ABB, yenileme ve yükseltme çalışmaları ile verimliliği artırıyor

ABB Robotik Türkiye, yükseltme ve yenileme konusunda sağladığı geniş kapsamlı hizmetlerini en uygun maliyetle sunuyor ve verimliliği artırıyor.

ABB, yenileme ve yükseltme çalışmaları ile verimliliği artırıyor
EndüstrideAra1

Çığır açan teknolojileriyle sektöre öncülük eden ABB, servis ve bakım alanlarında verdiği hizmetlerle farklılaşıyor. Bu kapsamda robot değişim servis hizmetleri ile her zaman müşterilerine destek sunan ABB Türkiye Robot Servis Organizasyonu, robot değişimi, robot kol değişimi veya yenilenmesi gibi geniş yelpazede hizmetleri en uygun maliyetle sağlıyor ve verimliliği artırıyor. ABB Robotik Türkiye Servis Satış Mühendisi Burak Temelli, ABB’nin yenileme hizmetleri, Çekya’daki yenileme ve test çalışmaları yapan robot fabrikası, robot değişim çalışmaları, Sistem Servisleri kategorisindeki faaliyetlerine ilişkin sorularımızı cevaplandırdı.

ABB Türkiye Robot Servis Organizasyonu’ndaki görevinizden bahseder misiniz?

ABB Türkiye Robot ekibimiz gün geçtikçe hızla büyümekte. Dinamik ve aktif üyelerden oluşan güçlü organizasyonumuz İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir bölgelerinde bulunan ofislerimiz aracılığıyla tüm Türkiye’ye hizmetler sunabilecek kapasitededir. ABB Robot Servis Bölümü olarak, müşterilerimize dünya standartlarında en kaliteli ve en hızlı hizmeti sunmak için ekip olarak çalışıyoruz. Servis Satış Mühendisi olarak ben de bu ekibin bir parçasıyım.

ABB Robot Servis Organizasyonu olarak ne gibi destekler veriyorsunuz? 

Robotlarımızın satışı sonrasında da müşterilerimizi yalnız bırakmamak en önemli önceliklerimizden. Bu şekilde marka değerimizi korumak ve haliyle bir sonraki robot yatırımlarında tekrar ABB robotlarının tercih edilmesini sağlamayı hedeflemekteyiz. Bölümümüz, müşterilerimize 5 farklı kategoride destek vermektedir. Bu kategoriler; Sertifikalı Eğitimler, Saha Servis Operasyonları, Yedek Parça ve Lojistik, Servis Anlaşmaları ve Sistem Servisleri’dir. 

Sistem Servisleri’nde verdiğiniz destekleri açıklayabilir misiniz?

Desteklerimiz, robot hücresinin daha verimli hale getirilmesi, sıfırdan kuruluma nazaran hücrede yapılacak yenileme çalışmaları gibi konuları içermektedir. Bu hususta özellikle son yıllarda Sistem Servisleri başlığı altında yeterli düzeyde teknik ve ticari konuya hakim olan ekibimiz, birçok çalışmayı başarıyla gerçekleştirmiştir. Müşterilerimizin de bu hizmetten oldukça memnun olduğunu görmekteyiz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de 25 yılı aşkın süredir bilfiil çalışan robotlarımız bulunmakta. Öte yandan ABB olarak teknolojiye ayak uydurmak için birçok gelişmeyi aynı hızda takip ediyoruz.  Bu geliştirmelere bağlı olarak eski diyebileceğimiz ürünlerimizde bazı yükseltmeler yaparak müşteri taleplerini, güncel ihtiyaçlar doğrultusunda karşılıyoruz. Sunulan hizmetler robotların yaşı ve ömrüne bağlı oluşturulan döngülerle doğrudan bağlantılıdır. Üretim yılları ve imalatının sonlandırıldığı tarihler göz önüne alınarak ürün değerlendirmeleri yapılmaktadır. Keşif sırasında yaptığımız analizlerle hücre için, verimliliği nasıl artırabileceğimizi, elektronik ve mekanik yükseltmeleri veya robotun proses ekipmanlarında yapılan geliştirmeleri kapsayan seçenekler halinde sunuyoruz.

Yenileme işlemlerinde ne tür destekler verebiliyorsunuz?

Robot 2 ana modülden oluşuyor. Bunlardan biri kontrol kabini, diğeri ise manipülatör dediğimiz mekanik kol kısmı. Bu noktada ABB müşterilerine çok geniş yelpazede yenileme hizmetleri sunabiliyor. Kabinin yükseltilmesi, mekanik kolun yükseltilmesi veya marka bağımsız tüm mevcut robot sisteminin yükseltilmesi mümkün. ABB olarak burada müşterilerimize son derece ekonomik bir öneride bulunuyoruz. Robot kabinlerimiz yıllar içinde S1, S2, S3, S4, S4C, S4C+ ve IRC5 şeklinde isimlendirilmiştir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte yeni tip kontrol üniteleri müşterilerimizin kullanımına sunulmuştur. Daha önce bahsi geçen ömür döngüsünde robot tipine göre değişim göstermekle birlikte, bu kabinler arasında ileri doğru bir dönüşüm yapılabilmektedir. Örnek olarak S4C+ kabinli bir robot sistemi sahibiyseniz, dilerseniz robot hücreniz aynı programlar ve çalışma prosedürüyle birlikte, tekrar devreye alınarak IRC5’li son teknoloji bir robot hücresine dönüşebilir. IRC5 dönüşümü yeni bir robot yatırımı yapmaya nazaran bir hayli ekonomik ve kurulum zamanı karşılaştırıldığında ciddi bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. Hücre yenilenmesi kapsamında en önemli noktalardan birisi de, sahanızda çalışmakta olan herhangi bir robot istasyonunu, yeni sistem bir ABB robot ile değiştirme desteğini verebilmemizdir. Herhangi bir sebeple memnun olmadığınız bir robot hücreniz var ise, birçok seçenekle birlikte destek verebilmekteyiz. Bunun yanı sıra, aynı tip döngüler manipülatörde de geçerli, o yüzden robot değişimi, robot kol değişimi veya yenilemesi gibi hizmetlerimiz de aynı şekilde büyük faydalar sağlayabiliyor.

Robot değişim hizmetinden bahsedebilir misiniz?

Kabin değişiminin yanında, hücrenizdeki mekanik kolun birebir kopyasını müşterilerimize sağlayabilmekteyiz. Bu şekilde herhangi bir program revizyonu yapmadan yenilenmiş bir mekanik kol ile hücreniz daha dayanıklı hale getirilebilmektedir. Robot kolu değişimi yapılırken bile müşterilere yine farklı seçenekler sunabiliyoruz. ABB, Çek Cumhuriyeti’nde yalnızca robotlar üzerinde yenileme ve test çalışmaları yapan bir robot fabrikasına sahiptir. Bu fabrikada kullanılmış robotlar 152 noktada analiz yapılarak en küçük bileşenlerine ayrılmaktadır. Daha sonra parçalar üzerinde uygulanan çeşitli testlerle birlikte, değişmesi gereken ekipmanlar değişip sarf malzemeleri yenilenip, tekrar robotun montajı yapılmaktadır. Müşterilerimiz dilerse son revizyonlarda sıfır bir robot kol ile yükseltme yapabiliyor, dilerse de aynı tipteki kolun Çek Cumhuriyeti’nde bulunan yenileme merkezimizde yenilenmiş halini kullanabiliyor. Bu şekilde birçok seçeneğin sunulması müşterilerimize en uygun maliyetle en doğru hizmeti sunmamızı sağlıyor. 

Robot değişimlerinde sıfır robotlarla değişimi ve sistemi devreye alma kısmındaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Mevcut müşterilerimizdeki eski fazda bulunan robotların ya da farlı marka robotların çalıştıkları hatlardaki robotların yeni robotlarla değişim projeleri sıklıkla yaptığımız uygulamalardandır. Bu uygulamaların yapılabilmesi için öncelikle sahadaki koşulların belirlenebilmesi en önemli aşamadır. Müşteri taleplerine istinaden neden robot değişimi gerektiği net bir şekilde belirlendikten sonra sahaya en uygun robotun seçilmesi önem teşkil etmektedir. Bununla birlikte, sahada robotla birlikte çalışan ekipman ve makina paktının ne durumda olduğu ortaya konulması için teknik inceleme yapılmaktadır. Tüm projelerimizde RobotStudio üzerinde çalışmalar yapılarak müşteri taleplerine göre ne yapılması gerektiği belirlenmektedir. En uygun maliyetlerle en uygun çözümün sağlanması amaçlanmaktadır.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 14:47
YORUM EKLE

Robentex

Fanuc

Dergiler