WİLO SU KRİZİNE DİKKAT ÇEKTİ

Wilo, Dünya Su Günü’nde hem dünyanın hem de ülkemizin su sorununa dikkat çekti ve “Su stresi 2030’dan itibaren su krizine dönüşecek” dedi.

WİLO SU KRİZİNE DİKKAT ÇEKTİ
Robot Zirvesi

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak gelişen kuraklık, tüm dünyada etkisini artırıyor. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapora göre, dünyada 50’den fazla ülkede 500 kent 2050 yılında su kıtlığı yaşayacak. Türkiye de gelecek 30 yıl içerisinde dünya su krizinden etkilenecek ülkeler arasında yer alıyor. Raporda 2016 yılından itibaren İstanbul’un kişi başına düşen su miktarının 1.700 metreküpün altına düşeceği öngörülüyor. Bu sebeple 2030 yılından itibaren su stresinin artık su krizine dönüşeceğinin beklendiğine yönelik uyarı yapılıyor. 

“YER ALTI SULARINDA ENDİŞE VERİCİ SONUÇLAR VAR”

Wilo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Ürek, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında suyun ve enerjinin verimli kullanımı için acil tasarruf önlemlerine başlanması gerektiğini söyledi.  Ayrıca Türkiye için tek sorunun barajlardaki yetersiz su olmadığını belirtti ve NASA tarafından açıklanan Türkiye’nin yer altı suları haritasındaki endişe verici sonuçlara dikkat çekti. Ürek, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Wilo Grup olarak dünya genelinde 100 milyon insanın temiz suya erişimini sağlama hedefleri doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Akıllı pompalar ve yüksek verimli sistemler geliştirirken su teminine yönelik yeni kaynaklar ve yöntemler kullanmaya olanak sağlamasına ve optimize edilmesine öncelik veriyoruz. Geçtiğimiz günlerde NASA, resmi internet sitesi üzerinden Türkiye'nin yer altı sularının durumuyla ilgili bir harita paylaştı. Yayınlanan haritayla ilgili yapılan değerlendirmeye göre Türkiye'nin sahip olduğu yer altı suları ortalama seviyenin önemli oranda altına inmiş durumda. Bu durum bize sadece tek sorunun barajlardaki yetersiz su oranı olmadığını gösteriyor. Yer altı sularımız da hızla azalıyor. Artık 7’den 70’e herkesin su tasarrufu konusunda daha dikkatli ve bilinçli olması konusunda daha fazla sorumluluğu bulunuyor. Su ve enerji verimliliği sağlamak amacıyla hızlıca tasarruf önlemlerine başlanması önem arz ediyor. Wilo olarak su teminine yönelik yeni kaynaklar ve yöntemler kullanmaya olanak veren ve optimize edilebilen pompalar ve sistemler geliştiriyoruz. Dünya genelinde 100 milyon insanın temiz suya erişimini sağlamayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımıza da bu doğrultuda devam ediyoruz” dedi. 
 

YORUM EKLE

Delta Vana

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını