banner1322
x

Valmet’ten Hayat Kimya'ya yeni temizlik kağıdı hattı

Valmet, Türkiye’nin önde gelen temizlik kağıdı üreticisi Hayat Kimya'ya, kapsamlı bir otomasyon paketinin de içerisinde bulunduğu yedinci temizlik kağıdı hattını tedarik edecek.

Valmet’ten Hayat Kimya'ya yeni temizlik kağıdı hattı
Enerji Zirvesi

Valmet, Hayat Kimya'nın Mersin fabrikasında yer alacak yeni yatırımı için, yedinci temizlik kağıdı hattını kapsamlı bir otomasyon paketi ile birlikte tedarik edecek. 
Hayat Kimya, yüksek kaliteli temizlik kağıdı ürünlerine yönelik artan talebi karşılamak üzere Mersin’deki tesislerinde ikinci bir makineye yatırım yapma kararı aldı. Yeni hat ile birlikte, mevcut yüz temizleme, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu üretimine 70.000 ton temizlik kağıdı eklenmiş olacak. Hayat Kimya, genişleme planları çerçevesinde her iki yılda bir yeni bir temizlik kağıdı makinesi kurma stratejisini uygulamaya devam ediyor. Valmet daha önce Hayat Kimya’nın Türkiye, Rusya ve Mısır'daki fabrikalarına altı adet Valmet Advantage DCT 200TS temizlik kağıdı üretim hattı tedarik etmişti. Valmet ayrıca 2015 yılında Hayat Kimya’nın TM1 makinesinin kapsamlı bir şekilde yeniden inşasını da gerçekleştirdi.

Hayat Kimya Kağıt Grubu Direktörü Lütfi Aydın, yeni yatırıma yönelik şunları söyledi: “Hayat Kimya ve Valmet ekipleri arasında yıllar içinde güçlü bir işbirliği geliştirdik ve bu projede de uzun zamana dayalı ilişkimize devam etmekten mutluluk duyuyoruz. Taraflar birbirini, teknolojiyi ve süreci iyi tanıdığında birlikte harika sonuçlar elde etmek daha kolay oluyor,” dedi.
Valmet Kağıt İş Birimi, Temizlik Kağıdı Tesisleri Satış Direktörü Björn Magnus ise gelişmeyi, “Valmet olarak Hayat Kimya'dan yeni bir sipariş almaktan onur duyuyoruz. Şirketlerimiz arasındaki yakın iş birliği başarının anahtarı oldu,” şeklinde değerlendirdi.

SON TEKNOLOJİ TEMİZLİK KAĞIDI HATTI

Yeni temizlik kağıdı makinesi TM8, 5.6 m genişliğe ve 2.200 m/dak. hıza sahip olacak. Temizlik kağıdı üretiminde hammadde olarak ham selüloz kullanılacak. Yeni üretim hattı ayrıca, enerji tasarrufu ve nihai ürünün kalitesini artıracak şekilde optimize edildi. Valmet’in tedarik edeceği sistem, hamur hazırlama sistemleri ve Valmet Advantage DCT 200 TS temizlik kağıdı makinesini içeren eksiksiz bir temizlik kağıdı üretim hattından oluşuyor. Makine bir OptiFlo hamur kasası ve döküm alaşımlı Yankee silindir ile donatılacak. Sistem ayrıca ViscoNip pres, AirCap Heli davlumbaz ve kojenerasyon için havalandırma sistemi, WetDust toz sistemi, kağıt transfer sistemi ve bir SoftReel L tamponun dahil olduğu Advantage temizlik kağıdı teknolojilerine sahip olacak. Hattın içerisinde ek olarak bir Valmet F (O) CUS bobin sarma makinası da bulunuyor. Hamur hazırlama hattı, OptiSlush pulperleri, OptiFiner konik öğütücüler ve OptiScreen makine eleklerinden oluşacak. Valmet’in Hayat Kimya’ya sunacağı çözüm kapsamında ayrıca, Valmet DNA makine kontrolü, proses kontrolü ve Valmet IQ kalite kontrolünü içeren kapsamlı bir Valmet otomasyon paketi de yer alacak. Komple mühendislik, kurulum denetimi, eğitim, devreye alma ve işletmeye alma da teslimata dahil olacak.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 11:18
YORUM EKLE

SMS

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını