TÜPRAŞ 10 MİLYON DOLAR YATIRIM HEDEFLİYOR

Tüpraş, Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında 2035 yılına kadar yaklaşık 5 milyar dolar, 2050 yılına kadar ise toplam 10 milyar dolar tutarında yatırım hedefliyor.

TÜPRAŞ 10 MİLYON DOLAR YATIRIM HEDEFLİYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Tüpraş, Enerjimiz Geleceğe sloganıyla kurguladığı Stratejik Dönüşüm Planı’nın detaylarını açıkladı. Konuyla ilgili kapsamlı bilgi veren Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Tüpraş olarak ilk aşamada üretim faaliyetleri kaynaklı emisyonlarımızı 2030 2017 yılına göre yüzde 27 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Yatırımlarımıza devam ederek de 2035 yılında yüzde 35 oranında azaltmayı planlıyoruz. 2050 itibarıyla ise karbon nötr olarak faaliyetlerimize devam etmeyi hedefliyoruz." dedi.

“YEŞİL HİDROJENE ODAKLANACAĞIZ”

Yelmenoğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yeni dönemde sürdürülebilir rafinaj, biyoyakıtlar, sıfır karbonlu elektrik ve yeşil hidrojene odaklanacağız. Rafinaj, bizim güçlü kasımız. Aynı zamanda dönüşümümüz konusunda temel lokomotifimiz olacak. Enerji verimliliği, modernizasyon, karbonsuzlaştırma ve katma değerli ürün üretimi projeleri için 2035'e kadar yaklaşık 2,3 milyar dolarlık yatırım harcaması gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Rafinajın, 2030 yılına kadar faaliyet karımızın yüzde 90'ını, 2030 ile 2035 arasında ise yüzde 70'ini oluşturacağını öngörüyoruz. Rafinajdan elde edeceğimiz kaynağın büyük bir kısmını yeni alanlara ve karbon ayak izimizi azaltmaya aktarırken aynı zamanda geçmişten beri sürdürdüğümüz yüksek temettü dağıtma politikamızı da devam ettirmeyi hedefliyoruz. Sıfır karbonlu elektrik yatırımlarımızla, öncelikle kendi sahalarımıza ve çoğunlukla yeşil hidrojen üretimine odaklanacağız. Kuracağımız tesislerde üreteceğimiz elektriğin büyük bir kısmını yeşil hidrojen üretimi için kullanacağız. Aynı zamanda, tüketiciye sıfır karbonlu elektrik sağlamak amacıyla da elektrik satışı yapmayı planlıyoruz. Elektrik yolculuğumuzda üretim ve olası satın alımlarla 2030'da yaklaşık 1 gigavat, 2035'de ise 2,5 gigavat kurulu güce ulaşarak sıfır karbonlu elektrik alanında lider firmalardan biri olmayı hedefliyoruz. Hidrojen, zaman içinde sadece üretim süreçlerimizdeki bir girdi olmaktan çıkıp ana ticari ürünlerimizden biri olmaya başlayacak." (AA)
 

YORUM EKLE

Endress

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını