2020 yılında robotik teknolojilerde trendler...

Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR), 2020 yılında robotik alanda öne çıkması muhtemel trendleri paylaştı.

2020 yılında robotik teknolojilerde trendler...
Endüstri 40 Zirvesi


Uluslararası Robotik Federasyonu’nun (IFR) raporuna göre, 2020'den 2022'ye kadar dünyanın dört bir yanındaki fabrikalarda yaklaşık 2 milyon ünite yeni endüstriyel robotun kurulması bekleniyor.
Yeni teknoloji trendleri ve pazardaki gelişmeler, şirketlerin değişen gereksinimlere yanıt vermesine imkan veriyor. 

IFR Genel Sekreteri Dr. Susanne Bieller, “Akıllı robotik ve otomasyondaki ürün çeşitliliği talebi veya ticari engellerden kaynaklanan zorluklar, yeni tüketici trendleriyle başa çıkmak için hayati önem taşıyor. Yeni teknolojik çözümler, üretimde daha fazla esnekliğin önünü açıyor.” dedi.

Yalınlaşma, iş birliği ve dijitalleşmenin robotik uygulamalara fayda sağlayacak kilit unsurlar olacağı ifade ediliyor.

IFR, 2020 yılında robotik alanda öne çıkması muhtemel trendleri şu şekilde sıraladı:

ROBOTLAR DAHA AKILLI HALE GELECEK

IFR’nin araştırması doğrultusunda, robotların programlanması ve kurulumu daha kolay hale gelecek. Akıllı yazılımlarla birleştirilmiş dijital sensörler, “Uygulama ile Programlama” adı verilen doğrudan öğretim yöntemlerine izin verecek.

Robot kolunun gerçekleştireceği görev, öncelikle bir insan tarafından gerçekleştirilecek. Robot kolunun yaptığı hareketi alarak yapılan hareketler elle yönlendirecek.

Bu veriler daha sonra yazılım tarafından robot kolunun dijital programına dönüştürülecek. Gelecekte, makina öğrenme araçları, robotların deneme yanılma yöntemiyle veya video gösterimi yoluyla daha fazla öğrenmesini ve hareketlerini kendi kendine optimize etmesini sağlayacak.

ROBOTLARIN ÇALIŞANLARLA OLAN İŞ BİRLİĞİ ARTACAK

İnsan-robot işbirliği robotikte bir başka önemli trendi oluşturuyor. Modern robot sistemleri, insanlarla birlikte çalışma yeteneği ile hızla değişen bir ortama uyum sağlayabilir.

Robot üreticileri tarafından sunulan iş birliği uygulamaları yelpazesi genişlemeye devam ediyor. Halihazırda, paylaşılan çalışma alanı uygulamaları en yaygın olanıdır.

Robot ve işçi, görevleri sırayla tamamlamak suretiyle yan yana çalışırlar. Diğer yandan insan ve robotun aynı anda aynı yerde çalıştığı uygulamalar daha da zordur. Ar-Ge çalışmaları, robotların gerçek zamanlı karşılık vermesini sağlayacak yöntemlere odaklanıyor.

Tıpkı iki insan işçinin iş birliği yapması gibi Ar-Ge ekipleri, hareketlerini çevreye göre ayarlamalarını ve gerçek duyarlı bir iş birliğine izin vermelerini amaçlıyor. Bu çözümler arasında ses, jest ve insan hareketinden niyetin tanınması yer alıyor.

Günümüz teknolojisinde, insan-robot iş birliği her ölçekteki ve sektördeki şirketler için büyük bir potansiyele sahip. İş birlikçi uygulamalar, geleneksel endüstriyel robot yatırımlarını tamamlaması öngörülüyor.

ROBOTLAR DAHA FAZLA DİJİTALLEŞECEK

Endüstriyel robotlar, Endüstri 4.0’da kullanıldığı gibi dijital ve ağ bağlantılı üretimin temel bileşenleridir. Bu, üreticiden bağımsız olarak birbirleriyle iletişim kurabilmelerini daha da önemli hale getirir. 

OPC, endüstriyel robotlar için standartlaştırılmış bir genel arayüz tanımlar ve endüstriyel robotların Endüstriyel IoT (IIoT) ile bağlantı kurmasını sağlar. Robotların dijital bağlantısı, örneğin bulut teknolojisi de yeni iş modelleri için bir kolaylaştırıcıdır.

Örneğin robot kiralamanın, özellikle KOBİ'ler için taahhüt edilmiş sermayeye, sabit maliyetlere, otomatik yükseltme ve nitelikli robot operatörlerine ihtiyaç duymamasından ötürü cazip avantajları bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020, 15:15
YORUM EKLE

Omron 1

Fanuc

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını