banner1013
x

TÜPRAŞ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORUNU YAYIMLADI

Tüpraş, 2020 yılında “Yaşamın Değerini Biliyoruz” mottosuyla sürdürdüğü faaliyetlerini paylaştığı “Sürdürülebilirlik Raporu’nu” yayımladı.

TÜPRAŞ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORUNU YAYIMLADI
EndüstrideAra4

Tüpraş, 2020 yılı sürdürülebilirlik raporunu kamuoyu ile paylaştı. Küresel Raporlama Standartları “temel” seçeneğine uygun olarak hazırlan rapor kapsamında Tüpraş’ın hayata geçirdiği uygulamalar, koronavirüs ile mücadele çalışmaları ve imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) İlerleme Bildirimi’ne de yer verildi. Tüpraş, üretimden tedarik zinciri ve satış sonrası operasyonlara kadar tüm iş süreçlerinde Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını rehber aldı. Bu kapsamda sürdürülebilirliği kurum kültürüyle birleştirerek faaliyetlerine devam ediyor. 

2020 YILINDA 238 MİLYON TL ÇEVRE YATIRIMI 

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Yelmenoğlu, “Son 10 yıl içerisinde yatırımlarımızın yüzde 20’sine yakın bir bölümünü sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdik. 2021 yılı sonunda yaklaşık 1,7 milyar TL yatırım yapmayı ve yatırımlarımızın yüzde 40’ını sürdürülebilirlikte projelerine ayırmayı hedefliyoruz. Sorumlu üretici bilinciyle hareket ediyoruz. Çevresel etkileri azaltma hedefiyle tüm süreçlerde doğal kaynak kullanımını azaltmayı, kaynakları verimli kullanmayı ve atıkların geri dönüşümünü sağlamayı istiyoruz. Üretim süreçlerimizde ürünlerimizdeki verimlilik odaklı yenilikçi uygulamalarla 2020 yılında 238 milyon TL çevre yatırımı gerçekleştirdik. Enerji verimliliğinde dünyanın en iyi rafinerileri arasında yer almayı hedefliyoruz. Enerji tasarrufu projeleri ve modernizasyon çalışmalarımızın sonucu olarak, 2020 yılında 713 bin GJ enerji tasarrufu sağlarken, karbondioksit salımımızı 39,6 bin ton azalttık.” dedi.

YORUM EKLE

SMS

Halıcı

Dergiler