Turkcell ve Huawei KKTC’yi dijital üsse çevirecek

Turkcell ve Huawei, KKTC'nin dijital dönüşümü için işbirliğine gitti. Projeyle, KKTC'nin uluslararası dijital üs olması hedefleniyor.

Turkcell ve Huawei KKTC’yi dijital üsse çevirecek
Endüstrideara
İSTANBUL (AA) - Turkcell ve Huawei, KKTC’nin dijital dönüşümünde işbirliğine gitti.

Turkcell ve Huawei, KKTC'nin dijital dönüşümü için işbirliğine gitti. İki kurum bu konuda, Kuzey Kıbrıs Turkcell, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve Lefkoşa Belediyesi ile işbirliği protokolü imzaladı.
Yapılan işbirliğiyle, KKTC’nin dijital dönüşümü hedefleniyor. Protokole göre Kuzey Kıbrıs Turkcell, Lefkoşa'yı akıllı şehir konseptinde, pilot bölge olarak seçti. Buna göre bölgede, öncelikle akıllı sinyalizasyon sistemi tesis edilecek.
Lefkoşe’deki sinyalizasyon iyileştirmeleri ile trafikte geçirilen zaman azaltılacak.

Turkcell, akıllı şehir çalışmalarında, kentin kamu kurumu ve belediyeleriyle işbirliğine gidilmesinin önemine değindi.

2019'DA DÜNYANIN EN İYİ ALTYAPISI KKTC'DE
 

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, son 50 yıla bakıldığında eğitim, sağlık ve turizm sektörlerinin hep büyüdüğünü, KKTC'nin de eğitim, sağlık ve turizmde müthiş potansiyeli olan bir ülke olduğunu vurguladı. Terzioğlu, şöyle devam etti:
Üniversiteler ülkesi Belarus’ta 230 Ar-Ge mühendisi ile çalıştıklarını kaydeden, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, KKTC’nin de yine üniversiteler ülkesi olması benzerliğine işaret etti. KKTC’yi bir mobil yazılım fabrikası olarak kurguladığını açıklayan Terzioğlu, KKTC’de de Ar-Ge mühendislerinin, şirketin yeni uygulamalarını geliştirerek, adayı dijital ihracat merkezine dönüştüreceklerini kaydetti. Terzioğlu, işe KKTC’nin 4.5 G altyapısının kurulmasıyla başlayacaklarını kaydederek, “2019’da ise aynı Türkiye’de olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de dünyanın en iyi altyapısının sahibi olacak” dedi.
Geliştirdikleri birçok teknolojinin tanıtımını KKTC’de yapmalarının nedenini, hızlı geriş dönüş alabilmelerine bağlayan Terzioğlu, akıllı şehirde de, proje ortağı Huawei ile birlikte dijitlaşmenin bölgede liderliğine oynayacaklarını ifade etti.

KKTC DİJİTAL ÜSSE ÖRNEK OLACAK

Huawei Türkiye Genel Müdürü Li Shen de 2002’de Türkiye'de Openlab'ı kurduk.
Turkcell gibi iş ortaklarımızla Türkiye’nin dijital dönüşümüne, ekonominin kalkınmasına destek olacaklarını belirterek, “Akıllı şehir ve dijitalleşme, uluslararası ticarette, ekonominin motoru olarak görülüyor. Dijital üs, dendiğinde, KKTC’yi uluslararası bir örnek haline getireceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 23:17
YORUM EKLE

Endress

Honeywell

Dergiler