SOCAR, TANAP ÜZERİNDEN AVRUPA'YA HİDROJEN TAŞIYACAK

Azerbaycan Milli Petrol Şirketi SOCAR, TANAP üzerinden Avrupa’ya hidrojen taşımayı planlıyor. Konuyla ilgili araştırma ve analiz çalışmalarını tamamladı.

SOCAR, TANAP ÜZERİNDEN AVRUPA'YA HİDROJEN TAŞIYACAK
Endüstri 40 Zirvesi

Azerbaycan Milli Petrol Şirketi SOCAR'ın Pazarlama ve Yatırımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Elşad Nasirov, projeyle ilgili bilgiler verdi. Nasirov, “Avrupa'ya Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) üzerinden hidrojen taşınması için araştırma ve analiz çalışmaları tamamladık. Boru hattının yüzde 20'si herhangi bir ek yatırım gerekmeksizin hidrojen taşımak için kullanılabilir.  Petrol ve doğal gaz şirketlerinin çevreyle ilgili değişen dinamiklere uyum sağlaması gerekiyor. Bu noktada artık çok hızlı düşünmek zorundayız. BP, Alman ve Japon şirketlerle hidrojen teknolojileri üzerinde görüşüyoruz. Bu kapsamda SOCAR olarak TANAP üzerinden Avrupa'ya hidrojen taşınması için araştırma ve analiz çalışmalarımızı tamamladık. Boru hattının yüzde 20'si herhangi bir ek yatırım gerekmeksizin hidrojen taşımak için kullanılabilir." dedi.  

"YENİ PAZARLARA ULAŞMAK İSTİYORUZ"

Nasirov, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Güney Gaz Koridoru'nun tamamlanmasıyla birlikte SOCAR Avrupa piyasalarına gaz taşımaya başlamıştı. SOCAR olarak Avrupa'da Balkanlar başta olmak üzere yeni pazarlara ulaşmak istiyoruz. Doğu Akdeniz'de İsrail gazının Türkiye üzerinden TANAP'a bağlanarak Avrupa'ya iletilmesi ekonomik olarak en uygulanabilir opsiyon ve biz bunu destekliyoruz." dedi. (AA)

YORUM EKLE

Endress

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını