banner1013
x

Türkiye petrokimya sektöründe yeni iş ortaklığı

BP ve SOCAR Türkiye markaları, dünya standartlarında PTA, P-Ksilen ile aromatik ürün üretim tesisi kurulumu ve işletmesi için iş ortaklığını değerlendirmeye aldı.

Türkiye petrokimya sektöründe yeni iş ortaklığı
EndüstrideAra4

BP ve SOCAR markaları Türkiye’de, bir petrokimya kompleksi kurmak ve işletmek hedefiyle iş ortaklığı kurma olasılığını değerlendirmek üzere ‘Çerçeve Anlaşması’ (HoA) imzaladığını duyurdu. 

Aliağa’da kurulması planlanan tesis, yılda 1,25 milyon ton saflaştırılmış tereftalik asit (PTA), 840.000 ton P-Ksilen (PX) ile 340.000 ton benzen üretimi gerçekleştirecek. Tesisin, yakın tarihte faaliyete geçen STAR Rafineri ve Petkim tesislerini barındıran SOCAR Türkiye’nin Aliağa’daki Özel Sanayi Bölgesi’nde kurulması hedefleniyor. Entegrasyonu SOCAR tesisleri ve alt yapısıyla sağlanacak olan projenin bu sayede maliyetlerinin ciddi oranda aşağı çekilmesi amaçlanıyor. Yapılan açıklamada tesisin, BP’nin endüstrinin önde gelen patentli son teknolojisini kullanacağı belirtildi. Proje, BP ve SOCAR markalarının bölgedeki iş birliğini daha da uzun soluklu ve güçlü hale getirecek. 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 15:21
YORUM EKLE

SMS

Proses Zirvesi

Dergiler