Yeni yılda yeni fabrikasında lezzet üretecek

Helva ve reçel ürün gruplarının üretimini gerçekleştiren Seyidoğlu, 2019 yılında yeni tesisi ile istihdama ve üretime hız verecek.

Yeni yılda yeni fabrikasında lezzet üretecek
Şirketler Arası Pazarlama

2018 yılında yaşanan durgunluğa rağmen yılı yüzde 10 büyüme ile bitirdiklerini belirten Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu 10 milyon liralık yatırımla inşaatına başladıkları fabrikada yeni yıl ile birlikte üretime başlayacaklarını belirterek üretim kapasitesinin iki katına çıkarılacağını vurguladı. Bu yeni yatırımın Seyidoğlu Gıda’nın ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısının 30’dan 40 ülkeye ve ürün çeşidinin de 400’den 500’e çıkarılması hedefinin ilk adımı olduğunu sözlerine ekledi.

İç piyasada yaşadıkları daralmayı ihracat ve Ar-Ge çalışmaları sayesinde atlattıklarını anlatan Göksu yeni tesiste üretimin 20 bin tondan 30 bin tona çıkacağını bugüne kadar marka bünyesinde üretilmeyen 50’ye yakın ürünün üretimine başlanacağını açıkladı. 8 bin metrekarelik kapalı alan ise bu yatırımla 16 bin metrekareye çıkarılarak yatırımla 150 yeni istihdam ile ülke ekonomisine katkı sağlanması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 11:52
YORUM EKLE

Endress

Proses Zirvesi

Dergiler