banner1322
x

VEGAPOINT 21 ZAMANINDA DURDURUYOR

VEGAPOINT 21, seviye ölçümleri açısından epeyce sorunlu olan bir posa tankında güvenli taşma uyarı sistemi olarak tam not aldı.

VEGAPOINT 21 ZAMANINDA DURDURUYOR
Enerji Zirvesi

VEGAPOINT Serisinin en genç üyesi olan VEGAPOINT 21, seviye ölçümleri açısından epeyce sorunlu olan bir posa tankında güvenli taşma uyarı sistemi olarak tam not aldı. VEGA Grieshaber KG Pazarlama Bölümü’nden Claudia Homburg paylaştı.

LİMİT ŞALTERİ KULLANILMAYA BAŞLANDI

Ceres, Roma mitolojisinde tarımın ve bereketin tanrıçasıdır ve Cape Town’a 1,5 saatlik mesafedeki Western Cape’te eşsiz bir güzelliğe sahip bölgeye adını vermiştir. Görkemli dağların altındaki korunaklı konumu ve nefes kesici doğal manzaraları ile meyve yetiştiriciliği için ideal koşullar sunar. Bölgenin ünlü ve kaliteli meyve suları, burada yetişen meyvelerden üretilmektedir. Bu bölgede faaliyet yürüten yerel bir meyve suyu üreticisinin üretiminde uzun yıllardan beri VEGA sensörleri kullanılmaktadır. Şimdi de, VEGAPOINT Serisinin en genç üyesi olan limit şalteri, seviye ölçümleri açısından epeyce sorunlu olan bir posa tankında kullanılmaya başlandı.

Ceres, Güney Afrika’nın tarım yapılan bölgelerinin en eskilerinden biridir. Bölgenin en eski halkları San ve Koi halklarıdır, bölgeye göçle gelen Avrupalılar 1729 yılından itibaren buraya yerleşmeye başlamışlardır. Bölgede önceleri hayvancılık yapılırken, Ceres ovası daha sonra hızla meyvecilik yapılan bir alan olarak tanındı. Meyveciliğin burada yüksek verimlilikle yapılabilmesinin belirleyici faktörü, bölgede hakim olan ve ideal koşulları sağlayan Akdeniz iklimidir. Yoksa meyvecilik yapılan hangi bölgede yılda güneşli geçen ortalama 300 günden bahsedilebilir ki? Elverişli bu iklim koşulları, tüm yıl boyunca hasat alınmasını mümkün kılar. Kiraz hasatı Kasım ortasından Aralık ayı sonuna kadar yapılırken, yaz aylarında elma, armut ve şeftalilerin sırası gelir.

Ceres vadisinde yaklaşık 40 yıldır meyve suyu imalatı yapılmaktadır. Meyve suyu üreticisi, o zamandan beri sürekli büyümekte, hem yurtiçinde hem yurtdışında birçok prestijli gıda ve meşrubat ödülleri kazanmaktadır. Bu başarının önemli nedenlerinden biri, meyvelerin hasattan sonra doğruca işlenmeye gidebilmesidir. Yani, Ceres Vadisinden tüketiciye giden yol çok kısadır. Üretici; elma, armut, şeftali, liçi gibi meyvelerin yanı sıra çeşitli meyve karışımları da içinde olmak üzere 11 farklı meyve suyu üretmektedir.

UZUN YILLARA DAYANAN ORTAKLIK

VEGA sensörleri, üretimde uzun yıllardan beri kullanılmakta. Örneğin, çok sayıdaki su tankında, atık su ve kimyasal tanklarda, pastörize etme prosesinde yer almaktalar.

VEGA sensörlerinin güvenilirliği ve sensörlerin üreticisine olan yakın ve sorunsuz iletişim, meyve suyu üreticisini çok memnun eden hususlar.

VEGA’NIN ÇÖZÜMÜNDEN ÖNCE 

Üretim sırasında oluşan artık maddelerin toplandığı tanktaki bir ölçüm noktası, epeyce zorluk çıkarmaktaydı. Tankın içindeki sulu posa çamur ve katı maddelerden oluşan bir karışım içermektedir. Bu karışımın suyu alındıktan sonra geride kalan çamur başka bir tanka aktarılmaktadır.

Bu tank kimi zaman aşırı dolduğundan dolayı taşıyor, içeriği fabrika zeminine yayılıyordu. Kullanılmakta olan titreşimli seviye şalteri yaptığı ölçümlerde pek başarılı olamıyordu. Problem, çamurun birikerek ses çatalına yapışmasından kaynaklanıyor, çatal bundan dolayı gerektiği gibi çalışamıyor, tankın boşaltılmasında anahtarlama yapamıyordu. Ayrıca meyve asidi de başka zorluklara neden oluyordu. Tüm bunların sonucunda tank aşırı doluyor, pompalar zamanında devreye giremiyor ya da girse de kapanıyordu. Zeminin ve tankın etrafındaki alanın temizlenmesi çok zaman alıcı ve zahmetli bir işti.

RESMEN PİYASAYA ÇIKARILMADAN ÖNCE KULLANILMAYA BAŞLANDI

VEGA’nın kapasitif limit seviye ölçümü yapacak yeni sensörü büyük kolaylıklar vaat ediyordu, ama henüz piyasaya çıkmamıştı. Meyve suyu fabrikası, ürünün resmen piyasaya sürülmesinden önce sensörü test etmeye talip oldu. VEGAPOINT 21, su bazlı sıvıların tespiti için ayrı bir anahtarlama noktasına sahip limit şalteridir. Sensör ve tank bu bağlamda bir kondansatörün iki elektrodunu oluşturur. Seviye değişikliğinin neden olduğu kapasite farkı anahtarlama sinyaline dönüştürülür.

Sensörün kurulumunu işletmecinin kendisi yapabiliyor. VEGA’nın ölçüm cihazlarının ayarlarının yapılması ve kullanımı son derece kolaydır. Yeni sensör de bu özelliklere sahip olduğundan, kurulumu ve bağlanması son derece kolay yapıldı. 

VEGAPOINT Serisinin avantajları şunlardır: Limit şalterleri her uygulamaya kolayca uyarlanabilir. VEGAPOINT 21 malzemenin özelliklerinden büyük ölçüde bağımsızdır ve bu nedenle dengeleme gerektirmez. Sensörün küçük yapısı, hem tanklara hem de örneğin ince boru hatlarına monte edilmesine imkan verir. Cihazın kompakt yapısı, karar alınmasında önemli bir rol oynadı. Bundan başka, bu çözümün son derece düşük masraflı olması, gelecekteki uygulamalar da göz önüne alındığında belirleyici oldu.

Ayrıca VEGAPOINT hiç de karmaşık olmadığını pratikte de kanıtladı. Sensör türbülanslı, hava kabarcıklarının oluştuğu zor ölçüm koşulları altında, güçlü yabancı titreşimlere maruz kaldığında ya da değişik malzemeler içinde de sorunsuz çalışmaktadır. Tüm bu zor ölçüm şartları meyve suyu fabrikasındaki uygulamalarda karşılaşılan zorluklardı. Sondanın üzerinde birikintilerin oluşması halinde dahi, limit şalteri anahtarlama işlemini artık su sondaya erişir erişmez yapıyor. Ve sonra, seviye düşer düşmez tekrar normal duruma dönüyor.

VEGAPOINT Serisinin sensörleri, taşma güvenliği, kuru çalışma koruması, yağ, su ve köpük algılama cihazı olarak kullanılabilirler. Sensörün hijyenik adaptörü olan opsiyonel üniversel bağlantısı, kurulumda daha az masraf ve çaba gerektirir, daha yalın depolama sağlar. Serinin cihazları gıda, içecek ve ilaç endüstrilerindeki hijyen taleplerine cevap veren proses gereksinimlerinin hepsini karşılar. Başka bir avantajı da, limit şalterinin küçük boy modelinin, kompakt bir paslanmaz çelik muhafazaya sahip olmasıdır. Transistör çıkışlı elektronik modeli veya ek dijital IO-Link iletişimli transistör çıkışlı versiyonu mevcuttur. Sensör, bir tablet veya akıllı telefon kullanılarak Bluetooth üzerinden kablosuz olarak kullanılabilir. Böylece sensörün anahtarlama davranışı, uygulama ve diğer birçok parametreleri istendiği gibi ayarlanabilir.

SONUÇ

VEGAPOINT’in üzerinde durulacak önemli özelliklerinden biri de, 360° anahtarlama durum göstergesidir; bu şekilde cihazın anahtarlama durumu hemen kolayca görülebilir. Cihazın bu donanımı, kullanıcısının tankın hangi durumda olduğunu bir bakışta görmesini sağlar. Meyve suyu fabrikasındaki kullanıcıları da sensörün bu özelliğinden çok memnunlar. Kurulu olduğu tankta artık taşma gibi can sıkıcı olaylar meydana gelmediği için diğer işlere daha fazla konsantre olabiliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2022, 10:20
YORUM EKLE

SMS

Halıcı

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını