ABB: Gıda sektörünün hijyen ihtiyacını karşılıyoruz

Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nde düzenlenen gıda ve hızlı tüketim sektöründeki robotlu çözümler panelinde konuşan ABB Robot Grubu Paketleme İş Kolu Yöneticisi Bahadır Alper Erol, sektörün hijyen ihtiyacına cevap verdiklerini söyledi.

ABB: Gıda sektörünün hijyen ihtiyacını karşılıyoruz
Robot Zirvesi

Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’nin üçüncü gününde düzenlenen gıda, yiyecek, içecek, ilaç, ambalaj ve hızlı tüketim sektöründeki robotlu çözümler paneli düzenlendi. Panel kapsamında konuşan ABB Robot Grubu Paketleme İş Kolu Yöneticisi Bahadır Alper Erol, sektörün hijyen ihtiyacına cevap verdiklerini söyledi ve son dönemde hayata geçirdikleri projeleri anlattı. Erol, “ABB olarak endüstriyel robotun ilk gününden itibaren tüm dünyada hem ürün hem de proje geliştiriyoruz. Ayrıca sistem entegratörleri için ürün ve destek sağlayarak anahtar teslim projeler sunuyoruz. Gıda sektöründe kullanılan proseslerin standart olması ile ilgili piyasayı yakından inceliyoruz, gerekli talepleri alıyoruz ve ara basamakla ihtiyaç olan çözümleri sunuyoruz. Son dönemde Pınar markasının et fabrikarı için hat sonu operasyonunu hayata geçirdik. 2017 yılında tamamlanan bu hat kapsamında son tüketicilerin bildiği “Aç-Bitir Salam” ürünleri hazırlanmaya başladı. Devreye alınan bu hat sayesinde salamlar dilimlenmiş bir şekilde çıkıyor ve hat sonunda paketlenmiş oluyor. Ürünler istenilen adette kolileniyor, istenilen formatta kutular tıra yükleniyor. Kısacası ürünler tam otomatik bir otomasyon sistemi ile hazırlanıyor.” dedi. 


ÜRÜNLERİN AZ HASARLA HAZIRLANMASI
Robotik hat konusuyla ilgili projelerin düzenlenmesi ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Erol, bu noktada tüketicilerin karşılaştığı sorunları araştırdıklarını ve bu sorunları gidermeyi amaçladıklarını söyledi. Bu sorunların başında ürünlerin kırılması olduğunu söyleyen Erol, çalışmalarını şu sözlerle özetledi: “Gıda sektörüyle ilgili robotik çalışmalarımızı tamamlarken tüketicilerin karşılaştığı sorunları tespit ettik ve bu sorunları gidermeye yönelik çalıştık. Tüketicilerin karşılaştığı sorunlardan biri, satın aldıkları ürünlerin kırılması ve zedelenmesiydi. Biz bu sorunu aşmak için teknik çözüm geliştirirken ürünlere zarar gelmeyecek şekilde hareket ettik. Ayrıca kolilemede eksik ürün yerleştirme, hedeflenen hijyeni sağlama ve ulaşılması planlanan hıza ulaşma konusunda sektöre çözüm sunuyoruz. Türkiye’de bu konuyla ilgili sorunları iyi noktalara taşıdık.”

YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Roboride

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını