banner1322
x

Verimli ve güvenli boru hattı yönetimi için yeni çözümler

Krohne, PipePatrol ile boru hattı yönetiminde artan çevresel ve yasal gerekliliklere uygun olarak boru hattı operatörleri için yeni çözümler sunuyor.

Verimli ve güvenli boru hattı yönetimi için yeni çözümler
Robot Zirvesi

KROHNE, boru hattı yönetiminde artan operasyonel, çevresel ve yasal gerekliliklere uygun olarak boru hattı operatörleri için yeni çözümler sunmaktadır. PipePatrol; petrol, gaz, su ya da kimyasal akıskanları tasıyan kısa yada uzun mesafeli boru hatlarının her türlü çalışma koşulunda izlenmesini ve korunmasını sağlayan modüler bir yazılım paketidir.

PipePatrol farklı konfigürasyonlarda seçilebilir: Sekiz modül; kaçak tespiti, hırsızlık tespiti, gerilim izlemesi, hat kırılmalarının tespiti, sızdırmazlık izlemesi, batch takibi ve tahmine dayalı modelleme modüllerini kapsamaktadır. Modüller tek basına ya da birleştirilerek kullanılabiliniyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak çok çeşitli enstrümantasyon, siber güvenlik ve saha veri toplama sistemleri ile de kombine edilebilir. Boru hattı uygulamalarındaki 30 yılı askın deneyimiyle KROHNE; sertifikalnadırma ya da hırsızlık analizleri süresince boru hattı yönetimine destek niteliğinde mühendislik, isletme ve bakım hizmetleri de sunmaktadır. Bu modülerlik; boru hattı operatörlerine uygun bir bütçe ile yasal gerekliliklere uygun ve güvenli bir sekilde en iyi sonuçlara ulasma olanağı sunmaktadır.

Benzersiz özelliklere sahip PipePatrol E-RTTM (Uzatılmış Gerçek Zamanlı Geçiş Modeli) tabanlı kaçak tespit sistemi; dünya genelinde 350’den fazla boru hattında kullanılarak sıvı ve gaz akışlarında kaçak tespiti ve lokalizasyonu sağlamaktadır. Yetkisiz ve yasadışı akışkan desarjlarının hızlı ve güvenilir bir şekilde tanımlanması ve lokalizasyonu konusunda geliştirilmiş olan hırsızlık tespit modülü; küçük sızıntıları tespit etmek için geliştirilen sızdırmazlık izleme modülü ile tamamlanmaktadır. Bunlarla birlikte boru hattı yarılmalarının anında tespitinin sağlanması için hat sonu algılama modülü ile de kullanılabilir. Bu modülde hattın kopması durumunda hattın otomatik ve acil olarak kapatılması için bir tanımlama dizisi kullanılmaktadır. Diğer yandan; batch takip modülü ile çok akışkanlı boru hatlarında batch ve arayüz takibi, gerilim izleme modülü ile hattın çalışma süresi boyunca gerilimlerin değerlendirilmesi ve belgelendirilmesi, operasyonel modüller ile de hat servis süreçlerinin takibi sağlanmaktadır. Ayrıca; tahmine dayalı modelleme modülü ile düşük akış ya da basınç düşmesi gibi olası sorunlar belli bir öngörülme süresi için (örneğin 24 saat) belirlenebilmektedir. Bu modüldeki çevrimdışı simülasyon özelliği, alınması gereken düzeltici önlemlerin belirlenmesinde ve gelecek için optimize edilmiş operasyon planlamasında kullanılabilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak; pompa izleme modülü ile temel mekanik, elektrik ve hidrodinamik ölçüm sonuçları izlenebilmekte ve bu sayede bakım planlaması ve daha yüksek sistem kullanılabilirliği sağlanmaktadır.

PipePatrol; API RP 1130/ 1149/ 1175, TRFL, 49 CFR 195, CSA Z662 ve SS 512 gibi uluslararası
standartlara uygundur. Ayrıca Shell DEP 31.40.60.11-Gen., Kuveyt Petrol Şirketi KOC-MP-039, DOW
Küresel LDS Standartları ve Suudi Aramco SAES-Z003 gibi özel firma standartlarına da uygundur. 

•    Petrol, gaz, su ve çok ürünlü boru hatlarının her türlü çalışma koşulları altında izlenmesi ve korunması
•    Farklı boru hattı yönetimleri için enstrümantasyon ve servislerle ayrı ayrı kombine edilerek temin edilebilen sekiz yazılım modülü
•    Boru hatları için geçerli olan tüm uluslararası standartlara uygunluk
 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 19:05
YORUM EKLE

SMS

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını