banner1322
x

Anlaşmaya vardılar! Dünyanın en büyük cobot merkezi açılacak

Universal Robots ve MIR, dünyanın en büyük kolaboratif robot merkezini 36 milyon dolar yatırım ile Danimarka'da hayata geçirecek. Merkez, yeni ürün geliştirme ve üretme imkanı sunacak. 

Anlaşmaya vardılar! Dünyanın en büyük cobot merkezi açılacak
Endüstri 40 Zirvesi

Universal Robots ve Mobile Industrial Robots (MIR), dünyanın en büyük kolaboratif robot merkezini açmak üzere harekete geçti ve ABD’li Teradyne şirketinin finansal desteğiyle 36 milyon dolar yatırım gerçekleştirilen 32 bin metrekarelik cobot merkezi için düğmeye bastı.

İki şirketin ortak kullanımına açık olacak cobot merkezi, yeni ürün geliştirme ve üretme imkanı sunacak. 

Danimarka’nın Odense şehrinde 50 bin metrekarelik bir şantiye alanı satın alan şirketler, 32 metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek cobot merkezini ortak kullanarak yeni ürün geliştirme ve üretmeye odaklanacaklar.

UR’nin mevcut merkezine çok yakın bir konumda olan merkezin inşası için 36 milyon dolar yatırım gerçekleştirilecek.

Danimarka Sanayi, Ticaret ve Mali İşler Bakanı Simon Kollerup, merkezin Danimarka robot endüstrisinin önde gelen iki şirketinin yeni evi haline geleceğini açıkladı.

"DANİMARKA EŞSİZ BİR YETENEK EKOSİSTEMİNE SAHİP"

Universal Robots’un Başkanı Jürgen von Hollen, cobot pazarında muazzam bir potansiyel olduğunu dile getirerek, “ABI Research’e göre, cobot pazarı 2030 yılında 12 milyar dolara ulaşacak. Danimarka markaları olarak ürettiğimiz kolaboratif robotlara olan talep de bunun önemli bir göstergesi. Özellikle Odense bu alanda eşsiz bir yetenek ekosistemine sahip. Dolayısıyla son 10 yılda inşa ettiğimiz kolaboratif robot geliştirme sürecimize, uzun vadeli bir yatırımla devam etme fırsatı bulduğumuz için mutluluk duyuyoruz.” dedi. 

"ODENSE YATIRIM İÇİN EN UYGUN YER"

Mobile Industrial Robots CEO’su Thomas Visti ise, “Odense, dünyanın en büyük cobot merkezi gibi iddialı bir yatırımı gerçekleştirmek için en uygun ve mantıklı yer. Şehrin sağladığı üst düzey olanaklar ve profesyonel ortam, dünyanın her yerinden yetenekleri buraya çekmemizi destekleyecek.” açıklamasında bulundu.

"DANİMARKA'DA ÇOK ÖZEL BİR ŞEY BULDUK!"

UR ve MiR’ın cobot geliştirme ve üretme misyonunu güçlendirmeyi hedefleyen Teradyne, bu iki şirkete ilk kez finansal destek sağlamıyor.

Teradyne, bugüne kadar her ikisi de hızla büyüyen Danimarkalı iki robot şirketine yarım milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirdi.

UR ve MiR’ın her ölçekteki şirket için robot kullanımını mümkün kılarak dünyaya öncülük ettiğini söyleyen Teradyne Başkanı ve CEO'su Mark Jagiela, “Danimarka'da çok özel bir şey bulduk. Danimarkalıların yenilikçi endüstriyel tasarım yönü, pratik bir iş anlayışı ile birleştiğinde, hızla gelişmekte olan bu endüstri için mükemmel bir kombinasyon ortaya çıktı. Dünyanın başka hiçbir yerinde, robotların kullanıcılarla iş birliği içinde çalışmasını sağlamak için böyle bir ortam yaratılmıyor. Dolayısıyla biz de Odense'de yeteneklerimizi genişletmekten heyecan duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

ÇALIŞAN SAYILARI HER GEÇEN YIL ARTIYOR

Universal Robots ve Mobile Industrial Robots, önümüzdeki yıllara dair öngördükleri büyümeyi sürdürmek ve yeni yetenekler için cazip bir ortam yaratmak amacıyla merkezi ortak kullanacak, ancak çalışmalarına ayrı kuruluşlar olarak devam edecek.

Diğer yandan iki şirket, çalışan sayısını hızla artırmaya devam ediyor.

Son iki yılda 280 yeni çalışanı bünyesine katan UR’nin dünya genelindeki toplam çalışan sayısı 700’ü buldu.

Geçen yıl istihdamını 100 kişi artıran MiR ise 220 civarında çalışan sayısına ulaştı. 


 

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 17:10
YORUM EKLE

Teknorob

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını