3B Görüntü Kontrol İle Robot Yönlendirme

3B Görüntü Kontrol İle Robot Yönlendirme

3B Görüntü Kontrol İle Robot Yönlendirme
Satınalma Zirvesi

Robot ile otomatik parça taşıma,üretim süreci optimizasyonları ve maliyet azaltımlarında kayda değer kazançsunmaktadır. Makinelerin yükleme işlemi sırasındaki parça taşıma için çeşitlisistem konfigürasyonlarına ve özel uygulama gereksinimlerine uyum sağlayabilengüvenilir ve esnek bir çözüm gerekmektedir. SICK PLB sistemi, otomotiv yansanayi parça üretimi veya dökme parça imalatı gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir.

Geleneksel makine görüntülemesistemlerinin işlevselliği genelde robot kılavuz görevleri için yetersizdir.Örneğin, görüntüleme sistemi ve robotun koordinatlarını hizalamak veyatutucunun hazne içinde çarpmadan konumlanmasını doğrulamak için hiçbir fonksiyonasahip değildir. Genelde, yeni uygulamalar kullanıcı tarafından önemli miktardaprogramlama gerektirir. Bu durum ise uygulama gelişiminin süresini vemaliyetini çok yüksek kılar.

PLB sistemi, bu gibi durumlariçin kullanıcılara bir alternatif sunuyor. Programlamaya ihtiyaç duymadan yeniparçaların esnek CAD tabanlı öğretimi sayesinde, yeni uygulamalar bir saattekonfigüre edilebilmektedir. Tüm robot entegrasyonu araçları ve metal yüzeygörüntüleme için optimize edilen 3B görüntü elde etme ile tüm uygulamayıoluşturmak kolaydır. Sistemin uygulanması, hedeflenen parça taşımauygulamalarında otomasyon verimliliğini artırmayı ciddi şekilde mümkün kılar.

PLB ile Hassas Parça Pozisyonu Belirleme

SICK PLB sistemi, haznelerde vekutularda hassas parça pozisyon belirleme için geliştirilmiştir. Bu sistem,parçaların ayrı olarak yerleştirilip üretim sürecine geçmesi gerektiğiuygulamalarda kullanılabilir.

İşlenmemiş Parçalar, Dökme Parçalar Ve Dövülmüş Parçalar

Aktarım organları ve şasiler içinayrı bileşenler üretilirken işlenmemiş parçalar genellikle haznelerdebiriktirilir. Bu tür parçalar, örneğin, torna tezgahları veya yüklemesistemleri gibi üretim hücreleri arasında taşınır. Böylece, maliyetten tasarrufedilir.

 Montaj Sürecinde Bileşenler

Montaj sırasında farklı bileşenler ve donanımlar zaman zamandağınık şekilde paketlenmiş kutulardan alınır ve nihai ürünün oluşması içinbirleştirilir.

İstiflenmiş Mallar

Paletler üzerinde birkaç katlaistiflenmiş piston, şaft ve silindir kafaları gibi parçalar paletlerdençıkarılır ve tek hale getirilir.

Hassas Robot Kılavuzlama

Parça taşıma, fabrikaotomasyonunun en önemli uygulamalarından birisidir. Bu görev için esnekrobotların kullanımı, geleneksel manüel ve yarı otomatik taşıma sistemlerineuygun maliyetli bir alternatif sunmaktadır.

Robot kılavuz için parça pozisyonbelirleme uygulaması güvenilir bir çözüm gerektirir ve kullanımının kolayolmasının yanında tekrarlanabilir sonuçlar sunar.

3B görüntü işleme sensörükullanarak yapılan parça pozisyon belirleme, aşağıdaki gibi tutarsızlıklarlauğraşırken gerekli olan esnekliği sunar:

                   Yanlış konumlandırılmış parça taşıyıcıları

                   Hasarlı parça taşıyıcıları

                   Palet üzerinde eğik istiflemeler

                   Taşıma sırasında parça pozisyon değişiklikleri

                   Doğal parça üretim toleransları

RESİM 3

SICK PLR sensörü, verimli vehassas robot kılavuzu için hayati önem taşıyan birçok önemli özelliği bir arayagetirir:

•             Güvenilirlik

•             Kısa çevrim süreleri

•             İşletim kolaylığı

•             Düşük maliyet

PLR ile Taşıyıcılardaki Parçaların 3B Pozisyon Belirlenmesi

Büyük parçaların taşınmasısırasında karşılaşılan en büyük zorluklardan bir tanesi, büyük damgalı saclevha parçalarda sıkça ortaya çıkan mekanik hatalardır. İşlenecek veyanakledilecek parçalar taşınabilir. Parçaların yer aldığı taşıyıcılar, taşımasırasında zarar görebilir. Ayrıca, taşıyıcıları belirlenen konuma hassasşekilde yerleştirmek zordur. PLR tabanlı robot kılavuz güvenilir ve hızlı robotparça taşıma sağlayarak bu sorunların üstesinden gelmek için gerekli esnekliğisunar.

Güvenilirlik

PLR'nin dayanıklı tasarımı,entegre aydınlatması ve entegre 2B/3B görüntüleme teknolojisi, ölçümsonuçlarının değişken ortam koşullarından veya parçalardan gelen ışıkyansımalarından etkilenmemesini sağlar.

 

İşletim Kolaylığı

PLR sensörün kurulumu vebakımında çok az bir çaba gerekir. Sensör sadece dakikalar içerisindekurulabilir ve tamamen konfigüre edilebilir. Entegre web sunucusu, sensörüherhangi bir standart tarayıcı kullanarak işletebilmeniz anlamına gelir. Bakımıkolaydır ve PLR hızlı cihaz değişim konseptini sunar.

Uygun Maliyet

PLR sensörü pahalı olmayan vekurulumu hızlı entegre, ön kalibrasyonlu bağımsız bir sensördür. Ayrıca,yardımcı donanım (PC'ler veya kumandalar gibi) gerektirmez.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 12:15
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler