banner1339
x

"AR serisi robotlarımız ile kaynak proseslerini hızlandırıyoruz"

Yaskawa Robotik Satış Müdürü Ozan Aslan, Yeni Motoman AR serisi kaynak robotları ile kaynak proseslerini hızlandırdıklarını ifade etti.

"AR serisi robotlarımız ile kaynak proseslerini hızlandırıyoruz"
Enerji Zirvesi

Yaskawa Robotik Bölümü Robotik Satış Müdürü Ozan Aslan Yeni Motoman AR serisi kaynak robotları ile kaynak proseslerini hızlandırdıklarını söyledi.

Aslan, şunları söyledi: "Yaskawa yeni YRC1000 kontrolörü ile birlikte tüm robotik manipülatörlerini de yenileme sürecinde. Öncelikle taşıma robotları ile başlayan bu süreçte şimdi artık sıra ark kaynağı robotlarının yenilenmesine geldi. Bu seneye kadar MA serisi kaynak robotların satışını gerçekleştiren Yaskawa artık AR serisi kaynak robotlarını piyasaya sürmüş durumda.
AR Serisi robotların MA serisi robotlara göre en temel farkı kontrolörün tamamıyla yenilenmiş olmasıdır. MA serisi robotlar DX200 kontrolör ile kullanılırken AR serisi robotlar YRC1000 tipi kontrolör ile kullanılmakta. Bu yüzden kısaca YRC1000 ve DX200 kontrolörün arasında farka değinmekte fayda var." 

Aslan, konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

"DAHA KÜÇÜK VE DAHA AZ ISINIYOR"

Bilindiği üzre Yaskawa robotlarındaki bütün servo motor, servo sürücü, makina kontrolörü gibi ekipmanlar Yaskawa’nın kendisi tarafından üretilmekte. DX200 kontrolörlü robotlarda Sigma-5 serisi motorlar kullanılırken YRC1000 kontrolör ile birlikte artık Yaskawa’nın ürettiği en yeni ve en gelişmiş servo motor teknolojisi olan Sigma-7’ye geçildi. Bu yazımızın konusu servo teknolojisi olmadığından ötürü 2 tip motor serisi arasında çok basit birkaç bilgi vererek geçmek istiyorum. 

Sigma-7 serisi motorlar Sigma-5 serisine göre ortalama yüzde 20 daha küçük, ortalama yüzde 20 daha az ısınıyor. Ayrıca Sigma-7 motorlardaki enkoder 16 milyon pulse/devir iken Sigma-5’e bu değer 1 milyon idi.

"Kontrolörün yeni baştan tasarlanması ve içerisinde kullanılan trafonun da artık yeni teknoloji elektronik devreler kullanılarak kaldırılması sayesinde YRC1000 kontrolör kendinden önce kullanılan kontrolörlere göre çok daha küçük bir boyutta üretilmekte. Ürünü aldığınızda da herhangi bir ek trafo alarak elektrik beslemesi yapmanıza gerek yoktur. Alttaki resimde kontrolörün ne kadar küçültüldüğünü kolaylıkla anlayabilirsiniz."

AR Serisi robotları kolay anlaşılabilir olması için küçük bir tabloda özetlemek gerekirse :

Model Adı

Taşıma Kapasitesi (Bilek Ekseninde)*

Erişim Mesafesi

Eksen Sayısı

AR700

7 kg.

727 mm.

6

AR900

8 kg.

927 mm.

6

AR1440E

6 kg.

1440 mm.

7

AR1440

12 kg.

1440 mm.

6

AR1730

25 kg.

1730 mm.

6

AR2010

12 kg.

2010 mm.

6

AR3120

20 kg.

3120 mm.

6

*Bilekte taşınabilen yüke ek olarak üst kolda da bu değerlere ek olarak taşıma kapasitesi mevcuttur.

Tablodan da anlaşılacağı üzere kaynak robotlarındaki robot isimlendirmesinde Yaskawa robotun yataydaki erişim mesafesini kullanmakta. Bunun sebebi bu tip robotların seçiminide en ilk olarak bilinmek istenen verinin bu olmasından kaynaklıdır.

MA serisinden AR serisine geçişde en radikal değişime uğrayan robotlardan biri MA1440 ya da yeni kontrolör serisindeki adıyla AR1440’dır. Bu 2 modelin bazı kritik verilerini karşılaştırırsak aradaki gelişme çok daha rahat anlaşılabilecektir.

Temel Özellikler:

MA1440 – DX200

AR1440 YRC1000

Taşıma Kapasitesi

6 kg.

12 kg.

Erişim Mesafesi

1440 mm.

1440 mm.

Noktadan Noktaya Hareket Hassasiyeti

±0.08

±0.06

Eksen Hızları (derece / saniye)

S Ekseni

230

260

L Ekseni

200

230

U Ekseni

230

260

R Ekseni

430

470

B Ekseni

430

470

T Ekseni

630

700

"KULLANICIYA AVANTAJ SAĞLIYOR"

Tablodan da anlaşılabileceği gibi AR1440’ın taşıma kapasitesi 2 katına çıkartılmasına rağmen hem hızları hem de noktadan noktaya hareket hassasiyeti çok ciddi biçimde arttırılmış durumda.

Manipülatörün erişim mesafesinden de feragat edilmeden bu kadar ciddi iyileştirmelerin yapılabilmesindeki en büyük etki yazının başında da belirttiğimiz gibi Yaskawa’nın robotlarında kullandığı tüm servo motor/sürücü ve kontrolör teknolojisini bizzat kendi üretiyor olması ve bu konuda dünyadaki en gelişmiş motorları üretebilen firmalardan biri olmasında yatıyor.

YRC1000 kontrol ünitesinde manipülatör ve kontrol ünitesindeki bağlantı tek kablo ile sağlanıyor. Bu sayede devreye alma, bakım ve yedek parça konusunda kullanıcıya avantaj sağlanıyor.

"TÜRKÇE ARAYÜZ SEÇENEĞİ BULUYOR"

Özellikle otomotivdeki kaynak uygulamalarında yaygın kullanılan kaynak robotlarımızda Yaskawa’nın dizayn anlamında takip ettiği bir prensip mevcut. Buna göre robotun ana gövdesinin dairesel bir manipülatör yapısı mevcut. Bunun nedeni robotun kompleks fikstürlere yanaşması esnasında gövdesinin erişebileceği alanları kısıtlamasını minimize ediyor.

AR serisi robotlar MA serisinde olduğu gibi kaynak ile ilgili kaynak şase kablosu gibi bağlantı ekipmanlarının robotun 1.ekseninden girerek üst kola transfer edilmesi özelliği devam etmekte, Yaskawa’nın yüzlerce farklı tipde pozisyoneri ile senkron çalışabilme konusunda herhangi bir gecikme olmaması, piyasadaki robotik uyumlu tüm kaynak makinaları ile çalışabilmesi, kaynak robotlarının programlama el terminalindeki kaynak uygulamasına özgü tuş takımının AR serisinde de bulunması gibi Yaskawa’nın kaynak uygulamalarına dönük eski robot serilerinden beri geliştirdiği tüm avantajları yeni AR serisinde de devam ediyor.

Ayrıca Türkçe bakım ve işletme klavuzu ile pendant üzerinde Türkçe arayüz seçeneği bulunuyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 19:35
YORUM EKLE

Omron 2

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını