay programlanabilen cobot’lar, işletmelere esnek üretim imkanı da veriyor.

Yeni ürünlerin üretimine de hızla adapte olabilen, üretime hız kazandırabilen cobot’lar; kaynak gibi yüksek riskli işlerde öğrenme süresine ihtiyaç duymuyor.

Mobil Kaynak Sistemi "CobotMobil" konsepti ile; cobot’u elle öğreterek ya da kontrol kumandasıyla programlayarak farklı çeşitlilikte düşük ya da yüksek adetlerdeki parçaların kaynak işlemlerinin güvenle gerçekleştirmesini ve cobotmobil’in esnek konumlandırılarak farklı istasyonlarda sürdürülebilir, kaliteli üretim imkanı sağlıyor.

Üretim süreçleri arasında kolayca taşınan ve uç elleri değiştirilerek kaynak ya da faklı birimlere hızla adapte olabilen cobot’lar, yeni bir yatırım gerektirmeksizin, değişen ihtiyaçlara cevap verebiliyor.

Akıllı telefon kullanabilen birisi tarafından kolayca programlanabilen cobot’lar, işletmeyi yeni yazılımcı ya da yeni yazılım ihtiyacından da kurtarıyor. Doğru alanda doğru miktarda kaynak malzemesi/hammadde kullanarak da üretimde hammadde tasarrufu sağlıyor. 

 “YÜKSEK STANDART, MARKAYA DA PRESTİJ VE GÜVEN KAZANDIRIYOR”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Cobot’larımızla bugün sanayi ve üretimin tüm proseslerinde yer alarak, ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. Kaynak süreci üretimde tasarımdan üretilen malzemenin kullanım süresine, darbe ve korozyona karşı dayanıklılıktan ağırlığa kadar birçok kriteri etkiliyor. Böylesine önemli bir süreçte cobot’ların yer alması birçok kriterin her zaman aynı performans ve değerde olmasını sağlıyor. Üretimde yakalanan yüksek standart, markaya da prestij ve güven kazandırıyor. Çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilerek daha katma değerli işlerde çalışmalarına imkan tanıyor. Bu da birçok alanda rekabetin kriterlerini belirliyor” diye konuştu.    

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021, 07:53
YORUM EKLE

Novexx

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını