Yeni tesis uzak yerleşimlerin suyunu arıtacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Foça'ya Avrupa standartlarında yeni bir arıtma tesisi daha yapacak. 11.6 milyon liraya kurulacak Gerenköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Foça ve Menemen arıtmasına uzak yerleşimlerin evsel atıklarını arıtacak.

Yeni tesis uzak yerleşimlerin suyunu arıtacak
Robot Zirvesi

Kuzey bölgesinde Foça'daki mevcut arıtmanın ardında Yeni Foça bölgesinin evsel atık sularını arıtmak için 2016 yılında Yeni Foça, 2010 yılında Menemen ve 2017 yılında da Menemen Türkelli ileri biyolojik atık su arıtma tesislerini hizmete alan İZSU, Foça ve Menemen'deki arıtma tesislerine uzak yerleşimlerin evsel atıklarını arıtmak için Foça ilçesine Avrupa standartlarında yeni bir arıtma tesisi daha kuruyor.

Gerenköy yerleşiminde Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak mahalleleri, Kozbeyli Mahallesi, Bağarası yerleşiminde Yenibağarası, Hacıveli, Kazım Dirik ve Koca Mehmetler mahalleleri, Maltepe yerleşiminde Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet ve Yeniköy ile Menemen ilçesi Musabey, Çavuşköy, Kesik ve Villakent bölgesindeki atık suların arıtılması amacıyla inşa edilecek tesis, Foça Bağarası Hacıveli Mahallesi'nde 21 bin metrekarelik alanda kurulacak. 16 bin kişiye hizmet verecek Gerenköy Arıtması, günde 2 bin 600 metreküp evsel atık su arıtacak. İZSU, 11 milyon 670 milyon liraya mal olacak ve 540 günde tamamlanacak tesisin yapımına gelecek günlerde başlayacak.

11.6 MİLYONLUK YATIRIM

İzmir Büyükşehir Belediyesi, gelişen bölgelerin ihtiyaçlarına göre arıtma tesisi yatırımlarını sürdürüyor. İZSU, Foça ve Menemen’deki arıtma tesislerine uzak yerleşimlerin evsel atıklarını arıtmak için Foça ilçesine, Avrupa standartlarında yeni bir arıtma tesisi daha kuruyor.

21 BİN METREKARELİK ALAN

Gerenköy yerleşiminde Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak mahalleleri, Kozbeyli Mahallesi, Bağarası yerleşiminde Yenibağarası, Hacıveli, Kazım Dirik ve Koca Mehmetler mahalleleri, Maltepeyerleşiminde Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet ve Yeniköy ile Menemen ilçesi Musabey, Çavuşköy, Kesik ve Villakent bölgesindeki atık suların arıtılması amacıyla inşa edilecek tesis, Foça Bağarası Hacıveli Mahallesi’nde 21 bin metrekarelik alanda kurulacak.

TOPLAM SAYI 66’YA ULAŞTI

16 bin kişiye hizmet verecek Gerenköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, günde 2600 metreküp evsel atık su arıtacak. İZSU, 11 milyon 670 milyon liraya mal olacak ve 540 günde tamamlanacak tesisin yapımına önümüzdeki günlerde başlıyor. Kentte 22 tanesi ileri biyolojik arıtma olmak üzere, toplam 66 tesis bulunuyor. Evsel atık suların tamamına yakını arıtılıp, deniz suyu kalitesi artırılıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 18:25
YORUM EKLE

Delta Vana

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını