TÜPRAŞ 102 MİLYON METREKÜP SU TASARRUFU SAĞLADI

Tüpraş, atık su geri kazanımı ve su verimliliği yatırımları gerçekleştirerek son 5 yıl içerisinde 2.5 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık su tüketimi kadar tasarruf sağladı.

TÜPRAŞ 102 MİLYON METREKÜP SU TASARRUFU SAĞLADI
Endüstrideara

Tüpraş, su verimliliği alanındaki çalışmalarına ve yatırımlarına devam ediyor. Gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde 5 yıl içerisinde önemli bir su tüketimi tasarrufu sağlayan Tüpraş, 102 milyon metreküp suyu geri kazandırıp yeniden kullandı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu “Türkiye’nin enerjisini üretirken, topluma ve çevreye karşı sorumluluk bilinciyle sürdürülebilirlik temelli üretim anlayışını benimsiyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uygun olarak bu hedefe katkı sağlamaya çalışıyoruz. Su, yaşam için hayati öneme sahip. Bu sebeple kullanım oranlarına azami ölçüde dikkat ediyoruz. Rafinelerimizde hem su verimliliği sağlıyoruz hem de atık su geri kazanım projeleri geliştirerek suyun yeniden kullanılmasına olacak sağlıyoruz.” dedi.  

“SU TÜKETİMİZİ YÜZDE 23 AZALTTIK”

Su tüketimini yüzde 23 oranında azalttıklarına dikkat çeken Yelmenoğlu, “Tüm rafinerilerimizde son 5 yıl içerisinde 102 milyon metreküp atık su geri kazandırılarak yeniden kullandık. İşlediğimiz ham petrol başına ham su tüketimini yüzde 23 oranında azalttık. Bir başka deyişle son beş yılda 2,5 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık su tüketimine eşdeğer bir tasarruf elde ettik. İzmit Rafinerimizde Sapanca Gölü’nden endüstriyel su kullanmıyor. Ayrıca atık su ünitemizde yüksek oranda geri kazanım sağlanıyor ve su yeniden kullanılıyor.” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 14:47
YORUM EKLE

Endress

Enelsan

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını