banner1322
x

PROSES ENDÜSTRİSİ İÇİN SEVİYE VE BASINÇ ÖLÇÜM TEKNOLOJİSİ

VEGA Türkiye Satış Müdürü Sercan Kayabal, proses endüstrisi için sundukları seviye ve basınç ölçüm teknolojisiyle ilgili kapsamlı bilgiler verdi.

PROSES ENDÜSTRİSİ İÇİN SEVİYE VE BASINÇ ÖLÇÜM TEKNOLOJİSİ
Makine Zirvesi

Üretim proseslerinin giderek daha karmaşık bir hale geldiğine dikkat çeken Kayabal, “Üretim sürecinde herhangi bir aksama yaşamamak için sensörlerin uzun ömürlü olması gerekiyor. Ayrıca bakımsız işletim ölçüm tekniği en çok aranan özellikler arasında yer alıyor. Vega bu özellikleri karşılayacak ölçüm teknikleriyle proses endüstrisine çözüm sunuyor” dedi. 

ZORLU PROSES ŞARTLARINDA GÜVENİLİR ÖLÇÜM

Yaşamımızın birçok alanında kullandığımız ürünlerde petrolden faydalanılıyor. Dolaysıyla petrol olmasaydı çok farklı bir dünyada yaşıyor olurduk. Ancak petrol üretimde kullanılmadan önce içinde bulunan 500’den fazla bileşimden arındırılması gerekiyor. Bu ayrıştırma prosesleri petrokimya tesislerinde gerçekleşir. 

Rafineriler güvenlik koşullarının en üst seviyede olması gereken tesisler arasında yer alıyor. Tesislerin üretim noktasında sürdürülebilirliğe sahip olması oldukça önemlidir. Sıcaklık, basınç ve korozyon gibi zorlu proses koşulları sensör seçimini zorlaştırıyor. Üretim sürecinde herhangi bir aksama yaşamamak için sensörlerin uzun ömürlü olması gerekiyor. VEGA tesislerin beklediği bu özellikleri ölçüm teknikleriyle sunuyor. 

GÜVENİLİR ÖLÇÜM

Ex onaylarının yanı sıra SIL sertifikaları da sektörde aranan özelliklerdendir. Kullanılacak sensörlerin seçerken gerekli onayların bulunmasına dikkat edilmesi gerekiyor. VEGA sensörleri ürünleri tüm sertifikalara sahiptir. 

KOLAY VE HIZLI

Tüm cihazlar tüketicilerin ihtiyacına cevap vermek amacıyla özel olarak üretiliyor. Buna rağmen VEGA sensörlerinin üretimi birkaç günde tamamlanıyor. Tüketiciler kolay bir şekilde devreye alma işlemini telefon ya da tablet üzerinden gerçekleştirebiliyor. 

YENİ NESİL 80 GHz RADAR SENSÖRLER

Vega, radarlı seviye ölçümünde 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor. Öyle ki radarlı ölçüm teknolojilerinde yeni bir dönem açarak serileri geliştirmeye devam ediyor. VEGAPULS 64 ve VEGAPULS 69 serileri 80 GHz frekans ile ölçüm yapan dünyanın ilk seviye ölçüm cihazları olmuştur. 

Bir radar sensörün sunduğu dinamik aralığı büyüdükçe, kullanıldığı alanların çeşitliliği ve ölçümün kesinliği de o kadar artıyor. 80 GHz radar sensörler bu özellikleri ile dünya piyasalarında başka bir konuda daha öncülük etmişlerdir. Sensörler, yansıtma özelliği düşük olan malzemelerde bugüne kadar bilinen sensörlere göre çok daha iyi ölçüm yeteneğine ulaştı. Geniş dinamik aralığı ile köpük oluşumunda, kondens ve yapışma gibi durumlarda bile net ölçüm sonuçları veriyor. Yüksek kimyasal dayanıklılık ve kapsüllenmiş PTFE antenleri sayesinde hizmet ömrünü uzatıyor.  

PETROL VE GAZ SANAYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ

Uçucu gazlar veya yapışkan katran gidi maddelerle çalışan, mineral yağlarını işleyen sanayi kolunun ürünleri çok çeşitlidir. Malzeme işleme prosesleri ve malzemelerin konduğu proses tankları da aynı derecede çeşitlilik gösterir. Ham petrolün ve bitmiş ürünlerin depolandığı tanklarda veya damıtma kulelerinde farklı proses adımları sırasında yapılan seviye ölçümlerinden güvenilir sonuçların elde edilmesi beklenir. Bu kulelerde ve tanklarda, patlamadan koruma yönetmeliklerinin koyduğu kuralları gözetmenin yanı sıra sensörlerin de güvenilir bir işlevsellikle görevlerini yerine getirmeleri gerekir. 

HİDROLİK YAĞ KABINDA SEVİYE ÖLÇÜMÜ

Enerji iletiminde kullanılan hidrolik yağ kapalı bir sistem içinde dolaşır. Ama enerji donanımında olan yağlanmalar ve sızıntılar nedeniyle zamanla yok olur. Enerji santrallerinin optimum şekilde kullanılabilmesi için hidrolik yağ kabındaki yağ seviyesi takip edilmelidir. [Resim3]

80GHz Radarın Uygulamadaki Avantajları:

•Dolum malzemesi özelliklerinden bağımsız kesin ölçüm
•Dielektrik değeri düşük olan ürünlerde dahi kabın dibine kadar ölçüm
•Çok küçük blok aralıklarında bile optimum kap hacmi kullanımı

GAZ AYIRICIDA SEVİYE VE BASINÇ ÖLÇÜMÜ

Çıkarılan doğal gaz veya petrol artığı gaza, su bulaşmıştır. Bu gazlar ayrılmaları için gaz ayırıcı (scrubber) içinde toplanır. +150 bara kadar çıkabilen basınç, gazın sıvı fazda kalmasını sağlamaktadır. Basınç ve sıvı seviyesinin kesin ölçüm ile gaz ayırıcının optimum bir şekilde kullanılması ile gaz kurutma prosesinin etkin bir yönetilmesi sağlanıyor. Gaz ile suyun birbirinden ayrılmasıyla suyun glikolle kimyasal bağlanması sağlanıyor. Ayrıca mekanik ayırma işlemi gerçekleşiyor. Arayüz ölçümünün doğru ve tam olarak belirlenmesi gazın kalitesinin belirlenmesinde önemli etkendir. 

RADYOMETRİ İLE SEVİYE ÖLÇÜMÜ

Radyometrik seviye ve yoğunluk ölçümünde bir radyoaktif izotop gama ışın demeti saçar. Haznenin karşısındaki kenara yerleştirilen sensör bu ışınları alır. Gama ışınları malzemenin içinden geçerken zayıfladığından, sensör, gelen ışınların şiddetinden seviyeyi, sınır seviyesini, yoğunluğu ve kütle akış hızını hesaplayabilmektedir. Ölçümler, dışarıdan, bir yere dokunmadan yapılır ve bu nedenle korozif, agresif veya abrazif ürünler gibi sıra dışı uygulamalarda kullanılır. [Resim5]
Radyometrik ölçüm kurulumu temelde şu bileşenlerden oluşmaktadır:
• Radyoaktif ışın kaynağı     
• Işın koruyuculu hazne     
• Radyometrik sensör
Işın kaynağının, ışın aktivitesinin ve sensörün seçiminde birkaç kritere dikkat ediliyor. Bu kriterler arasında; haznenin veya borunun ölçümü, duvar şiddetleri, ürünün yoğunluğu ve ışın yolu üzerinde kalan modüller yer alıyor. 

TUZ GİDERİCİDE ARAYÜZ ÖLÇÜMÜ

Tuz giderme tesisinin hem verimli hem de güvenilir şekilde işletilmesi önem arz ediyor. Çünkü tesisin bu kısmında daha sonraki süreçlerde oluşabilecek olası korozyonun önüne geçiliyor. Ham petrolün emülgatörler ve suyla karıştırılması sırasında oluşan emülsiyon tabakası, petrolle su arasındaki arayüz ölçümünün güvenilir bir şekilde yapılmasını zorlaştırır. Radyometrik ölçüm cihazları bu tabakadan etkilenmiyorlar. Kalın emülsiyon tabakası oluşmasında bile seviyeyi algılıyor ve tuz giderme sürecinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

PETROL AYIRICIDA SEVİYE VE BASINÇ ÖLÇÜMÜ

Sondaj kuyusundan çıkan ham petrol, gaz, su ve kumu birbirinden ayırmak amacıyla tüm karışımlar sondaj kuyusunda bir araya getiriliyor. Seviye ve basıncın kesin ölçümü petrol ayırıcının optimum kullanımını mümkün kılıyor. Toplam tesisatın etkinliğini arttırıyor. Farklı bileşenler birbirinden değişik yoğunluklarda oldukları için birbirlerinden mekanik olarak ayrılıyorlar. Petrol kalitesini sağlamak için arayüz ölçümünün kesin olarak yapılması önem arz ediyor. 

 

YORUM EKLE

Endress

vega

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını