banner1013
x

ABB'NİN YENİ KOBOT'UNA "EN İYİNİN EN İYİSİ" ÖDÜLÜ

ABB’nin yeni Kobot'u GoFa™ prestijli Best of the Best Red Dot ödülünü kazandı.

ABB'NİN YENİ KOBOT'UNA "EN İYİNİN EN İYİSİ" ÖDÜLÜ
EndüstrideAra2

ABB’nin GoFa™ kolaboratif robotu, önde gelen ürün tasarım uzmanları tarafından prestijli Red Dot Best of the Best (En İyinin En İyisi Kırmızı Nokta) tasarım ödülüne layık görüldü. 

SINIFININ EN HIZLISI 

Benzersiz tasarım konseptiyle, hem çekici ve hem de kullanıcılar için erişilebilir kılması nedeniyle ödülün sahibi olan kobot, aynı zamanda sınıfının en hızlı kobot'u olma özelliğine sahip.

Çok çeşitli görevlerde güvenlik fenslerine gereksinim duymadan insanlarla yan yana çalışmayı amaçlıyor. Her bir eklemde bulunan ve herhangi bir beklenmedik temas algıladığında kobotu milisaniyeler içinde durduran akıllı sensörler dahil olmak üzere gelişmiş güvenlik özellikleri, GoFa'nın çalışanlarla birlikte doğrudan ve sürekli olarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Ürün tasarımcılarından özet olarak istenen, insanları ve özellikle ilk kez kullanıcıları söz konusu modeli güvenle kullanmaya ve onunla etkileşime geçmeyi teşvik etmek için sezgisel, kullanıcı dostu, yaklaşılabilir bir tasarım oluşturmaktı.

"KULLANICI DOSTU OLDUĞUNUN TAKDİRİ MEMNUNİYET VERİCİ"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu İş Kolu Başkanı Sami Atiya, "Robotları daha ulaşılabilir, kullanımı daha kolay ve daha sezgisel hale getirmek, robotları işyerinde bugün bir dizüstü bilgisayar kadar tanıdık hale getirme vizyonumuzun anahtarıdır. Yeni kobot'umuz GoFa'nın Red Dot jürisi tarafından ne kadar kullanıcı dostu olduğu konusunda takdir edilmesinden çok memnunum. GoFa, oyunun kurallarını değiştiren ve daha fazla insanın robotlarla çalışmasını kolaylaştırmak için iyi endüstriyel tasarımın önemini pekiştiren bir üründür. Yaklaşılabilir bir tasarım oluşturmak, robotların geleneksel fabrika ortamlarının dışındaki çeşitli işyerlerinde benimsenmesini sağlayarak, dünya çapında yeni kullanıcılar ve yeni endüstriler için otomasyonun kilidini açmamıza yardımcı olacak." şeklinde konuştu.

Endüstriyel ve tüketici ürünleri arasındaki sınırları daraltan, geleneksel endüstriyel robotların görünümünden farklı olan robotun tasarımı, gelişmiş renk, malzeme ve kaplama kullanımı sayesinde modern ve şık bir görünüm veriyor. 

Kullanıcı dostu ancak güçlü bir görünümü bulunan ince, düz kollarını kullanan modelin, iki düğmeli ve hafif halkalı basit kol tarafı arayüz tasarımı da tüketici ürünlerinin kullanımı kolay arayüzlerini yansıtıyor.

Bu, tüketici teknolojisine daha alışkın ve endüstriyel makinalara alışkın olmayan ilk kez robot kullanıcıları için dahi erişilebilir olmasına imkan veriyor.

"ENDÜSTRİYEL TASARIM SADECE ESTETİKTEN İBARET DEĞİL"

ABB Robotik Kolaboratif Robotlar Global Ürün Müdürü Andie Zhang “Endüstriyel tasarım sadece estetikten ibaret değildir! Form fonksiyonu takip eder ve bir tüketici ürünü yaklaşımını kullanarak insan merkezli tasarıma verdiğimiz önem, GoFa'nın kullanılabilirlik, fayda ve kullanım kolaylığı önerisini ilettiği anlamına geliyor. Çekici, cana yakın bir tasarım oluşturmak, insanların kobotlarından en iyi sonucu almalarını sağlıyor. İnsanların sadece onunla birlikte çalışırken kendilerini rahat hissetmelerini istemiyoruz, kullanıcıların robotla çalışmaktan zevk almasını istiyoruz. GoFa, robotun koluna dokunarak ve onu yönlendirerek programlandı, bu nedenle, kullanıcıların öğretirken kobotu tutma ve yönlendirme konusunda rahat olmaları önemlidir." dedi.

Zhang, sözlerine şöyle devam etti:

“Kullanım kolaylığı sağlayan dijital araçları, entegre güvenlik özellikleri ve daha yüksek yük kapasitesi ile yeni kobotlarımız insan - robot iş birliğinin geleceğini temsil ediyor. Bu yeni nesil, daha fazla işletmenin tekrarlayan, sıradan ve tehlikeli süreçleri otomatikleştirmesine, verimlilik ile esnekliği artırmasına ve çalışanların daha fazla katma değerli faaliyetler yapmasına olanak tanıyacak. Tablet veya akıllı telefon kullanabiliyorsanız, kobotlarımızla da kolayca çalışabilirsiniz."

YUMİ 2011'DE AYNI ÖDÜLÜ KAZANDI

ABB'nin yeni GoFa kobotunun piyasaya sürülmesi, YuMi'nin 2015'te piyasaya sürülmesinden bu yana işletmelerin anahtar görevleri güvenli bir şekilde otomatikleştirmesine yardımcı olan ABB'nin YuMi® ailesinin başarısına dayanıyor.

Dünyanın ilk gerçek kolaboratif robotu olan YuMi'nin tasarım konsepti de 2011'de Red Dot’un "En İyinin En İyisi" ödülünü almıştı.

EN YÜKSEK DERECELİ ÖDÜL

Küresel Red Dot Tasarım Ödülleri, jüri üyelerinin her yıl binlerce başvuruyu değerlendirdiği ürün tasarımındaki başarıların takdir edildiği bir ödül olarak dikkati çekiyor.

Çığır açan tasarımların ödüllendirildiği "En İyinin En İyisi" ise, estetik açıdan en çekici, işlevsel, akıllı veya yenilikçi tasarıma ayrılan bu yarışmadaki en yüksek dereceli ödül olarak öne çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 18:13
YORUM EKLE

Novexx

Schunk

Dergiler