banner1322
x

1 saatte 15 bin şişe paletliyor

Novatem’in iş ortağı EKTAM Makina ile gripper kısmını tasarladığı cam şişe paletleme robotu, saatte yaklaşık 15 bin şişe paletleyebiliyor.

1 saatte 15 bin şişe paletliyor
Enerji Zirvesi

Novatem’in İthalat ve Satış Sorumlusu Oğuzcan Eroğlu, cam şişe paletleme robotu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu robotun üreticiler için avantajı, çift hat üzerinde hizmet sunması. Her iki hat için de ayrı paletleme makinası almak yerine tek bir robotla bu işi çözümlüyorsunuz. Gripper (tutucu) kısmını EKTAM Makina ile ortaklaşa tasarladık. Bu kapsamda entegratör olarak çalışmamızın da avantajları var.”

Konu ile ilgili EKTAM Makina Elektrik-Elektronik Mühendisi Anıl Kuç ise, endüstriyel robotun iki taraftan 7 bin 500’er olmak üzere yaklaşık 15 bin şişe/saat paletleyebilme özelliğine sahip bulunduğunu, cam şişenin fırından çıktıktan sonra insan müdahalesi olmadan tamamen robot ile paletlendiğini dile getirdi.

DÜNYA DEVLERİ İLE ÇALIŞIYOR
ABD menşeli Rexnord’un Türkiye’deki tek distribütörü olan Novatem, 12 yıllık iş ortaklığı bulunan firma dolayısıyla Coca Cola, Pepsi, Efes Pilsen gibi içecek sektörünün devleri ile çalışıyor ve bu firmalara yedek parçanın yanı sıra proje bazlı hizmetler de sunuyor. 

Oğuzcan Eroğlu, EKTAM Makina’nın makina parkuru, kendilerinin ise hat sonu, konveyörlerin tasarımı ve üretiminde uzman olduğunu ve bu kapsamda iş birliği yaptıklarını, bunun haricinde Novatem olarak çeşitli firmalara proje danışmanlığı ve hat yatırımı çözümleri sunduklarını ifade etti.

YABANCI YATIRIMCININ İLGİSİ FAZLAYDI
Novatem olarak katıldıkları Avrasya Ambalaj Fuarı ile ilgili izlenimlerini de paylaşan Oğuzcan Eroğlu, “Standımızı bu yıl ağırlıklı olarak Orta Asya, Güney Afrika ve Orta Doğu’dan gelen yabancı müşteriler ziyaret etti. Şu anki ekonomik sıkıntıdan dolayı yerli firmalar bu tarz yatırımlara pek önem göstermiyor. Bu durum fuara da yansıdı. Ancak yabancı yatırımcıların ilgisi beklentilerimizi karşıladı.” dedi.  
 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 10:27
YORUM EKLE

Entek

Remax Banner

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını